Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Haciz Zaman Aşımına Uğrar mı? 

Haciz Zaman Aşımına Uğrar mı? 

Aydin Duran Aydin Duran -
194 0
Haciz Zaman Aşımı Süresi Var mı?

Özellikle banka borçlarından kaynaklanan icra takip işlemleri sonrası haciz işlemine başlanılmaktadır. Bu anlamda tahsil edilemeyen borçlar ile kişiler haciz zaman aşımı bulunur mu? Süresi var mı? Gibi ayrıntıları merak etmektedir. İcra ve haciz işlemlerinde mağduriyetlerin önüne geçilmesi için alacaklı ve borçlu kişilerin hukuki olarak destek alması önemli hususlardan biridir. Ancak bu konuda birkaç küçük bilgi aradığınız başlıca hususlar olabilir.

Hacizli araçlar ile icralık araçlar borçlar sonrasında haczedilebilen en önemli varlıklardır. Bu sebeple önce borçlunun üzerine kayıtlı araçlar hacize konu edilebilmektedir. Böylelikle özellikle aracını satmak isteyenler haciz zaman aşımı var mı nasıl satarım sorusuna yanıt aramaktadır. Finansal sorunlar bu aşamadan sonra sürekli dosyamızdadır.

Araç haczi en basit açıklaması ile borcun konusu olarak aracın gösterilmesi ve haczin de araç üzerine konulması şeklinde açıklanır. İcra yolu ile el konulan aracın alınması ve satılması mümkündür. Fakat icralık aracı satın alan kişi satın almış olduğu araç üzerindeki haczi de kabul eder ve bu şekilde satın alır.

Araç Haczi Sorgulama

Haciz Zaman Aşımı Süresi Var mı?
Haciz Zaman Aşımı Süresi Var mı?

Araç haczi sorgulama  yaparak arabada haciz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Satın almak istediğiniz aracın hacizli olması vergi borcunun bulunması ya da muayenelerine yapılmaması bununla birlikte trafik borcu gibi birçok farklı bilgiyi alabilmek oldukça kolaydır. E-devlet üzerinden bu bilgilere ulaşabilir ve araç üzerinde haciz ya da rehin olup olmadığını öğrenme imkânı bulabilirsiniz. Araç hakkında yakalama kararı varsa bu durumda bu kararın kaldırılması gereklidir. Aksi halde bu araç ile trafiğe çıktığınız zaman ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olur. Öte yandan araç üzerinde rehin varsa bu durumda araç rehin kaldırma işlemi yapmanız gerekiyor.

Noter Satışından Sonra Araca Haciz Gelir mi?

Araç satın almak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri soruların başında noter satışı yapıldıktan sonra araca haciz gelirse ne olur sorusu geliyor. Hacizli araçların alım ve satımı mümkündür fakat aracı satın alan kişi araç üzerindeki tüm borçları da satın alma işlemi ile birlikte kendi üzerine almış olur. Bu nedenle aracı satın aldıktan sonra aracınıza bir şekilde haciz geldiği zaman bu borç benim borcum değil aracıma el koyamazsınız deme hakkınız bulunmaz. Karayolları trafik kanunu gereğince noter satışı ile alınan aracın tescil işlemlerini 30 gün içerisinde yapmanız gerekiyor.

Araç Haciz Kaldırma Talebi

Satın almış olduğunuz araca direkt olarak kendiniz araç haciz kaldırma talebinde bulunabileceğiniz gibi bu işlemi avukat aracılığı ile de yapmanız mümkündür. Bu sürecin en iyi şekilde yönetilmesi ve hak kaybına uğramamanız için bu işlemlerin avukat aracılığı ile yapılması önerilir. Araç haczi kaldırma talebi için nereye başvuracakları konusunda vatandaşlar araştırmalar yapıyorlar. Araç haczi kaldırıma işlemi için icra dairesine talepte bulunulur. Vatandaşların merak ettikleri r diğer soru ise araç haczi kaldırma işlemlerinde harç ve masraf ödenir mi sorusu yer alıyor. Araç haczi kaldırma işlemleri yapılırken vekâlet harcı ve başvuru harcı gibi bazı ek masraflar karşınıza çıkabilir.

Eğer araç haczi kaldırıma işlemlerinde gereksiz yere masraf yapmak istemiyor ve bu işlemlerin doğru bir şekilde yapılmasını istiyorsanız bu durumda deneyimli bir avukatla çalışmanız tavsiye edilir. Araç haczi kaldırma işlemlerinin ne kadar süreceği ile ilgili net bir bilgi yoktur. Çünkü her olayın özelinde süreler değişkenlik gösterir. Ancak araç üzerindeki haczin kaldırılma süresi ortalama olarak 1 ila 3 gün arasında farklılık gösterebileceği gibi bu süre içerisinde kaldırıldığı söylenebilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma