Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Aracı Trafik Bağlar mı? 

Hacizli Aracı Trafik Bağlar mı? 

Aydin Duran Aydin Duran -
193 0
Hacizli Aracı Trafik Bağlar mı?

Sahibi olduğunuz yada olmak istediğiniz araçların üzerinde haciz bulunabilir. Bu anlamda kişilerin merak ettiği soru hacizli aracı trafik bağlar mı olmaktadır. Bu sorunun yanıtını arama nedeni ise trafiğe bu araçlarla çıkmak olmaktadır.

Herkesin de bildiği gibi son yıllarda sıfır ve 2. el araç piyasasında ciddi bir fiyat artışı olmuştur. Bu nedenle de insanlar farklı yöntemler kullanarak uygun fiyata araba satın alımını yollarına gidiyorlar. Bu yollardan birisi de hacizli araç satın alamadığı nokta insanlar özellikle fiyatına uygun olması nedeni ile hacizli arabaları araştırıyor ve bu araçları satın alıp alamayacakları ile ilgili sorular soruyorlar. Hacizli araçları satın almanın bir sorun yaşatmayacağını söylemek mümkün.

Öte yandan insanların en fazla merak etmiş oldukları sorulardan birisi de satın almış oldukları hacizli aracın otomobilin trafikte bağlanıp bağlanmayacağıdır. Üzerinde yakalama kararı bulunmayan hacizli araçlar trafikte bağlanmaz. Ancak araç üzerinde bir yakalama emri varsa bu durumda hacizli araçlar ilk çevirmede bağlanır. Bu nedenle icradan araç satın alma işlemleri sırasında muhakkak bu durumu sorgulanmalı ve buna göre işlem yapılmalıdır.

Hacizli Aracın Bağlanıp Bağlanmayacağı Nasıl Öğrenilir? 

Hacizli araç satın almak isteyen kişiler ya da bu araçların alım satımı ile uğraşanlar hacizli aracın trafikte bağlanıp bağlanmayacağını ne şekilde öğrenebilecekleri konusunda araştırma yapıyorlar. Elbette bunu öğrenmek için aracın plakası ile sorgulama yapılması yeterlidir. Aracın üzerinde bir yakalama emri bulunuyorsa bu araç yapılacak olan ilk çevirmede direkt olarak bağlanır.

Hacizli Aracı Trafik Bağlar mı?
Hacizli Aracı Trafik Bağlar mı?

Fakat yasal olarak aracın üzerinde herhangi bir haciz durumu söz konusu değilse bu durumda yakalama kararı olmayan araçlarda bağlama işlemi yapılmaz. Fakat yine de trafik ekiplerinin bu konuda farklı uygulamalar içinde olduğunu belirtmek ve kuralların bu şekilde olduğunu unutmamak gereklidir.

Hacizli Araçları Kim Bağlar 

Hacizli araçlar yalnızca yakalama kararı bulunması durumunda bağlanırlar. Bununla birlikte hacizli araçların trafiğe çıkmaları sakıncalıdır ve kullanıcılar da ciddi problemler yaratır. Öte yandan insanların en çok araştırdıkları konular arasında hacizli araçların kim tarafından bağlandığı sorusu geliyor. Hacizli araçlar ihbar edilmesi durumunda gelecek olan trafik ekiplerinin sana ile bağlanır. Yine trafik çevirmelerinde icralık aracın üzerinde yakalama kararı varsa bu durumda araç trafikten men edilir ve yediemin otoparkına çekilir.

Hacizli Araç Yakalama Süresi

Banka borcu ya da taahhütlü olarak verilen borçlar veya senetli borçların ödenmemesi durumunda bu borçlara avukat yolu ile mahkemeye taşınır. Bu borçların yasal süre içerisinde ödenmemesi durumunda icra işlemleri başlatılır ve üzerinizde bulunan araca haciz gelir. Bu durumda da aracınızın trafikte yakalanma durumu ortaya çıkar. Türkiye Cumhuriyeti kanunları tarafından hacizli araçlar için bir yakalama süresi belirlenmiştir.

Sürekli olarak kullandığınız aracınız için bir haciz işlemi uygulanırsa trafikte girdiğiniz zaman aracınız bağlanır.  Bağlanan araç yediemin otoparkına çekilir. Aracınızın üzerindeki borcun ödenmesi halinde aracın haciz durumu kalkar borç tahsil edilir ve icra dosyası da tamamen kapanmış olur.

Turanay.com.tr sitemizde yazılan yazılar tamamen bilgi niteliği taşımakta olup zamanla değişen bilgiler içeriyor olabilir. Bu anlamda yaşanılan mağduriyetler tamamen kişilerin kendisini bağlamaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma