Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Almak Mantıklı mı? 

Hacizli Araç Almak Mantıklı mı? 

Aydin Duran Aydin Duran -
205 0
Hacizli Araç Almak Mantıklı mı?

Son zamanlarda yükselen sıfır ve ikinci el araba fiyatlarından dolayı birçok vatandaş uygun fiyatlı araç alabilmenin yollarını arıyor. Bu aşamada ilk alternatif yol hacizli araç almak olabiliyor. Uzun yıllardan beri ülkemizde hacizli olarak el konulan araçlar ihale ve teklif usulü ile satılıyor. Birçok kişi icradan araç nasıl ve ne şekilde alınır sorusunun cevabını arıyor. İcradan satılan araçlar bir şahıstan alınmaz.

İcralık araç satışı devlet kurumları tarafından yapılan bu nedenle de icradan araç satın almak son derece güvenilir bir yöntemdir. İcradan araç satın alma  işlemini herkes yapabilir. Gerekli şartları sağlayan herkes icralık araçları teklif verebilir ve güvenle satın alma işlemi gerçekleştirebilir. İcralık araçlar hakkında bir dizi ayrıntılı bilgi ihtiyacınız olabilir. Bu aşamada aşağıdaki yorumlar bölümüne yazmanız yeterlidir.

İcradan Araç Satışı 

İcra yolu ile devlet tarafından el konulan araçlar otoparka çekilir ve burada bekletilir. El konulan aracın açık artırma yapılması için öncelikle yetkililerden onay beklenir. Yetkililerden onay alındıktan sonra aracın bilirkişi raporu tutulur.

Hacizli Araç Almak Mantıklı mı?
Hacizli Araç Almak Mantıklı mı?

Bu hususların tamamlanmasının ardından araç resmi web sitesi üzerinden ilana çıkarılır. Sonrasında muhammen bedeli ile açık artırmanın başlangıç bedeli netlik kazanır. İcralık araç satışında otomobil minibüs gibi araçların yanı sıra icradan satışa çıkarılan traktörler de vardır. Uygun fiyat ile yüksek modelli traktörlere sahip olmak isteyen çiftçiler için icradan traktör satışı son derece avantajlıdır.

Hacizli Araba Almak İçin Gerekli Şartlar 

Hacizli araba satın almak için öncelikle belli şartları tamamlamak gereklidir. İcradan araç satın almak istiyorsanız 18 yaşını doldurmuş olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gereklidir. Sonrasında resmi web sitelerine üyelik gerçekleştirerek belirtilen yer tarih ve saatte bizzat ihaleye katılarak teklif verebilirsiniz.

İhalede yapılan açık artırmanın sonucundan sonra ihaleyi kazanamayanlar yapılmış oldukları teminat tutarını anında teslim alabilirler. İhaleyi kazanan kişinin teminat bedeli ise araç bedelinden düşürülür ve geri ödenmez. Sonrasında resmi işlemler yapılar ve araç sahibi araca belirlenen iş günü içerisinde alır.

Hacizli Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hacizli araç satın almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır. İcradan araç satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri satın almış olduğunuz aracın otopark ücretidir. İcra yolu ile devlet tarafından el konulan araçlar otoparka çekilir ve uzun süre otoparkta bekletilir. Bu nedenle de aracı satın alan kişi teslim alırken otopark ücreti ödemek zorundadır. İcralık araç satışı ihalesine katılmadan önce aracın otoparkta beklemiş olduğu süreyi öğrenmeniz otopark ücretini de hesaba katmanız gereklidir.

Öte yandan satın alacak olduğunuz aracın ekspertiz raporlarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bizzat otoparka giderek aracı incelemelisiniz. Otoparkta uzun süre bekleyen araçlar bazen zarar görebiliyor ya da bazı parçaları çalınabiliyor. Bu nedenle icradan araç satın almadan önce tüm bu hususları göz önünde bulundurmalı ve buna göre icradan araç satış ihalesine girmeye karar vermelisiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma