Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Satılabilir mi Satışı Nasıl Olur?

Hacizli Araç Satılabilir mi Satışı Nasıl Olur?

Aydin Duran Aydin Duran -
135 0

Borca istinaden üzerine haciz konulması neticesinde hak sahibi hacizli araç satılabilir mi satış nasıl olur sorusuna yanıt aramaktadır.

Finans desteği ve ihtiyacı mevcut malların satışı ile karşılanma yoluna gidilmesine neden olmaktadır. Bu anlamda ilk satışa konu edilenler araçlar ve otomobillerdir. Bu anlamda özellikle hacizli aracı olanlar hacizli araç satılabilir mi sorusuna yanıt arar.

Aracın yeni alıcısı haciz şerhinden haberdar olabilmektedir. Noter satış ve devir işlemleri sırasında araca ait haciz şerhi bulunduğu ve bu şekilde satışın gerçekleşeceği bilgisi verilmektedir. Yapılan devir sözleşmesinde araca ait şerhlerde bu bilgiye rastlanabilir. Ayrıca noter çalışanları da araca ait haciz bulunduğunu belirtirler. Bu sebeple noter satışları geçerli olur. Hacizli araç satılabilir. Satış gerçekleştikten sonra araç üzerindeki haciz işlemleri devam eder. Yeni sahibi de bu hacizden sorumludur. Hacizli arabaların satılmasında herhangi bir hukuki engel bulunmamaktadır.

Hacizli Araba Alan ve Satan Kişilere Yaptırım Uygulanır mı?

Hacizli araba satan ya da satın alan kişiler herhangi bir hukuki engel ile karşılaşmazlar. Çünkü haciz bulunan araçların satışı noter onaylı olarak verilebilmektedir. Satın alan kişi ise haciz durumundan kaynaklanan yakalama, bağlama gibi yaptırımları kabul etmiş olur. Eski sahibinden gelen haciz işlemi devam eder. Aracın herhangi bir bankaya ya da kuruluşa ipotek olarak gösterilmesi ve borcun ödeme ihlaline düşmesinin ardından yeni ruhsat sahibine bakılmaksızın araca el konulabilir. Hacizli araç satın alan kişiler bu yaptırımlara itiraz etme hakkına sahip değildir. Çünkü araç üzerinde haciz olduğunu bilerek satış almışlardır.

Hacizli Araç Satışları Yargıtay Kararı

Yargıtay kararları ile hacizli arabaların satılabileceği onaylanmıştır. Yine bu kararlar kapsamında aracın yeni sahibine bakılmaksızın yakalama ya da noter devri de yapılabilir. Yargıtay kararı ile araç devri istenebilir ve hacizli arabanın yeni alıcısına itiraz yolu kapalıdır. İyi niyet ve bilinmeden alınma gibi itiraz gerekçeleri kabul edilmemektedir. Çünkü zaten alıcı haciz hakkında bilgi sahibi olarak devir işlemleri yapmış demektir. Resmi olarak bu haczin varlığı alıcıya daha önceden bildirilmiştir. Hacizli araç alıcısı mülkiyetin tüm takyidatlarını kabul etmiş olarak görülmektedir. Bu sebeple itiraz hakkına sahip değildir.

Araca Yakalama Gelir mi?

Aracın haciz kararının çıkartılmasına sebep olan borçlu kişi ödemeyi ihlal etmeye devam ederse aracın yakalama kararı çıkartılabilir. Yakalama kararından sonra aracın noter devri istenmesi söz konusu olur. Aracın eski sahibi ve haciz işlemlerine yol açan kişi borcunu kapatmadığı sürece yeni alıcısının bir dayanağı olamaz. Yakalama kararı gelmesi muhtemeldir ve geri dönüşü yoktur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma