Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Nasıl Kullanılır?

Hacizli Araç Nasıl Kullanılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
203 0
HAcizli araç nasıl kullanılır

Hacizli araçlar için ödenmemiş borçlar veya cezalar olduğunda ortaya çıkan bir kavram olarak ifade edilir. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de budur. Belgelendirme kuruluşuna başvurarak araç hakkında soru ve bilgi alabilirsiniz.

Haciz, haklarından mahrum etme, herhangi bir nedenle borcun, kredi veya diğer yükümlülükler nedeniyle ödenmemesi durumunda yetkili bir makam tarafından bir kişinin servetine el konulmasını tanımlayan bir kavramdır.

Hacizli araçlar işlemi ile mülkiyet üzerindeki tüm haklar, bir acenteye devredilir ve koşullar yerine getirilene kadar bu mülke el konulur. Bu durumda aracı başkalarına satamaz veya araç ile ilgili başka bir işlem yapamazsınız. Borcun veya para cezalarının ödenmesi durumunda da araç üzerindeki hak mahrumiyeti ortadan kalkar. Borç ödenmemesi halinde icra dosyası kapanmaz ve haciz işlemi başlar.

Araç Üzerindeki Haciz Nasıl Kaldırılır?

Haklarından mahrum bırakılmamış bir araç üzerinde yer alan haciz işlemi herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Hacizli araçlara ilişkin borçlar, çeşitli nedenlerle zamanında ödenmediği takdirde bu araçlar hakkında dava açılması halinde, araçların trafikten men edilmesi ve araca el konulması işlemi uygulanabilmektedir.

Araç sahibi olmak isteyen bir kişi, banka aracılığı ile kredi ile araç satın alırsa bankaya borçlu olacaktır. Bu durumda banka, borç geri ödenene kadar aracı ipotek ettirir. Bu borçların zamanında ödenmemesi halinde araç sahibinin aracına banka tarafından el konulabilir ve araç trafikten çekilebilir.

Aracın trafiğe çıkışını engellemek ve araca el konulmasını sağlamak için bir arama emri oluşturulabilir.  Günümüz teknolojisi sayesinde, güvenlik kameraları ve plaka okuyucu kameralar ile her türlü araç tespit edilmekte ve yetkililerce anında işlem gerçekleştirilmektedir.

İkinci el araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli sorulardan biri araca haciz kararı gelip gelmediğidir. Bu durumu kontrol etmenin en kolay yollarından biri aracın plaka numarasına bakmak ve yetkili mercilerden araç hakkında bilgi istemektir.

Hacizli Araç Kullanılır Veya Satılır Mı?

Bir aracın satışını resmen engelleyen ve satılamayacağını elektronik ortama bildiren sisteme diskalifiye denir. Bankadan alınan kredi, borç veya açılan davalar nedeniyle araç hakkında çeşitli kararlar çıkarılmaktadır. Hakkında el konulma, trafikten men, yurtdışına çıkış yasağı ve farklı problemler nedeni ile şerh konulmuş araçlar hiçbir koşulda noter aracılığıyla satılamaz.

Ancak haciz bittikten sonra başka bir engel yoksa araç satılabilir. Kısacası, bir aracın satılmasını engelleyen her türlü düzenleme şerhi yoksunluk olarak bilinir.

Hacizli bir aracın alınıp ya da satılması hakkında bir kısıtlama olmamak ile beraber, aracı satan ve alan kişinin bu durum hakkında bilgilendirilmesi ve hacze konu olan durumun ortadan kaldırılması gerekir. Satış işleminin tamamlanması için alıcı taraf, hacze konu olan tutarı, alım satım esnasında öder ve ödediği tutarı araç bedelinden düşerek geriye kalan kısmı satıcıya verir ve satış işlemi bu şekilde sonuçlanır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma