Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç İhbarı Nasıl Yapılır?

Hacizli Araç İhbarı Nasıl Yapılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
219 0
Hacizli Araç İhbarı Nasıl Yapılır?

Araç sahibinin borçlarını ödememesi ve borç tahsil durumunda aracın haciz edilmesi gerekmektedir. Araçların haciz veya rehin sorgulama durumu e-devlet üzerinden yapılabildiği için borçlarını alamayan firmalar ve şahıslar  çeşitli resmi kanal ve günümüzde popüler olan sosyal medya gruplarından hacizli araç ihbarı yapılmaktadır.

Genellikle istedikleri araç üzerinden kişilere ihbar yapılması için ilan açarlar ve bu sayede araçlara kısa sürede içinde bulma imkânına sahiptirler. Son zamanlarda artan enflasyon ile birlikte hacizli araç ihbarı popüler olmuştur. Araç ihbarı sonucunda firmalar kişilere araç değerine göre para ödülü verdiği bilinmektedir. İcra dosyası ile alacağını tahsil etmek isteyen alacaklılar alacağını tahsil edebilmek için bir takım vaatlerde bulunabilmektedir.

Hacizli Araç Nasıl İhbar Edilir?

Bir aracın hacizli olduğundan şüpheleniyorsanız, öncelikle aracın her açıdan fotoğrafını çekiniz. Fotoğraf çekildikten sonra ilgili birimlere göndermeden önce kesinlikle plakanın belirgin olmasına dikkat edilmelidir. Hacizli araç için kurulmuş  resmi yollara veya bu işleri takip eden  şirketlere  gerekli incelemeyi yapmak için üzerinde yakalama emri olup olmadığının tespiti için görüşmelere başlayabilirsiniz.

Eğer fotoğraftaki, hacizli araç çıkarsa ilgili birimler sayesinde hukuki işlemler başlatılır ve o bölgeye çekici gönderilerek araç teslim alınarak daha sonra araç satış görecek, alacaklı ve borçlu arasındaki sorun ortadan kalkmış olacaktır.

Hacizli Araç Nereye İhbar Edilir?

Araç sahipleri borçlarını ödememe durumunda araçları için haciz veya yasal işlem başlatıldığından dolayı bu sorunu önlemek için hacizli araç ihbarı alan kurumlar oluşturulmuştur. Belirli Web sayfaları üzerinden de yakalamalı araçları plakaları kontrol edilerek bilgi verebilirsiniz. Sorgulama sonucunda araç aranıyor ise, gerekli kurumların müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek ihbarda bulunabilir ve para ve çeşitli ödüller ile ödüllendirilebilirsiniz. Araç sorgulama işlemini kolaylaştırmak üzere; web sayfasından sesli ve yazılı, instagram üzerinden ve android mobil uygulaması üzerinden kameralı plaka tarama ile sorgulama yapılabilmektedir.

Araç sahipleri kredi yoluyla banka tarafından rehin alınan araçların veya kendi borçları sebebiyle araçlar haciz durumu ortaya çıkabilir. Bu olduğunda hacizli araç araştırma özel istihbarat şirketleri ilanlar verebilmektedir. Sosyal medya da ve çeşitli gruplarda ulaşabileceğiniz ilanlar sayesinde ihbar edilen her araç için çeşitli ödüller ile ödüllendirilebilirsiniz.

Hacizli araç ihbar edene ödül verilen nakit miktarı, aracın haciz ve yakalama kararına ve aracın cinsine  göre değişiklik olabilmektedir. Genellikle ihbar edilen araçların, ihbar eden kişiye ödene miktarlarda değişkenlik olmaktadır.

Özellikle araç lüks veya piyasa şartlarında pahalı olursa ödenen miktar daha da fazladır. Haciz araç ihbarı etmenin en güzel yolu da istediğiniz kadar ihbar edebilmenizdir. İhbar sayısına göre ödenen miktarda bu oranda artış olabilmektedir.

İhbar edilen araç lüks veya pahalı olduğunda alacaklının onayı ve avukatın onaylaması, bunun sonucunda da faturalı bir şekilde yasal bir yolla satın alınabilir.  İşlemlerin hepsi yasal yolla olup, herhangi bir alıcıyı zor durumda bırakacak, belgesiz veya onaylanmamış işlemler yapılmamaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma