Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Aydin Duran Aydin Duran -
133 0

Bankaların, müşterilerine sunduğu en büyük avantajlardan bir tanesi kredi kartı uygulamasıdır. Bu sayede müşteriler aslında ilgili hesap döneminde limitleri kadar kredi çekmiş olurlar. Tabi ki teknik olarak kredi sayılan kredi kartı uygulamasında, ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde herhangi bir komisyon ücreti ve faiz masrafınız olmayacaktır. Kredi kartı, içeriğinde birçok avantaj ve sürpriz fırsatlar bulunduran bir yapıdır. Avantajları oldukça cazip görünse de, kredi kartı kullanımını kontrol altında tutmazsanız, uzun vadede canınız yanabilir. Zaten kredi kartı kullanımının en önemli dezavantajlarından bir tanesi de bu konudur. Kişiler ödeme güçlerinden daha fazla şekilde kullanacakları kredi kartı yüzünden, uzun vadede finansal planlarındaki dengeden uzaklaşırlar ve bu yüzden de bir borç batağına saplanırlar. Bu yazımızda bu borç batağını önlemeniz için gerekli önlemleri sıralamak istiyoruz.

Kredi kartı harcamaları nasıl kontrol altına alınır?

İnsanların her şeyi satın alma istekleri ile kredi kartı kullanımı birleşince, oldukça zarar verici finansal problemler ortaya çıkabilir. Bu yüzden harcamalar kontrol altında tutulmalı ve bu sayede finansal plana sadık kalınmalıdır. Tabi ki bununla alakalı yapmanız gereken altın niteliğinde kurallar vardır. Şimdi bu kuralları açıklayalım:

  • Eğer kredi kartınız yanınızdayken kendinizi durdurmak zorsa; dışarıya çıkarken kredi kartınızı evde bırakın. Bu sayede yanınıza almayacağınız kredi kartı, boş ve gereksiz harcamaların önüne geçebilir. Para tuzağı haline gelen alışveriş merkezlerinde, ihtiyacınız olmayan harcamalardan kaçınabilirsiniz.
  • Satın aldığınız her şeyi kredi kartınızla ödemekten vazgeçin. Bu sayede eliniz her seferinde kredi kartınıza gitmeyecektir. Kredi kartı yüzünden, bütçenizi aşacak da olsa alacağınız hizmet ve mallar, uzun vadede bu mutluluğunuzun önüne geçecek üzüntülere sebep olabilir.
  • Alışverişleriniz, artık bir plan dahilinde olmalıdır. Bu sayede karşınıza çıkacak ilk plansız bir alışveriş programında kredi kartınızı düzensiz ve sorumsuzca kullanmaktan kendinizi alıkoyabilirsiniz.
  • Kendinize bütçe hazırlamaya çalışın. Bu sayede gelir ve giderlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Kredi kartı kullanımlarınız yüzünden gelir- gider dengeniz bozuluyorsa, bunu bütçe planlamanızda görebilir ve bu dengesizliğe karşı önlem alabilirsiniz.

Kartınızı Yanınıza Almayın

Harcamaların ana kaynağı AVM’ler ve çarşılar. Bu tür alış veriş merkezlerine giderken kredi kartınızı yanınıza almazsanız harcamalardan uzak durursunuz. Markete gittiğinizde gözünüze batan her şeyi almak isteyebilirsiniz. Özellikle aç iken gittiğiniz marketten gereksiz yere bir çok ürünü nakitiniz olmadığı için kredi kartınızla alabilirsiniz. Yani kartınız yanınızda olmadığı sürece sadece paranızın yeteceği ürünleri alırsınız ve sadece acil ihtiyaçlarınıza yönelirsiniz. Bankaların tuzağı konumundaki kartlar ile yapılan kampanyalar neticesinde de harcamalar artış gösteriyor. Bu kampanyalarda kazanacağız derken aslında daha çok harcamış olabiliyorsunuz.

Kartınızla Yapacağınız Harcamalar İçin Bütçe Hazırlayın

Kartınızın her daim elinizin altında olması ve limitinizin de yüksek tutarlarda olması ister istemez sizi alışverişe yöneltebilir. Bu nedenle kartınız size anlık harcama yetkisi vermektedir. Bu yetkilerden uzak kalmak için kendinizi şartlandırmalı ve harcamalarınız için bir bütçe hazırlamalısınız. Size gönderilen geçmiş dönem ekstrelerinizi inceleyin ve burada nelere çok harcama yapmışsınız, bunların hangileri gereksiz kalmış. Bu harcamalarınızı ve bütçenizi düzene sokmak sizin için önemli bir adım olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma