Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Akbank EFT Ücreti, Saatleri Ne?

Akbank EFT Ücreti, Saatleri Ne?

Aydin Duran Aydin Duran -
137 0

Paranın transferi, eski zamanlarda oldukça zor bir hal almaktaydı. Bir bankadan diğerine götürülmeye çalışılan onlarca çanta dolusu para, kişilerin güvenliğini de tehlikeye atmaktaydı. Bu konuda sorunlar görülmesiyle, bankalar müşterilerinin güvenliği için birçok çözüm aramaya başladılar. Çözüm arayışından sonra bankalar, artık elektronik para transferine geçmeye başlamışlardır. 1992 yılından itibaren gerçekleştirilen para transferleri, aynı zamanda Merkez Bankasının yurt içindeki para transferini kontrol etmesi açısından oldukça önemlidir. Bu sayede Merkez Bankası nakit para akışı bilgilerini düzenli şekilde kontrol edebilmektedir. Bu kontrollü para gönderim işlemlerinden birisi de Akbank EFT ile yapılanıdır.

EFT(Elektronik Para Transferi) nedir?

Elektronik para transferi konusu genellikle havale ile karıştırılmaktadır. Banka içerisindeki işlemler, havaleyi ilgilendirirken; EFT bankalar arasındaki para transferi işlemlerine konu olmaktadır. Örneğin; Akbank müşterisi olarak hesabınızdan başka bir bankada hesabı olan kişiye göndereceğiniz para transferinde EFT kullanmanız gerekecektir. Bu para transferi işlemi Türk Lirası cinsinden olmalıdır. Bilgileri doğru girmeniz takdirde Akbank EFT işlemi kolaylıkla halledilebilecektir. EFT yapılacağı zaman gerekli olan bilgiler; göndereceğiniz kişinin yani alıcının şube kodu, alıcının bankası, hesap numarası olmalıdır. Alıcının adı ve soyadı eksiksiz girilmelidir. Bu sayede EFT işlemi sorunsuz şekilde halledilebilir.

Akbank EFT ücretleri nedir?

Akbank EFT işlemleri sırasında uygulanacak ücretleri belirli şartlar dâhilinde farklı tarifeler uygulayarak belirlemiştir. Şubeden yapılacak işlemlerde ve ileri vadeli EFT’lerde uygulanacak komisyon oranı %0,5 olacaktır. Bu komisyona banka sigorta muamele vergisi (bsmv) dâhildir. Nakit gönderilen EFT’ler için de aynı komisyon ücreti geçerlidir. Akbank internet bankacılığını ve Akbank Asistan’ı kullanarak yapacağınız EFT işlemlerinde ücret 6 TL olacaktır. Bu işlemlerin saat 16.00 ile 17.15 arasında yapılması halinde ücret 8 TL olacaktır. Başka bir bankanın kredi kartını ödemek için yapacağınız EFT işleminin tutarı ise 15 TL olacaktır.  Akbank EFT işlemini çağrı merkezi üzerinden yapmak isterseniz, tüm işlemler 55 TL olarak ücretlendirilecektir.

Akbank EFT saatleri nelerdir?

Akbank EFT saatleri için müşterilerine diğer bankalara göre daha özel bir uygulamaya gitmiştir. 00.00’da başlayan EFT gönderilebilir zaman, 17.15’ kadar devam etmektedir. Bu sayede müşteriler esnek bir kullanım özgürlüğüne sahip olmuştur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma