Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Yurtdışına Çıkabilir Mi?

Hacizli Araç Yurtdışına Çıkabilir Mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
431 0
Hacizli Araç Yurtdışına Çıkabilir Mi?

Ülkemizde haciz konusunda yer alan yasalar göre kamu borçlularının, devlete ait olan ve ilgili kanunlara giren kamu borçlarını ödememesi durumunda yurt dışına çıkışını yasaklayan hükümler bulunmaktadır. Kanunda yer alan hükümler ile para cezaları ya da ihtiyati haciz kararları da alınarak yürürlüğe konulabilmektedir. Hacizli Araç Yurtdışına Çıkabilir Mi? Konusunda belirleyici olan, aracın üzerinde yurtdışına çıkamama gibi bir ipoteğin bulunup bulunmadığıdır.

Yani haciz statüsündeki bir aracın yurt dışına çıkışı yasak ise yurt dışına çıkamaz. Ancak hacizli olduğu halde yurt dışına çıkamaz ibrazı olmayan araçlar, yurtdışına çıkabilmektedir. Özellikle icralık araçlar ve yasal prosedürleri hakkında bilgi sahibi olunmak istenmektedir. Bu anlamda aradığınız bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hacizli Araç İçin Yurt Dışı Çıkışı Nasıl Belirlenir? 

Bu konuda uzman ve hukukçular mal sahibini en doğru şekilde yönlendirecektir. Ayrıca hukukçular yasal mevzuatlar konusunda gerekli olan bilgilendirmeleri gerçekleştirmekte ve buna göre gerekli olan işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.  El konulan veya hacizli olan araca sahip olmanın bir zararı yoktur. Tek soru, araç için tutuklama emri olup olmadığı ve bu kısıtlamanın neden olduğu araştırılmalıdır. Bir araç hakkında yakalama kararı çıkarılmış ise o araç artık trafikte yer alamayacaktır.

hacizli araçlar
Hacizli Araçlar

Hacizli Araç Yurtdışına Çıkabilir Mi? Sorusununa pek çok farklı açıdan cevap verilmektedir. Hacizli araç alıp satmak suç değildir. Ancak   aracın tescilinin tamamlandığını ve araç üzerinde hiçbir problemin bulunmadığını bilmek son derece önemlidir.   Finansal sorunlar ile araçlar ile ilgili diğer bilgilerde sizlere ayrıntılara yer vermekteyiz. Bu anlamda ihtiyacınız olan bilgiler sayfalarımızda yer almaktadır.

Hacizli araç yurt dışına gidebilir, bir süre yurt dışında kalabilir ve ardından tekrar ülkemiz sınırlarına girebilir. Ancak burada belirleyici olan, aracın yurt dışına çıkışına engel olacak bir durumun olup olmadığıdır. Araç üzerine böyle bir şerh düşülmüş ise o araç artık yurt dışına çıkamayacaktır.

Hacizli ancak üzerinde hiçbir şerh düşülmemiş olan araçlar yurtdışına çıkabilmektedir. Bu konuda uzman ve avukatlar da araç sahiplerine doğru yolda rehberlik edecek. Ve gerekli olan bilgileri iletecektir.

Hacizli bir aracın alınmasında ya da yurtdışına çıkışında ülkemizde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Alım satım işlemlerinde bu durum ortaya konmakta ve alıcı ile satıcı konu hakkında bilgilendirilmektedir.

Hacizli araç ile yurt dışına çıkma noktasında da yasal bir prosedür bulunmamak ile beraber, araç üzerinde yurtdışına çıkamaz gibi bir şerh olması istisnadır.

Hazcizli Bir Araç Ülke Dışına Nasıl Çıkarılır?

Hacizli aracın özel yetki ile ülkeyi terk etmesine izin veriliyorsa, Hacizli Araç Yurtdışına Çıkabilir Mi? Noktasında, aracın üzerindeki yurt dışına çıkamaz şerhinin kaldırılması gerekmektedir. Şerh bir borçtan kaynaklanıyor ise ilgili borç ödenerek, şerhin kaldırılması için gerekli başvuruların yapılması gereklidir. Yapılan başvuru neticesinde araç üzerindeki şerh kalkar ve araç yurtdışına çıkabilir.

Eğer yurtdışına çıkma yasağı farklı bir neden ile konulmuş ise ilgili nedenin ortadan kaldırılması ve gerekli yasal başvuruların yapılarak çıkış yasağının kaldırılması gerekmektedir.

Genel olarak hacizli araçlar için yurtdışına çıkma noktasında hiçbir problem yaşanmamaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma