Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi Rehberi
  4. »
  5. Gaziemir Yeraltı Şehri Kervansarayı Dünya’yı Kıskandırıyor

Gaziemir Yeraltı Şehri Kervansarayı Dünya’yı Kıskandırıyor

Aydin Duran Aydin Duran -
217 0
Gaziemir Yeraltı Şehri

Yeraltı şehirlerinin Dünya’daki adresi Kapadokya ve çevresidir. Birbirinden ilginç hikayeleri ile muhteşem organizasyonlar bulunan kervansaray yeraltı şehri mimarisine damgasını vurmuştur. Bunlardan biri Gaziemir Yeraltı şehri olmaktadır.

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili, 4 mevsimin yaşandığı, köklü tarihi ve geçmişi olan bir ülkedir. Bu anlamda gideceğiniz bölgede mutlaka ayrıntılı bir geziler listesi yapılması gerekir. Zira gidip görmeden gelmek istemeyeceğiniz binlerce nadide yerler bulunmaktadır. Bu sebeple profesyonel bir fotoğraf sanatçısı olarak sizlerin ihtiyaçlarına ışık olurken aynı zamanda gezi notlarımı turanay.com.tr sitesi ile takip edebilirsiniz.

Sahil şeridinde eşsiz doğasıyla bizi bekleyen onlarda şehrin yanı sıra, İç Anadolu bölgesindeki saklı güzellikleriyle de bizi pek çok şehir beklemektedir. Bu şehirlerden bir tanesi olan Nevşehir hem yer üstü, hem de yer altında muhteşem tarihe sahiptir. Aynı zamanda doğal güzellikleriyle ziyaretçileri adeta büyülemektedir. Özellikle son yıllarda Kapadokya peri bacaları ve doğal oluşumları her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Böylelikle bu bölgeyi popüler hale getirmiştir. Kapadokya’da sayısız yerleşim yeri, otel, cafe ve restoran ile hizmet vermektedir. Böylelikle gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler, bu doğal güzellikleri sindire sindire gezmektedir. Aynı zamanda keşifler ile buralarda zaman geçirmelerine olanak sağlamıştır.

Gaziemir Yeraltı Şehri
Gaziemir Yeraltı Şehri

Bu bölgede yer alan peri bacaları doğanın kendi koşullarında oluşturduğu şekiller olarak dikkat çeker. Bir de Kapadokya’nın yer altında yatan muazzam şehirleri bulunmaktadır. Araştırmacılar tarafından Kapadokya’da 200’den fazla yer altı şehri olduğu tahmin edilmektedir. Ancak şuan bunlardan 36 tanesi kesinlik kazanmıştır. Kapadokya sınırları içerisinde yer alan bu yeraltı şehirlerinden, en yeni keşfedilen ise Gaziemir yer altı şehridir. Kapadokya ve Aksaray sınırları arasında yer alan Gaziemir yer altı şehri 2006 yılında tesadüfen bulunmuştur. Böylelikle 6 aylık bir çalışma sonrasında 23 Haziran 2007 yılında hizmete açılmıştır. Gaziemir yeraltı şehrinde yapılan araştırmalara göre tarihi Hititler dönemine kadar uzandığı görülmektedir.

Bizanslılardan Günümüze Gaziemir Yer altı Şehri

Yeraltı şehrinde yapılan kazılarda bulunan Bizans sikkelerine bakılırsa, en çok Bizans döneminde bu şehirlerin kullanıldığı düşünülmektedir. Bu yapılar diğer Kapadokya yer altı tüneli gibi, dar geçitlerden oluşmamaktadır. Bununla birlikte, geniş bir avlunun birçok tünele kapı görevi yaptığı görülmektedir. Gaziemir yeraltı şehrinin bir benzerine ise Hititlerin başkenti olan Hattuşaş Boğazkale’de rastlanmaktadır. Ancak bu denli gizlenmeden yapılmış oluşu, savunma gereksiniminden yapılmamış olduğunu göstermektedir. Tıpkı Şanlıurfa’da yer alan Göbekli Tepe gibi, gizlenmeden geniş kitlelere ev sahipliği yapmıştır. Hatta zengin geçmişimizin yer altından, yeryüzüne çıkmış bir yansıması niteliğindedir. Bu da Hitit topluluklarının bu bölgede de hüküm sürdüğünü göstermektedir.

gaziemir yeraltı şehri
Gaziemir Yeraltı Şehri

Gaziemir yeraltı şehri, gezip görmek isteyenlere büyük bir yeraltı kervansarayının kapılarını aralamaktadır. Yeraltı şehrinde 2 kilise, büyük yapılı bir şırahane, birçok şarap küpü, dinlenme odaları bulunmaktadır. Bununla birlikte mutfaklarıyla, bu şehrin hem bir ibadethane, hem bir otel, hem de bir eğlence merkezi olduğunu göstermektedir. İnsanların kendilerini istilalardan korumak ve güvenli bir yerde yaşamlarını idame etmek için bu yer altı şehirlerini kullandıkları olası öngörüler arasındadır. Ancak bu yapı açık görüntüsüyle diğer yer altı şehirlerinden ayrılmaktadır. Sizler de Kapadokya’nın güzelliklerini tadarak, benzersiz bir yapıda olan yeraltı şehirlerini görebilirsiniz. Böylelikle tarihin gizemli dokularında gezebilirsiniz. Öyle ki Gaziemir yeraltı şehrindeki koridorlarda bütün mistik atmosferi içinizde hissedebilirsiniz.

Gaziemir Yeraltı Şehri
Gaziemir Yeraltı Şehri

Gaziemir Yeraltı Şehrine Nasıl Gidilir?

Eğer Nevşehir’e geldiyseniz buradaki birçok yeri görmek isteyeceksiniz. Nevşehir’in doğal ve turistik yerlerini gezdikten sonra, Nevşehir Aksaray sınırında yer alan Gaziemir yer altı şehri sizlere iyi gelecektir. Aynı zamanda buraya daha sonra tekrar uğramak isteyeceksiniz. Nevşehir’den Gaziemir arası 55 kilometrelik bir mesafe ile yoldan oluşmaktadır. Eğer Aksaray ilçesinden gidecekseniz 40 kilometre bir yol gitmeniz gerekmektedir. Aksaray’dan yola çıkacaksanız, sevinçli yolu güzergâhına girip, bu yoldan Güzelyurt ilçesine doğru gitmeniz gerekmektedir.

Güzelyurt şehrine giriş yapar yapmaz Gaziemir yer altı şehrinin tabelaları sizi karşılayacaktır. Gaziemir ve Güzelyurt şehri arasındaki mesafe 14 kilometredir. Bu şehre kendi özel arabanızla gidiş yapabildiğiniz gibi, Gaziemir yeraltı şehrine kalkan otobüslere de binerek gidebilirsiniz. Ayrıca Niğde üzerinden de bu şehre gidebilirsiniz. Niğde şehrinin bütün güzelliklerini görerek, yolculuğunuza renk katabilirsiniz. Ancak çoğu kişi peri bacalarının muhteşem yapısını yakından görmek Kapadokya ve Ürgüp’ü gezmek için gelmektedir. Bu bölgeye uğramışken çeşitli tanıtımlardan, broşürlerden ve bu bölge görülmektedir. Bu sayede araştırmalar bu yöne kaymaktadır. Buralardan edindikleri bilgilerden yararlanarak, Gaziemir yeraltı şehrini de gezmek istenir. Böylelikle Kapadokya’dan yola çıkarak, bu tarihi yapıları görmeye gitmektedir.

Kapadokya’dan yola çıkarken, peri bacaları, muhteşem kaplıcaları, gökyüzünü renklendiren bölgenin bir diğer sembolü olan balonları görülmektedir. Öyle ki Kapadokya’nın eşsiz manzaralarını da seyrederek bir çok bölge gezilmektedir. Aynı zamanda diğer yer altı şehirlerine de uğrayarak Gaziemir yer altı şehrine doğru yola çıkmaktadır. Ayrıca bu yolculuk esnasındaki yol güzergâhlarında, birçok tarihi mekâna da uğrayabilirsiniz. Böylelikle hem bölgenin lezzetlerini tatmakta hem de bölge tarihi hakkında derin bilgiler edinebilirsiniz. Hatta yerli halktan birinci ağızdan bilgi alınabilmektedir.

Gaziemir Yeraltı Şehri
Gaziemir Yeraltı Şehri

Gaziemir Yeraltı Şehrinin Güzellikleri

Gaziemir yer altı şehri Kapadokya ve Akşehir sınırları arasında yer alan tarihi çok eskilere, Hitit dönemine kadar uzanan bir yerdir. Muhteşem bir tarihi yapının yer altına indirilmiş hali olarak görülebilir. Yerli ve yabancı ziyaretçilerini mistik bir atmosferi ile beklemektedir. Ülkemiz doğal güzellikleri dışında tarihi yapılarıyla da dikkat çeken köklü bir tarihi bulunmaktadır. Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış nadide bir ülkedir. Gaziemir yer altı şehri de bu nadide güzelliklerin yer altından gün yüzüne çıkmış halidir Tarifsiz bir tarihi dokuyu gözler önüne sererek, görmeye gelen ziyaretçileri adeta büyülemektedir. Gaziemir yeraltı şehrine giderken, İç Anadolu bölgemizin nadide şehirlerinden olan Nevşehir bölgenin idari sınırlarını taşımaktadır. Böylelikle Kapadokya’yı yakından görme fırsatı yakalayarak, buralara kadar gelmişken Aksaray şehrini de görmeniz gereken diğer yerler olmaktadır.

Buralara kadar gelmişken Nevşehir ve Kapadokya’nın yöresel lezzetlerini tatmalı, kaplıcalarda yılın yorgunluğunu üzerinizden atarak şifalanmalısınız. Ayrıca doğal birer oluşum olan peri bacalarını da yakından görmeniz gerekir. Hatta balon turlarına katılmalı bu eşsiz güzellikler için, telefon ve kameralarınızı yanınızdan ayırmamalısınız. Gaziemir yeraltı şehrine gelirken gördüğünüz bu güzellikler sizleri büyülemektedir. Hatta sizi heyecanlandırarak yapıldığı dönemlere götürmektedir. Bununla birlikte adeta tarihe tanıklı edeceğiniz bu yeraltı şehrinde kendinizi bu yapıların içerisinde çok etkilenmiş bulacaksınız. Gaziemir yer altı şehri Gaziemir köyünde yer almaktadır. Bu köy İç Anadolu bölgesinin bütün yerel özelliklerini barındıran küçük ve şirin bir köydür. Adeta sizi kucaklayarak karşılayacak o sıcak ortamda geziniz, umduğunuzdan daha renkli geçecektir.

Gaziemir Yeraltı Şehri
Gaziemir Yeraltı Şehri

Gaziemir Yer altı Şehrinde Neler Var?

Köy meydanında ufak bir gezinti yapabilirsiniz. Hatta köylüyle bu yeraltı şehri hakkında bilgi alabilirsiniz. Gaziemir yer altı şehrine doğru atacağınız kısa adımlarla, diğer yer altı şehirlerinden farklı olarak, dar geçitler ve kapalı girişlerden ziyade sizi genişçe bir avlu karşılayacaktır. Bu avlulara belirli hizalarda açılan kapılardan giriş yaparak, aslında sizi bir yeraltı kervansarayının beklediğini göreceksiniz. Tarihinin Hititlere kadar dayandığı ve birçok medeniyet tarafından kullanıldığı düşünülen bu yer altı şehri kervansarayı birçok yapıyı barındırmaktadır. İçerisinde bulunan mutfaklar, tandırlar, develer ve atlar için hazırlanmış özel odalar bulunmaktadır. Bununla birlikte kiliseler, şarap mahzenleri ve şıra hanelerle buranın diğer yer altı şehirlerinden tamamen ayırmaktadır. Hatta farklı bir yapıda olduğuna gözlerinizle şahit olacak, bu tarihi yer altı şehrinin karşısında şaşkınlığa uğrayacaksınız.

Gaziemir yeraltı şehri hem bir ibadethane, hem yemek yeme ve dinlenme yeri olarak kurulmuş büyük bir kervansaraydır. Bu haliyle gün yüzüne çıkmıştır. Böylelikle sizlere adeta tarihte yolculuk ettirecektir. Çoğu yeraltı şehri istilalara karşı savunma amacıyla kurulurken, bu yapının belki de binlerce yıl bu amaç dışında kullanıldığını bilmek sizi bir kat daha heyecanlandıracaktır. Sizler de Gaziemir yeraltı şehrine doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu yolculuk esnasında bütün İç Anadolu’nun güzellikleriyle karşılaşabilirsiniz. Hatta bu tarihi dokunun size yaşattığı tarifsiz duyguları, iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Kapadokya Vadileri
Kapadokya Vadileri

Gaziemir Yeraltı Şehri Nasıl Bulundu

Özellikle gizemli yer altı şehirlerinin bulunuş öyküsü tesadüfen olarak kayıtlara geçmektedir. Bu anlamda Gaziemir şehrinin bulunma öyküsü merak edilen hususlardan biri olmaktadır. Zira bu tür yapıların hepsi güvenlik için yapılmıştır. Nitekim Gaziemir yer altı şehri de bunlardan biri olmaktadır. Bu anlamda güvenlik amaçlı olarak yapılmasına karşın gündelik hayatın sürdürülebilmesi yaşayanlar için önem taşımaktadır. Bölgede şehrin bulunması ile ziyaretlere açılmasında yapılan çalışmalar neticesinde burada saklama alanları keşfedilmiştir. Bu alanlar ise tüneller yardımı ile birbirine bağlanmaktadır.

Dönemin mimari yapısı ile inşa edilen şehrin havalandırması ve aydınlatması kusursuz olarak tasarlanmıştır. Savunmanın yanı sıra ulaşım ile yapılan bu tasarımlar göz doldurmaktadır. Buraya yapacağınız gezinizde sizleri kusursuz bir işçilik beklemektedir. Geziniz sırasında en çok merak ettiğiniz ise burada kimlerin yaşadığı, kimlerin buralara tanık olduğudur.

Kapadokya Gaziemir Yeraltı Şehri
Kapadokya Gaziemir Yeraltı Şehri

Şehir içinde inşa edilen kiliseler dar geçitlerden ulaşılan yerler olmaktadır. Koruma amaçlı olarak yapıldığı düşünülmektedir. Hatta geçişlerin zor olduğu bir dar alandan bahsetmek mümkündür. Ancak içeriye girdiğiniz zaman alanın genişlediğini görürsünüz. Sütunlar ile burası dekore edilmeye çalışılmıştır. Kiliseler ayrıca girişlerinde büyük bir sürgü taşları ile kapatıldığı görülmektedir. Sırları ile geziniz bu anlamda güzel vakit geçireceğiniz bir yer olarak görülmelidir.

Şehrin keşfi 2006 yılına kadar uzanır. Bölge ile yer altı şehrinden daha önce İbrahim hakkı Konyalı’nın 1974 yılında Aksaray Tarihi adlı kitabında bahsettiği bilinmektedir. Hatta bu şehir kitapta han olarak belirtilmektedir. Yer altı şehri herkesçe bilinmese de bölge halkı olarak bilinen bir yerdir. Bu sebeple burada yapılacak çalışmalar ve arkeoloji kazıları zaman almıştır. Keşfedilmesindeki sürenin uzaması ziyarete açılmasını da uzatmıştır. Burada yapılan çalışmalar, temizleme etkinlikleri çerçevesinde bulunan deve kemikleri özellikle buranın kervansaray olarak kullanıldığını göstermektedir.

Gaziemir Yeraltı Şehri Efsanesi

Yer altı şehirleri incelendiğinde genel olarak ana amaç gizlenme ve savunma odaklıdır. Buranın ise içerisinde develerin hareket etmesini sağlayan büyük oyuklar bulunduğu görülmektedir. Böylelikle develer rahat bir hareket sağlamaktadır. Şehrin inşasında dikkat edilen hususların başında hayvanların rahat etmesi görülmektedir. Aynı zamanda geniş ahırların olduğu görülmektedir. Duvarlardaki oyuklar hayvanların yemlenmesi için kullanılmıştır. Aynı zamanda duvara bağlanması için kancalar ile delikler bulunmaktadır.

Su ihtiyacının karşılanması amacıyla şehrin belli noktalarında su olukları bulunmaktadır. Geçişlerde ve büyük alanlarda sütunların kullanıldığı görülmektedir. Bu sütunların verdiği atmosfer bir anlamda İstanbul’da bulunan Yerebatan sarnıcı havası estirmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma