Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Youtube Dil Bariyerini Ortadan Kaldırıyor

Youtube Dil Bariyerini Ortadan Kaldırıyor

Aydin Duran Aydin Duran -
214 0
Youtube Dil Bariyerini Ortadan Kaldırıyor

Milyonlarca kişinin gözdesi olan Youtube videolarda kullanılan dil bariyerini ortadan kaldırma çalışmaları yapıyor. Bu anlama yeni müjdeler arasında her dilde yayın imkanı bulunuyor.

Her Dilde Youtube Video Yayınları

Youtube videolarının küresel çapta izleniyor olması çoklu dil seçeneği ihtiyacını ortaya çıkardı. Bu anlamda uzun süredir test çalışmaları yürüten ünlü sosyal video sitesi alt yapı ile birden fazla ülke ile farklı dillerde seslendirmelere ihtiyaç duymadan video yükleme imkanı sağlıyor. Yüklenen videoları izlerken ayarlar içerisinde bulunan sağ alt köşeden farklı dil seçenekleri ayarlanabiliyor. Küresel olarak yaklaşık 123 milyon aboneye hizmet veren Youtube ile MrBeast tarafından son üç yıldır tüm videolarda Türkçe altyazı seçene ile birlikte dublaj seçeneğine de bulunuyor. Farklı teknoloji ile araçlarda youtube izlemelerinin artık çoklu dillerle yapılması bekleniyor.

Youtube videolarında yapılan dublajlarda profesyonel seslendirmeler sayesinde MrBeast videoları daha çok izleniyor. Öyle ki izlenen videolar ile seslendirme sadece Türkçe dili için geçerli değil. Zira orijinal dillerin anıda Vietnam, Fransızca, Korece ve Arapça gibi birçok dünya ülkesinin dili dublaj seçenekleri ile sesli olarak izlenebiliyor. Böylelikle videolar çok daha büyük kitlelere ulaşıyor.

Youtube Dil Bariyerini Ortadan Kaldırıyor
Youtube Dil Bariyerini Ortadan Kaldırıyor

Yapay Zeka İle Çoklu Dillerde Yayın

Farklı diller ile dublaj çalışmaları ile ortaya çıkarılan ürün için maliyetler oldukça yükseliyor. Youtube’nen bağlı olduğu Google bu durumun farkında. Zira deneysel olarak yapılan projeler ile birlikte maliyeti en aza indirmenin yolları aranıyor. Bu türden birçok projeye destek veren google dil bariyerinin ortadan kaldırılmasında da etkili. Zira Aloud ile ortaya atılan yeni yapay zeka desteği veren bir sistem ile dublaj süreci herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir ortamı hazırlıyor. Bu sayede çoklu dil desteği için uzun süredir yapılan testler içerik üreticileri için aktif hale getirilecek. Böylelikle videolar otomatik olarak istendiğinde istenilen dilde dublajlar ile izlenebilir hale gelecek. Halen altyazı ile farklı dillere alınabilen videolar bu sayede sesli olarak çok daha fazla kişinin izlemesini sağlayacak.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma