Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araçların Satışı İle İlgili Kanun 

Hacizli Araçların Satışı İle İlgili Kanun 

Aydin Duran Aydin Duran -
203 0
Hacizli Araçların Satışı İle İlgili Kanun 

Bankadan hacizli  araç satın almak isteyen kişiler başvurularını banka şubelerini giderek yatmaları gereklidir. Hacizli araç satış işlemi bankaların icra yolu ile el koymuş oldukları araçların satışını ihale ile internet üzerinden yapmalarıdır. Bankaların satışa koymuş olduğu hacizli araçlar uygun fiyatlıdır. Bu nedenle bu araçlar ihtiyaç sahibi olan kişiler tarafından uygun fiyatlar ile satın alınabilir. Bununla birlikte yatırım amaçlı uygun fiyatlı araç almak isteyen kişiler için de icralık araçlar bir seçenek olarak tercih edilir.

Banka Hacizli Araç Satışı

Bankalar aracılığı ile hacizli araçlar ilanları ve satış işlemleri internet üzerinden yapılan ihalelerle gerçekleştirilir. İhale için teklif veren kişilerin teklifleri değerlendirilir ve uygun şartlarda olan kişilere banka tarafından onay verilir ve satış işlemi gerçekleşir. Bankaların gerçekleştirmiş olduğu ihale yöntemi ile icralık araç satın almak isteyenler bankaların kendi internet sitelerini takip etmeli ve yapılan duyurulara dikkat etmelidir. Öte yandan bankadan icralık araç satın almak isteyen kişiler bankalarla bizzat görüşme sağlamalıdır. Bu sayede bir işlem olup olmadığı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirler. Söz konusu haciz olması beraberinde kişilerin finansal sorunlar yaşadığını göstermektedir.

Hacizli Araç Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankadan hacizli araç satın almak isteyen kişilerin başvurularını nereye yapacakları konusunda araştırmalar yaptıklarını görüyoruz. Bankadan hacizli araç satışa ile araba almak isteyen kişiler başvurularını banka şubelerine bizzat giderek yapmalıdır. Başvuru işleminin yapılabilmesi için aracın muhammen bedelinin %5’ini ödemeniz gerekiyor. Yapılan başvuru sırasında başvuruda bulunan kişilerden araç satış sözleşmesini imzalanması istenir.

İşlem tamamlandıktan sonra teklif için kullanılacak olan şifre ve e-posta adresi cep telefonuna gönderilir. Gönderilen bu şifre ile vatandaşlar kullanıcı adları da kullanarak sisteme girerek icradan araç satın almak için teklif sunabilirler. Bununla birlikte bu şifre ile sisteme girebilir ve süreci takip edebilirsiniz.

Hacizli Araç Satın Almak İçin Gerekenler

Bankalardan hacizli araç satın almak isteyen kişilerin öncelikle 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir. Bununla birlikte hacizli araç başvurusu yapmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı vardır. Bu şartları sağlayan kişiler bankadan haciz yolu ile satılan araçlardan birini satın alma hakkına sahip olurlar. Bankadan hacizli araç satın almak için öncelikle araç satış sözleşmesi doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Sonrasında aracın muhammen bedelinin %5’inin ödendiğini ispatlayan dekont başvuru sırasında teslim edilmelidir.

Araç teklifinde bulunmak isteyen kişiler bu sırada Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Araç satın almak için bankaya başvuran kişilerin yatırmış oldukları teminat yalnızca yatırılan araçlar için geçerlidir. Bunun dışında başka bir araca teklif vermek istediğinizde o araç için de ayrı bir teminat bedeli ödemeniz gerekir. Bankadan hacizli araç satın alındığında bu araçlar için katma değer vergisi alınmaz. Öte yandan bu araçların kredi ile alım yapılmasına da izin yoktur.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma