Hacizli Araçlarda Muayene Nasıl Yapılır?

Hacizli Araçlarda Muayene Nasıl Yapılır?

Hacizli araçlar üzerinde herhangi bir vize işlemi yapılmadığı sürece muayeneden geçmesi söz konusu değildir. Bunun için ilk önce aracın vize işlemini tam bir şekilde yaptırarak aracı muayeneden geçirebilirsiniz. Böylelikle hacizli araçlar muayene yapılabilmektedir.

Gerekli kurum veya kuruluşlar yasal mevzuatları kontrol ederek aracın muayeneden geçip geçemeyeceği karar verilir. Ayrıca aracınızı muayeneye girdirdiğinizde de aracın hacizli olma durumunu da yetkili kurumla paylaşmanız gerekir. Herhangi vize almayan hacizli araçlar için muayene randevusu alabilmek imkânsız olduğu gibi devlet tarafından da yasal değildir.

Hacizli Araçların Vizesini Yaptırmak İçin Neler Gerekir?

Aracınızın haciz durumu varsa haciz işlemlerinin kalkması araçları muayene ettirebilmek için vize tek yasal yol olarak bilinir. Vize işlemlerinin dışında kalan her türlü uygulamada devlet tarafından yasa dışı olarak belirlenmektedir. Yasa dışı işlemlerle  aracınızda vize alındığı tespit edilirse aracınız trafikten men edilir. Ayrıca o an araç sahibi kimsede cezai işlem uygulanır. Sizler de aracınızın muayenesi için vize almak istiyorsanız aracınızı haciz eden kurumlara giderek vize için izin alabilirsiniz. İcralık araçlar ve finansal sorunlar ile merak edilen tüm hususlar sayfamızda bulunmaktadır.

Araç Muayenesi Nedir? Neden Yaptırılmalıdır?

Araç muayenesi her türlü seyahat eden aracın trafiğe çıkabilecek kapasitede olup olmadığını kontrol eden prosedüre verilen addır. Bu prosedürler herkesin hem can hem de mal güvenliği bakımından çok büyük önem arz eder. Araç muayenesi ayrıca araçta meydana gelen problemlerin tespitinde de çok yardımcı olur. Bu problemleri tespit ederek aracın başına gelebilecek kaza esnasında hasarların da sigorta şirketleri tarafından karşılanmasına da faydası vardır.

hacizli araçlar

Hacizli Araçlar

Aynı zamanda araç muayenesi LPG’li her türlü aracın da doğaya çevreye vermiş olduğu zararları da engeller. Hatta fren, aydınlatma sistemleri, hava yastıkları ve aracın diğer tüm aksamlarını da detaylı bir şekilde inceleyen süreçtir. Bunlar incelenerek araçta olası bir durumda meydana gelecek sorunları engellemede de birebirdir. Eğer araçta herhangi bir sorun ya da eksiklik de fark edilirse araç sahibinden bu sorun ve eksiklikleri de gidermesi beklenir.

Araç Muayenesi İçin Randevu Alma Nasıl Olur?

Araç muayene randevusu tüvtürk kuruluşu üzerinden alınır. Sizler de TÜVTÜRK aracılığıyla en kısa ve en uygun şekilde muayene randevunuzu oluşturma hakkına sahipsiniz. Tüvtürk’ten şu şekilde randevu alınır. İlk önce TÜVTÜRK randevu sistemine girip önünüze açılan sayfada aracınızın plakasını ruhsat serisini muayene şehrini seçip devam butonuna basmanız gerekir. Devam butonuna bastıktan sonra önünüze açılan ekranda genel muayene ve muayene tekrarı seçeneğini seçmelisiniz.

Bu seçeneği de seçtikten sonra muayene gününüzü saatinizi de seçip randevunuzu dikkatli bir şekilde inceleyerek onaylamanız gerekir. Bu şekilde sizler de kolay bir şekilde araç muayene randevusu almış olacaksınız. Şunu da unutmayınız ki sadece TÜVTÜRK internet sitesinden randevu almanız şart değildir. Diğer yerlerden de kendi isteğinize uygun randevu oluşturma şansıma da sahipsiniz. Ayrıca kendi isteğinize göre e-devlet üzerinden de gerekli bilgilerin doldurarak da randevunuzu oluşturabilirsiniz.