Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Kullanımının Kredi Notuna Etkisi ne kadardır?

Kredi Kartı Kullanımının Kredi Notuna Etkisi ne kadardır?

Aydin Duran Aydin Duran -
5 0

Kredi notunun hayatımızdaki yeri aslında oldukça önemlidir. Özellikle de bankalardan kredi çekecek olan veya kredi çekmek isteyen müşteriler açısından oldukça önemli olan kredi notu ile ilgili olarak merak edilen Kredi Kartı Kullanımının Kredi Notuna Etkisi ne kadardır? Sorunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Kredi kartının kredi notuna etkisi

Kredi kartı kullanımının kredi notu üzerindeki etkisinin ortalama olarak %30 üzerinde olduğunu öncelikli olarak belirtmek istiyoruz. Yani kullandığınız kredi kartının ödemesini düzenli bir şekilde yapmanız sizlerin kredi notunun artmasına %30 oranında bir katkı sağlayacaktır. Tabi bu durumun bir de aksi durumu söz konusu olabilir. Yani kullandığınız kredi kartının ödemesini yapmadığınız zamanlarda kredi notunuzun düzenli olarak %30 oranında bir düşüş göstermesi söz konusudur. Bu yüzden de bu kadar etkili olan bir yöntem de sizlerin yapması gereken kredi kartınızın ödemelerini düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Aksi durumda kredi çekerken veya kredi kartı başvurularında olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalma durumu söz konusu olacaktır.

Kredi kartı ile kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartının önemi oldukça büyüktür. Kredi notuna etkisi %30 civarında olan kredi kartınız ile yapacağınız işlemlerde ve ödemelerde kredi notunuzun olumlu etkilenmesini istiyorsanız, yapmanız gereken kullandığınız kredi kartının ödemelerini düzenli yapmanız yeterli olacaktır. Özellikle yüksek harcamalardan kaçarak ay sonu ekstresinin sizleri zorda bırakmaması için yapmanız gereken bütçenize göre harcama yapmanız gerekmektedir. Aksi durumunda sadece asgari ödemenin de yapılması kredi notunuzun olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olacaktır.

Kredi kartı ile kredi notunuzu otomatik olarak yükseltmeniz yarayacak yöntemlerden bir tanesi de kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı vermektedir. Kullandığınız kredi kartı üzerinden faturalarınız ile ilgili veya kredileriniz ile ilgili olarak otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda kredi notunuz otomatik olarak etkilenecek ve olumlu yönde bir artış gösterecektir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır