Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartım Çalındı-Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartım Çalındı-Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Aydin Duran Aydin Duran -
201 0

Kredi kartı kaybolması veya çalınması birçok kişinin başına gelen durumlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden de sizler Kredi Kartım Çalındı-Kayboldu Ne Yapmalıyım? Sorusu hakkında merak edilenlerin cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Kaybolması veya çalınması durumunda yapmanız gerekenler

Bu konuda bankaların son derece hassas olması aslında kullanıcıların mağdur olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de kredi kartınızın kaybolması veya çalınması durumunda ilk yapmanız gereken hemen kredi kartınıza ait olan bankanın telefon numarasından banka ile iletişime geçerek kartın kullanıma kapatılması gerekmektedir. Bankaların bu konuda müşterilerine sunduğu hizmetler arasında genellikle kartın çalınması ve kaybolması durumunda müşteri hizmetlerini aradığınız zaman anında bağlanma hizmeti bulunmaktadır. Eğer bu durumda elinizi yavaş tutarsanız kartınız ile ilgili olan bilgilerden yararlanarak internet üzerinden çok kolay dolandırılabilirsiniz.

Kart üzerinden alışveriş yapıldığı zaman ne yapmalısınız?

Kredi kartınızın kaybolması veya çalınmasını fark ettikten sonra kartınız ile ilgili başvuru yaptıktan sonra banka otomatik olarak kartınızın kullanıma kapatılmasını sağlamak zorundadır. Bu yüzden de yapmış olduğunuz başvurudan hemen sonra banka hesaplarınızdan yapılacak olan harcamalar için banka sorumlu olacaktır. Bu konuda aksi bir durum söz konusu olduğunda banka ile iletişime geçerek bu konuda yaşadığınız mağduriyeti dile getirebilirsiniz. Bankanın durumu kabul etmemesi durumunda ise ilgili Cumhuriyet Savcılığına bu konuda şikâyette bulunabilir ve hesabınızdan harcanan miktarı bankadan talep etme şansınız bulunmaktadır.

Kredi kartı kaybolmasından sonra yeni kart başvurusu nasıl yapılır?

Kartınızın kaybolmasından veya çalınmasından sonra banka ile iletişime geçtikten sonra banka çalışanının sizlere soracağı sorular arasında yeni kartı isteyip istemediğinizde olacaktır. Eğer kaybettiğiniz kredi kartınızın yenisi banka tarafından istiyorsanız bu soruya “Evet” cevabını vererek yeni kredi kartınızın sizlere kısa sürede ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için müşteri temsilcileri ile görüşme yapmanız yeterli olacaktır.

Kaybolan kredi kartı içerisinde olan otomatik ödemeler devam eder mi?

Kredi kartı kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu fatura ödemelerinin düzenli olması için kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı vermektedir. Bu yüzden de Kaybolan kredi kartı içerisinde olan otomatik ödemeler devam eder mi? Sorusu merak edilen sorular arasında gelmektedir. Eğer kayıp-çalıntı başvurusu yaptığınız kredi kartınızda otomatik ödeme talimatını var ve bankadan yeni bir kart başvurusunda bulunduysanız herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan otomatik ödeme talimatlarınız yeni kartınıza otomatik olarak tanımlanacaktır.

Aynı şekilde otomatik ödeme talimatları dışında daha önce yapmış olduğunuz taksitli ödemelerinizde de diğer kredi kartınıza otomatik olarak geçiş yapacak ve herhangi bir işlem yapmadan yeni kredi kartınızı kullanma şansını yakalamış olacaksınız.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma