Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Aracımı Hacizden Nasıl Kurtarabilirim?

Aracımı Hacizden Nasıl Kurtarabilirim?

Aydin Duran Aydin Duran -
152 0
Aracımı Hacizden Nasıl Kurtarabilirim

Finansal sorun yaşayan kişiler doğal olarak borçlarını ödeyememektedir. Bu anlamda haciz işlemi mal varlıklarına başlatılırken arabası haczedilecekler ise aracımı hacizden nasıl kurtarabilirim sorusuna yanıt aramaktadır.

Hacizli araçların üzerinden haczi kaldırmak zordur. Hiç kimse kendi aracını ucuz bir şekilde satılmasını istemez. Bu durum hacizli araçların üzerine haciz geldiğinde bile geçerli olacaktır. Haciz borcunun hepsinin ödemesini yapmak yerine bu borcunuzu taksitlendirerek ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Şunu da unutmayın ki bazen bu borçlar ya da hacizler sizin haciz borcunuzla ilgisi bile olmayabilir. Bu gibi hacizli durumlar için neler yapıp neler yapamayacağınızı merak ediyorsanız hacizli araçların nasıl kurtarıldığı ile ilgili araştırma yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Araç Haciz Borcu Nasıl Ödenir?

Araç hacizinin ana sebeplerinden olan borç ödemek hacizi önlemenin ilk şeyi olmalıdır. Finansal sorunlar açısından sürekli hukuki destek alınmak zorunda kalınan haciz ve icra öncelikli olarak araçlara yapılmaktadır. Araçların üzerinde bulunan haciz borçları kendi tarafınıza aitse borcunuzu ödemek iyi olacaktır. Bu borcu ödemek için ilk önce size gelen tebliğ mektubundaki icra dairesine gitmeniz gerekir. Ayrıca aracınızın üzerinde bulunan borcunuzu faizinizi diğer ücretleri ve vekalet ücretini de birlikte ödemeniz haciz için daha iyi olacaktır. Bu ödemeyi yapmanızla birlikte aracınızın üzerinde bulunan haciz borç dosyaları da kapanmış olacaktır. Dosyanın kapanması ile birlikte aracınızın üzerinde bulunan haciz icrası kalkar ve aracınız yeniden borçsuz bir şekilde sizin olacaktır.

Araç Haciz Sorgulama İşlemleri Nasıldır Ve Nasıl Yapılır?

Aracımı Hacizden Nasıl Kurtarabilirim
Aracımı Hacizden Nasıl Kurtarabilirim

Sizler de aracınızın üzerinde haczin olup olmadığını çok kolay bir şekilde öğrenip bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için de e-devlet üzerinden aracınızın üzerinde haczin olup olmadığını sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Ayrıca aracın rehin olup olmadığını da e-devlet üzerinden yine aynı şekilde öğrenebilirsiniz. Arabanın yakalama kararının olup olmadığı trafikte engelinin olup olmadığı ya da araçla ilgili diğer kararları da yine e-devlet üzerinden araç haciz sorgulama yeri ile öğrenebilirsiniz.

Araç Haczini Kaldırmak İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Pek çok kişinin bir diğer merak ettiği husus da araç haczinin nasıl kaldırılması gerektiğidir. Araç haczinizi koyan İcra dairesine gerektiği gibi bir ifade verdiyseniz ve alacaklı kişinin de 6 aylık bir süre içerisinde herhangi bir haciz talebinde bulunmadığında araç hacizlerinin düşme durumu gerçekleşir. Fakat araç hacziniz otomatik bir şekilde kaldırılmamasıyla icra dairesine giderek bazı gerekli ek işlemlerinde yapılabilirim. Eğer araç haciz kaydı yanlışlıkla sizin aracınıza koyulduğu tespit ederseniz ve borçlu kişinin de kendi aranızda da bir anlaşma yapabilirsiniz. Bu kişilerle haczi kaldırmak niyetindeyseniz haciz icra dairesine giderek birlikte müracaat edebilirsiniz.

Araç Hacizinin Kalkması İçin Ne Kadarlık Bir Süre Gerekir?

İcra daireleri tarafından araç hacizlerinin kaldırılması için belirli bir süre söylenilmemiştir. Olayların olma durumuna göre araç hacizlerinin kalkma süreleri de kendi aralarında değişiklik gösterebilir. Fakat araba üzerindeki haczin kaldırılması her iş yolunda giderse ortalama 1 ya da 3 gün içinde kalkabilir. Araçlarının üzerindeki haczi kaldırmak isteyen kişilerin icra dairelerindeki işlemlerinin sorunsuz ve düzgün bir şekilde ilerlemesi bu süredeki zamanı değiştirebilir.

Sitemiz turanay.com.tr adresinde yayınlanan bazı bilgiler geçmiş olabilir. Bununla birlikte sadece yorumlar söz konusu edilebilmektedir. Bu anlamda hukuki olarak zarar görülmemesi adına hukuk bürolarından destek alınması önemli hususlardan biri olmaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma