Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Ziraat Bankası İban Sorgulama Öğrenme

Ziraat Bankası İban Sorgulama Öğrenme

Aydin Duran Aydin Duran -
339 0

Bankalar, teknolojilerini kullanırken; müşterilerin kullanımına en uygun olanı seçerler. Bu sayede daha çok müşteri çevresine hitap etmek isterler. Bankaların müşterilerinin artması ve yapılan işlemlerin sayısının fazlalaşmasıyla birlikte bankanın finansal istikrarı ve sürekliliği sağlanır. Bu işlemlerin en başında da elektronik para transferi gelmektedir. Bankalar; Avrupa’da başlayıp tüm dünyaya yayılan hesap numarası globalleşmesi konusunda kendilerini sisteme entegre etmişlerdir. Bu sayede bireysel ve kurumsal müşteriler de gerekli para ve benzeri transferleri için bu işlemi tercih etmektedir. Ziraat Bankası İban da müşterilerine bu konuda gerekli kampanya ve fırsatları sunacaktır.

IBAN numarası kaç haneden oluşmaktadır?

Ziraat Bankası IBAN, en fazla 34 haneden oluşmaktadır. Her ülkenin kendine ait IBAN numarası standardı vardır. İlk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkmış olan IBAN numarası kullanımı, ülkemizde ise 2010 yılının başında Merkez Bankası’nın sunduğu tebliğ ile beraber zorunlu oldu. Ülkemiz IBAN hane standardını 26 olarak seçti ve her IBAN numarası dünya genelinde tek bir hesabı göstermeye başladı.

IBAN numarası kartın üzerinde nerede yazar?

Her banka ATM veya Para Kart adını da verdiği kartlar çıkartmaktadır. Bu kartların üzerinde kişinin adı ve soyadı bulunur. Kartın son kullanma tarihi, 16 haneli kart numarası ve arka yüzdeki CV numarası da kartın üzerinde bulunan diğer bilgilerdir. Bazı tercihlerde kartın üzerine Ziraat Bankası İban, çeşitli gruplardaki müşterilerinin para transferlerini kolaylaştırmak için IBAN numarasını ön yüze eklemektedir. Bu gruplar; özellikle askerlik hizmetini gören askerler veya yaşlı müşterilerden meydana gelir. Çünkü bu kişiler belirli alanlarda sahip oldukları kısıntılar sebebiyle, her an bankaya veya diğer yan çözüm merkezlerine ulaşamayabilir. Bu sayede banka her müşterisine hitap edeceği için, böyle bir çözümleme ön görmüştür.

IBAN okuması nasıl yapılır?

IBAN, içerisinde birçok farklı güvenlik stratejisini barındıran bir sistemdir. IBAN; içerisinde ülke kodunu, bazı kontrol basamaklarını, bankanın diğer bankalardan ayrılan kodunu, rezerv alanı ve hesap numarasını bulundurur. Şimdi örnek bir IBAN numarasıyla buna açıklık getirmek en yararlı işlem olacaktır:

Örnek IBAN: TR(Ülke kodu)39(Kontrol basamakları) 00058 (Banka Kodu) 0 (Rezerv alanı) 0000015296485457 (Hesap numarası)

İban Numarası ile Banka bazında diğer yazılarım :

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma