Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç İhbar Ödülü Var mı?  

Hacizli Araç İhbar Ödülü Var mı?  

Aydin Duran Aydin Duran -
187 0
Hacizli Araç İhbar Ödülü Var mı?  

Hacizli araç ihbar ödülü vardır. Fakat bu duruma girişmeden önce bir araştırma yapılması gerekir. Araç sahibi borçlarını ödemesine bağlı olarak belirli bir sürede suç işlemiş olur. Hacizli bir aracı ihbar eden bir insan, ödül alma  sahip olmuş olur. Kişi zaman içerisinde borçları tahsil edemeyince uzman olan yetkililer aracı haciz eder.

Aracının hacizle bağlanma riski olan  bir insan e-devlet üzerinden aracının hacizlerinin izlemini kontrol edebilir. Haczi gören insanlar sosyal medya üzerinden hacizli arabaların fotoğraflarını paylaşarak ihbar durumunda bulunabilirler. Böylelikle hacizli araç insanlar tarafından fark edilmiş olur. Hacizli olan bir aracı kullanmak suçtur. Bu nedenle haciz işlemi uygulanan bir araç mutlaka yetkililere haber verilmelidir.

Hacizli Araçtan Nasıl Ödül Alınır?

 Son zamanlarda hacizli araçlar artış göstermesi ile birlikte birçok insan hacizli araçları ihbar etmeye başlamıştır. Eğer ki bir kişi aracın hacizli  olduğunu düşünüyorsa  mutlaka aracın her yönden fotoğrafını çekmesi gerekir. Bu şekilde kanuni olarak durumu ispat etmiş olur. Fotoğraf çekildikten sonra ilgili olan birimlere atmadan önce plakanın net olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.

Hacizli Araç İhbar Ödülü Var mı?  
Hacizli Araç İhbar Ödülü Var mı?

Hacizli aracı ihbar edebilmek için mutlaka elinizde yeterli miktarda delillerin olması gerekiyor. Eğer ki yeterli miktarda delil yoksa bu durum aracın ihbar edilmesinin önüne geçebilir. Risk almak yerine tedbirli bir düzen içinde ilerlemek önemlidir. Hacizli araç plaka, renk, kaporta kendisini mutlaka fark ettirir.

Hacizli Araç İhbar Edilirse Ne Olur?
Araç ihbar edildikten sonra, ihbar eden kişiye belirli bir ödül sunulabilir. Alanında yetkin olan kişiler ödül hakkında kişiye bilgilendirme yapacaktır.  Hacizli olan arabanın daha önce yakalama emrinin olup olmadığını fark etmek için, araç ile ilgili bilgiler yetkili birimlere iletilir. Eğer ki fotoğrafları iletilen araç hacizli çıkarsa yetkili birimlerce hızlıca hukuki işlem başlatma kararı alınır.

Alınan karar ile hukuki işlem uygulanır ve hacizli araca el koyulur. El koyulan araç için bir çekiç aracı gönderilir. Bazen sosyal medya üzerinden veya çeşitli yerlerde satılık araçlar ile karşı karşıya kalınabilir. Satılan araçların haciz edilme durumunun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Hacizli Araç ve İhbar Etme Aşamaları

Hacizli araç görünce durumdan emin olmak gerekiyor. Bu yüzden yasal süreçlerin işleyişi hakkında bilgi alınabilir. Hacizli aracın alınabilmesi için noter alanında yasal yollar üzerinden satın alma işlemi gerçekleşebilir. Hacizli araç satın alan bir insan, hacizli olduğu için kullanma hakkına sahip değildir.

Mutlaka satın almış olduğu aracı temize çıkarması gerekir. Bu nedenle de aracın temize çıkması önem arz ediyor. Sosyal medya üzerinden açılan birçok hacizli araç ihbar etme grupları vardır. Dileyen her birey hacizli aracı yakaladıktan sonra fotoğraflarını usule uygun çekip ihbar etme hakkına sahiptir. Hacizli araç kullanmak yasal değildir bu nedenle gören herkesin bildirmesi önem arz ediyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma