Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
189 0

Gerçek paranın benzeri yapılarak yasa dışı yollardan piyasaya sürülmüş paralara sahte para denir. Bu konuda mağdur olmamak için bilinmesi gerekenler vardır. Parayı ayırt etmek için bazı yöntemler bulunur. Yöntemlerden 10 tanesi dokunarak veya bakma yoluyla görülebilir. Diğer 2 tanesinde ise ışık veren cihaz ve büyüteç yardımıyla bakmak gerekir.

Sahte Parayı Ayırt Etme Yöntemleri

Gizlenmiş Atatürk Resmi

Banknot ışığa tutulduğu zaman Atatürk resmi görülür.

Kalite

Banknotlar özel olarak üretilir. Beyaz kağıt yerine daha farklı açık renkte kağıtlar kullanılır. Orijinal banknot yüzde 100 pamuk elyafından ultraviyole ışıkta parlamayacak şekilde üretilir. Hemen kirlenmez, dayanıklıdır.

Emniyet Şeridi

Işığa tutulduğu zaman görülebilen şeritler parlak ve gömülü olarak banknot üzerinde bulunur. Banknotun değerine göre değer ve TL simgesi şeklindedir. Banknotun her iki yüzünden de çıplak gözle görülür.

Filigran

Banknot ışığa tutulduğunda ön veya arka yüzünde baskı olmayan alanda Atatürk portresi ve banknotun değerini gösteren filigran ortaya çıkar.

Görme Engelliler İçin Özellik

Görme engelli kişilerin kullandığı Braille alfabesinden yola çıkılarak hazırlanmış, banknotun ön yüzünde parmakla dokunulduğu zaman anlaşılan kabartmalar bulunur.

Holografik Şerit

Banknotun üzerinde ise çeşitli motifler bulunur. Farklı açılardan bakıldığında dikdörtgen şekil içindeki TL harfi banknotun değerine dönüşür.

Kabartma Baskı

Banknotta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve yazıların üzerinde dokunulduğu zaman hissedilen kabartmalar bulunur.

Renk Değiştiren Şerit

Farklı açılardan bakıldığı zaman banknotun değer ve TL kısımlarını altın sarısı olarak gösterir.

Mikro Yazı

Kabartma tekniğinin kullanıldığı ve banknotun ön tarafında ay-yıldız deseni içinde, banknotun değerini TL ve rakam şeklinde gösteren yazıdır. Bir büyüteç yardımı ile okunur.

Bütünleşik Görüntü

Işık yardımı ile bakıldığında banknotun ön ve arka yüzünde bulunan şekiller birleşir ve birbirini tamamlar. Banknotun değeri orta çıkar.

Diğer Yöntemler

Seri ve Sıra Numaraları: Ultraviyole ışığı ile görülebilen seri ve sıra numaraları, banknotların arka kısmında siyah ve kırmızı mürekkep ile basılmıştır ve iki adettir. Özel ışık ile bakıldığı zaman siyah ile basılmış olan kısım yeşil, kırmızı ile basılmış kısım ise kırmızı parlama verir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma