Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ordan Burdan
  4. »
  5. Faiz Nasıl Hesaplanır? Kredi Gecikme Faizi Hesaplama

Faiz Nasıl Hesaplanır? Kredi Gecikme Faizi Hesaplama

Aydin Duran Aydin Duran -
246 0
Faiz Nasıl Hesaplanır?

Bankacılık işlemlerinde hesaplamalar farklı olarak yapılmaktadır, böylelikle tüketiciler faiz nasıl hesaplanır sorusuna yanıt arar. Bir dizi formül ile sizlerde günlük, aylık ve yıllık olarak faiz getirinizi hesaplayabilirsiniz.

Bankalar günümüzde ekonominin ve ticaretin merkezi haline gelmiştir. Kuruluş amacının oldukça dışına çıkmış olan bankaların gözle görülmeyen birçok işte parmakları vardır. Bilindiği gibi bir müşterinden faiz alıp diğer müşteriye faiz vermek gibi basit bir sistem değildir.

Bankalar Nasıl Çalışır?

Bankaların çalışma şekilleri bilindiği gibi sadece yüksek faiz alıp düşük faiz ödemek değildir. Bankalar temelde kendisine verilen parayı işletmekle kazanç elde ederler. Müşteriden alınan para elde kaldığı süre boyunca bankaya destek olmaktadır. Bankalar eldeki parayı yatırıma çevirirler. Yatırım yaptıkları iş sonucunda müşteriye faiz ile ödeme yapılır ancak müşterinin parası ile yapılan yatırım kârı bankada kalır.  Bu yüzden de bankalar müşterilerin bankaya para yatırmasını istemektedirler.

Faiz nasıl hesaplanır
Faiz Nasıl Hesaplanır

Vadeli Hesap Nedir?

Diğer bilinen adıyla vadeli mevduat hesabı bankaya müşteri tarafından yatırılan paranın belirli bir süre boyunca bankada kalmasını sağlayan hesaptır. Bu sisteme göre yatırılan para istenildiği zaman çekilemez. Mecbur kalınırsa ödenecek faiz iptal edilir. Bu vesile ile bankalar ellerinde para tutabilirler.

Bankalar Ne Kadar Faiz Veriyor?

Her bankanın kendine ait bir faiz oranı vardır. Bu faiz oranları sabit kalmayıp sürekli olarak değişiyor. Bu yüzden de birçok internet sitesinde faiz hesaplama işlemi yapılabiliyor. Siteler dışında hesabı bizzat müşteri kendisi de hesaplayabilir. Gerekli olan tek şey, hangi bankanın ne oranda faiz verdiği bilgisidir.

Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Mevduat faizini hesaplamak için günümüz şartlarında durumu kolaylaştıran çok internet sitesi vardır. Bu siteler aracılığıyla faiz hesaplanır ve en yüksek faizi veren banka öğrenilir. Bunun dışında faizin hesaplanışı şu şekildedir:

Günlük Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Gün Sayısı
Aylık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı / 12) X Ay Sayısı
Yıllık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı) X Yıl Sayısı

Böylece faiz getirisi hesaplanır ve en uygun bankaya yatırım sağlanır. An itibariyle yıllık 11% faiz ile ING Bank en yüksek faizi vermektedir. Bundan sonra ikinci sırada Enpara gelmektedir.  Vadeli mevduat hesabı sayesinde para değer kaybetmeden sürekli bir gelir durumuna getirilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma