Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ne Demek?
 4. »
 5. Poliçe Nedir? Poliçe Türleri Nelerdir?

Poliçe Nedir? Poliçe Türleri Nelerdir?

Aydin Duran Aydin Duran -
224 0
Poliçe nedir

Birçok alanda insanların karşısına çıkabilen poliçe kavramı, çoğunlukla sigortacılıkla ilgilidir. Poliçe, sigorta şirketiyle sigortalının hak ve sorumluluklarının yazılı olduğu belgeye verilen addır. Bir tür sözleşme olan poliçe ile hem sigorta şirketi hem de sigortalı, yaptırılan sigorta türünün kapsamını daha detaylı bir biçimde öğrenebilir. Risk yönetim araçlarından biri olan sigortalar için en önemli unsurlardan biri poliçedir. Poliçeler, sunulan hizmet koşullarının detaylı bilgilerini içerir. İmzalandığı takdirde de poliçede geçen süre boyunca geçerliliğini korur. Bu süre içerisinde her iki taraf da haklarını ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeyi kabul eder.

Poliçelerin birçok çeşidi bulunur. Her bir sigorta işlemi özelinde farklı poliçe türleri ortaya çıkar. Bunlar konut sigortası poliçesi, kasko sigortası poliçesi, trafik sigortası poliçesi, sağlık sigortası poliçesi, zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi olarak sınıflandırılabilir. Bunun yanı sıra sigorta ettirilen menfaate göre pek çok sayıda poliçe türüne rastlamak mümkündür. Poliçe, bir sözleşme türü olsa da diğer sözleşmelere göre farklı özelliklere sahiptir. Bunlardan en önemlisi sigorta şirketi ile sigortalı arasında güven ilişkisinin oluşmasıdır. Bunun nedeni sigortayı yaptıracak kişinin ilgili sigorta konusunda birçok bilgisini sigorta şirketine doğru bir şekilde aktarmasıdır. Dolayısıyla özellikle sigortalının, sigorta şirketine güvenerek bilgilerini vermesi, poliçenin önemli farklarından biridir. Birçok detaylı bilgiyi içeren poliçeler, bu sayede sigorta kapsamını da net bir biçimde ortaya koyar.

Poliçe Nedir? Türleri Nelerdir?

Sigorta şirketiyle sigortalı arasındaki hak ve sorumlulukları, sigortanın içeriği ve kapsamı da dahil olmak üzere birçok bilgiyi gösteren önemli belgeye poliçe denir. Poliçelerin, sigorta ettirilen menfaate göre pek çok türü bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. Konut Sigortası Poliçesi: Konut sigortası, evleri hırsızlık, yangın, yıldırım gibi pek çok felakete karşı koruma altına alan geniş kapsamlı poliçelerden biridir.
 2. Kasko Sigortası Poliçesi: Zorunlu trafik sigortasından farklı olarak kasko sigortası, sürücünün veya üçüncü şahısların araca zarar vermesi durumunda teminatlar ve ek hizmetleri sunan bir poliçe çeşididir.
 3. Trafik Sigortası Poliçesi: Trafik sigortası, devlet tarafından bütün motorlu araçlar için zorunlu tutulan bir poliçe çeşididir.
 4. Sağlık Sigortası Poliçesi: Sağlık sigortası, anlaşmalı özel hastanelerde tedavi hizmetlerini kapsayan kapsamlı bir poliçe çeşididir.
 5. DASK Poliçesi: Zorunlu deprem sigortası, olası bir deprem durumunda hasarları teminat altına alan, devlet tarafından zorunlu tutulan bir poliçedir.

Bunlar dışındaki pek çok poliçe çeşidi, sigorta ettirilen menfaate göre sigortalıların karşısına çıkabilir. Her biri, sigortaya ilişkin kapsamlı bilgileri içererek hak ve sorumlulukları teminat altına alır.

Poliçeler Neleri İçerir?

Poliçeler, sigorta şirketine, sigortalıya, sigorta ettirilen menfaate ve daha pek çok unsura ait bilgileri içerir. Türk Ticaret Kanunu uyarınca hazırlanan poliçelerde yer alması gereken bazı bilgiler şu şekildedir:

 • Sigortalının kimlik bilgileri
 • Sigortalının adresi
 • Poliçenin düzenlenme tarihi
 • Sigortadan faydalanan kişinin adresi ve kimlik bilgileri
 • Sigorta prim tutarı
 • Sigorta kapsamında sunulanlar
 • Sigortanın konusu
 • Poliçenin bitiş tarihi
 • Primin ödeme bilgileri
 • Bedel

Bu temel unsurlar, Türk Ticaret Kanunu uyarınca her poliçede mutlaka bulunmalıdır. Bu bilgilere ek olarak sigorta şirketinin isteyebileceği ekstra bilgiler de olabilir.

Poliçe Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sigorta poliçe sorgulama işlemi, pek çok sigortalı için önemli konular arasında yer alır. Bu işlem, internet üzerinden kolaylıkla yapılabilir. En çok tercih edilen yol ise e-Devlet sorgulamasıdır. Aynı zamanda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi internet sitesi üzerinden de poliçe sorgulaması yapmak mümkündür.

Poliçe sorgulama işlemiyle birlikte sigortanın başlangıcı, bitişi, kapsamı, sigortalı bilgileri gibi pek çok poliçe içeriğine ulaşmak mümkündür. Bu sorgulama işlemleri sayesinde poliçenizin bilgilerini görüntüleyebilir ve bitiş tarihi yaklaştığında dilerseniz sigorta şirketinize başvurarak yenilenmesini talep edebilirsiniz.

Dijipol.com müşterilerine, ihtiyaçlarına göre pek çok poliçe türünü sunar. Siz de kasko sigortası ve diğer sigorta işlemleriniz için Dijipol.com’a hemen başvurabilir ve teklifinizi alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma