Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebo Etkisi Nedir?

Aydin Duran Aydin Duran -
194 0
Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebo etkisi-etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma hali olarak açıklanmaktadır. Latince kökenli plasebo kelime olmasından dolayı hoşnut etmek anlamına da gelmektedir.

Plasebo Olmak Ne Demek?

Vücuda ağız burun ve enjeksiyon yolu ile ilaçlar enjekte edilebilirken yanı sıra cerrahi girişimlerle dahi plasebo etkisi oluşturulabilmektedir. Plasebo latince kökenli bir kelime olmasından dolayı hoşnut etmek anlamına gelirken plasebo etkisiz bir ilacını telkine dayalı bir etki olarak ortaya çıkması olarak tanımlanmaktadır. Yani vücuda ağız burun ya da enjeksiyon yolu ile sunulan bu ilaç fiziksel anlamda tedaviye ve sağlık açısından buna yönelik bir güce sahip olmamaktadır. Tıp ve farmakolojideki anlamı farklı olurken bu her iki bilim dalında plasebo dar ve geniş anlamında kullanılmaktadır. Dar anlamda plaseboyu ilaç maddesi içermeyen ve bu durumda da farmakolojik etkisi bulunmayan yani görünüşte ilaç olarak tanımlamak mümkündür. Plasebo etkisi

  • Zihin
  • Beden

Arasında tam olarak anlaşılmayan büyüleyici bir bağlantıyı temsil etmektedir. Bu durumda beklentilerin gerçekliği oluşturabileceğine dair güçlü bir silah olması nedeniyle teselli ilacı yani inaktif tedavi olarak da tanımlanan plasebolar nişasta ya da şeker gibi etkisiz maddelerden oluşturulmaktadır.

Plasebo Ne Amaçla Kullanılır?

Plasebo Etkisi Nedir?
Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebolar genel olarak ilaçların ne kadar etki gösterdiklerini belirleyebilmek adına kliniklerde ilaç deneylerinde tercih edilmektedir. Plasebo tercih edilen kontrollü deneylerdeki farklı denek grubu gerekmektedir. Özne beklentisi etkisi ve klasik koşullanma birbirine oldukça benzemektedir. İnsanlar ilaç almaları sonucunda ne olması gerektiğini zaten bildiği üzere sonucu bilinçsiz bir şekilde farklılaştırabilmektedir. Yani bu durumda neticede öyle olmasa dahi öyle olduğunu söyleyebilmektedir. Bir başka açıklamada ise klasik koşullanma etkisi deneyimleyen kişilerde plasebo ilaç aldıklarında hastalık belirtileri hafifler. Yani ilaç alarak iyileşmeyi öğrenip ilacın gerçekten işe yarıyor olması o kadar da önemli değildir.

Plasebo etkisine olan duyarlılık genetiksel ve sosyal kaygı bozukluğu olan küçük bir grup içerisinde de oluşabilmektedir. Gerçekte bilim adamları plasebo etkisinin tam olarak nasıl ve neden oluştuğunu bilmese de araştırma dahilinde beyinde bazı Ağrı ilaçları alındığında benzer bir süreci tetiklediğini göstermektedir. Plasebo etkisi farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma hali olduğunu açıklamıştır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma