Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Parheli Nedir? (Yalancı Güneş Nedir)

Parheli Nedir? (Yalancı Güneş Nedir)

Aydin Duran Aydin Duran -
210 0
Parheli Nedir

Meteorolojide bir yalancı güneş resmi olarak kullanılan parheli bir tanım olarak kullanılmaktadır.  Diğer bir tabirle Parheli için yalancı güneş diyebiliriz. Güneş ya da her iki tarafında parlak bir açıdan oluşan atmosferik optik fenomenler içerisinde yer almaktadır. İki yalancı Güneş genel olarak hale içerisinde güneşi sarmaktadır.

Parheli Nasıl Oluşur?

Parkeli yalancı güneş atmosferde asılı duran buz kristallerinin Güneş ışınlarını ayna gibi yansıtması beraberinde ortaya çıkmaktadır. Güneş ışınları bu üst katmanları delerken mavi dalga boyları da parçalanma aşamasına erişirken emilim sağlamak yerine yansıtmaktadır. Bloomber Güneş ufukta iyice alçaldığında mavi olmak üzere yeşil renk dağılımını devam ettirmekte ve bu sonuç ile beraberinde turuncu ya da kırmızı renk ortaya çıkmaktadır diye belirtmiştir. Her zaman merak edilen yalancı güneş ne zaman olacak sorusunun cevabı ise genel olarak kış aylarında orta enlemlerde havada sirus bulutları olduğu dönemlerde gözlemlenmektedir.

Yalancı Güneşe Ne İsim Verilir?

Parheli Nedir
Parheli Nedir?

Yalancı güneş, güneş ışığının yaşam atmosferindeki buz kristalleri tarafından kırılmasının sebebiyet verdiği haneler ailesinin üyeleri arasında yer almaktadır. Yalancı güneşler tipik olarak güneşin yaklaşık 22 santigrat solunda ve sağında yanı sıra ufkun üzerinde Güneş ile aynı yükseklikte bir çift ince renkli ışık parçası olarak gözükmektedir. Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir mevsiminde yer alabildiği gibi her zaman açık ya da parlak olmamaktadır. Yalancı güneşler en iyi ve en çok güneş ufka en yakın olduğunda daha çok belirginleşmektedir. Yalancı güneşler genel olarak yüksek ve soğuk sinüs ya da sirrostratüs bulutlarında asılı olan ya da Elmas tozu gibi oldukça düşük sıcaklık seviyelerinde donmuş ya da nemli havada sürüklenen plaka şeklindeki altıgen buz kristallerinden gelen ışığın kırılması ya da saçılmasından kaynaklanmaktadır. Yalancı güneşler güneş’e en yakın tarafta kırmızı renkli olurken daha uzaktaki renkler turuncudan maviye doğru seviyelendirilmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma