Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araba Almak Etik mi?

Hacizli Araba Almak Etik mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
206 0

Son yıllarda araç fiyatlarının artış göstermesi ile birlikte pek çok kişi alternatif yollar deniyor. Bu alternatif yollardan birisi de hacizli araç alımıdır. Hacizli araçlar genellikle uygun fiyat bandında kendini gösterir. Hacizli araç satın almak isteyen kişilerin en fazla merak etmiş oldukları sorular arasında bu araçların nasıl ve ne şekilde satın alınacağı yer alıyor. Hacizli araçlar piyasadaki araç fiyatlarına göre %40 seviyelerinde daha uygun olarak karşımıza çıkıyor ve bu araçlar yarı fiyatına satın alınabiliyor.

İhale İle Hacizli Araç

İcralık araç satın alım işlemi icra ihaleleri üzerinden gerçekleştiriliyor. İhaleler ile icralık araç satın alımı pek çok açıdan avantaj sağlıyor. İhale ile satın alınan icralık araçların devlet güvencesi altında olması bu açıdan güvenliği ön plana çıkarıyor. İcralık araç satın alırken bu işlemler devlet kontrolünde yapılıyor. İcraya düşen araç ihalelerinden birine katılmak istiyorsanız bunun için nüfus cüzdanı ve katılım bedeli gereklidir. İsteğe bağlı olarak katılım bedeli nakit para kullanmak yerine bankadan teminat mektubu şeklinde olabilir. Bankalar finansal açıdan farklı yollarla destek olabilmektedir.

Hacizli Araba Almak Etik mi?
Hacizli Araba Almak Etik mi?

İcradan araç satın almak isteyen kişilerin en fazla merak etmiş oldukları ve araştırdıkları konuların başında icradan nasıl araba alınacağı geliyor. İcralık araç satın almak için öncelikle ihaleye katılmanız gereken. İcralık araç ihaleleri yediemin otoparkı yetkililer müdürler tellal ve polis ile yapılır ve bu nedenle de gayet güvenlidir. Bununla birlikte icralık araç ihalesinin yapıldığı yerlerde kamera sistemi ile gözetleme yapılır. Öte yandan icralık araç ihalesine fesat karışması durumunda ağır cezalar vardır.

İcralık Araçlar İle İlgili Bilgi

İcralık aracı satın aldıktan sonra aracın teslimi yapıldığı sırada daha önceki alınan bilgileri ek olarak beklenmedik bir arıza ya da bir masraf çıkarsa bu durumda fesih isteme hakkına sahipsiniz. Gerçekleşen işlemler sonrasında satışın ardından ortaya çıkan ve tutanaklarda bulunmayan harici bir durumda alıcılar sorumlu tutulmaz. İcradan araç satın almak için belli şartları bulundurmak gereklidir.

Öncelikle hacizli araç satın almak istiyorsanız 18 yaş sınırı bu şartlardan en önemlisi olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte icralık araç satın almak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve ihale teminatı ile birlikte katılım formu doldurması da şartlar arasında yer alıyor. Bu şartları karşılamayan kişiler icradan araç satın alma işlemi yapamazlar. İcradan araç satın almak isteyen kişilerin bazı riskleri de göz önüne almaları gereklidir.

Satışı yapılacak olan araçlar satış işlemi gerçekleşene kadar otoparkta bekler. Bu süre içerisinde araca zarar gelme riski meydana gelebilir. Bununla birlikte bekleyen araçlar çizilebilir çalınabilir veya parçalarından biri çalınabilir. Bu nedenle de ihaleye giriş yapmadan önce mutlaka satın alacak olduğunuz aracın kontrol edilmesi ve detaylı bir şekilde incelenmesi risk almamak açısından son derece önemlidir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma