Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gezi Rehberi
 4. »
 5. İstanbul Konaklama İmkanları Oteller Semtleri

İstanbul Konaklama İmkanları Oteller Semtleri

Aydin Duran Aydin Duran -
206 0
İstanbul Konaklama İmkanları

Dünyanın en kritik konumu ile değeri nedeniyle buraya gelenler İstanbul konaklama imkanları araştırmaları yapar. Bunun sebebi buradaki gezisinde çok daha konforlu bir konaklamadır. Bunun yanında bir o kadar da ucuz konaklama imkanları vermesidir. Zira İstanbul her bütçeye uygun konaklama olanakları sağlamaktadır.

Bütçenize uygun olarak İstanbul konaklama imkanları bulunmaktadır. Özellikle yıldızlı oteller ile konaklamayı severler için şehrin her yerinde muhteşem oteller bulunur. Şehir geziniz ile özellikle konaklamak isteyeceğiniz ilçe ve semtler şu şekilde listelenebilir.

 • Levent
 • Kadıköy
 • Maslak
 • Taksim
 • Beşiktaş
 • Eminönü
 • Galata

Aynı anda hem Anadolu hem Avrupa yakasını gezebileceğiniz bir şehir olan İstanbul’da tarihi noktalar ile kültürel zenginlik sayısızdır. Bu anlamda gezilecek yerler ile zengindir.  Yoğun bir ziyaretçi trafiği bulunmaktadır. Bu sebeple erken rezervasyon yaptırılmak önemli adımlardan biri olmaktadır.

İstanbul Konaklama İmkanları
İstanbul Konaklama İmkanları

İstanbul Konaklama imkanları pansiyonlar ile yapılabilir. Böylelikle geziniz çok daha ekonomik olacaktır. İstanbul’da kalacak yeri olmayanlar için Belediyelerin misafirhaneleri bulunmaktadır. İstanbul’da kalınacak misafirhaneler daha çok belediyelere aittir. Yaşam merkezi şehir herkesi kendisine çeken bir özelliğe sahiptir. Hatta Büyükşehir Belediyesi İstanbul’da kalacak yeri olmayan öğrenciler için çalışmalar yürütmektedir. Öğrencilerin dışarıda kalmaması için otel kiralaması yoluna giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul’da ücretsiz konaklama olanakları sağlamaktadır.

İstanbul’da Yeme İçme Mekanları

Kültürel gezilerin başkenti İstanbul’da yeme içme mekanları ayrıca listelenmesi gerekir. Öyle ki bölgeye has lezzetleri tadabilmeniz için mekanlar ön plana çıkar. Binlerce yılda onlarca medeniyete ev sahipliği yapan şehirde yeme içme kültürü harmanlanarak günümüze gelmiştir. Bu aşamada birçok medeniyetin yemek kültürünü bir arada görmek mümkündür.

Tüm dünyada olduğu gibi İstanbul’da da sokak lezzetleri ön plana çıkmaktadır. Kozmopolit bir şehir olması nedeniyle burada çok zengin bir mutfak kültürü sokağa da yansımıştır. Özellikle burayı gezerken zaman harcamamak adına sokak lezzetleri tercih edilmektedir. Zira bölge zaman kaybetmeden gezilmesi gereken yerlerdir. Nitekim gezilecek yerleri ile listeniz çok kabarık olmaktadır.

İstanbul Konaklama İmkanları
İstanbul Konaklama İmkanları

Türkiye’yi dolayısıyla İstanbul’u gezmeye gelenlerin burada başlıca yemek istedikleri lezzetler şunlardır,

 • Kebap
 • Döner
 • Lahmacun
 • Pizza
 • Tost
 • Sandviç

Şehrin yemek yerleri açından önemli hususlardan bir diğeri de kahvaltı mekanlarıdır. Gezinizde sizlere enerji verecek muhteşem kahvaltıların adresi özellikle Kadıköy ile Beşiktaş’tır.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğal dokusu ile binlerce yıldır dünya tarihine yön veren bir şehir İstanbul’da gezilecek yerler saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Adımınız attığınız her bir yerin tarihte derin izleri bulunmaktadır. Bu anlamda duygusal anlar yaşayabileceğiniz nadide şehirlerdendir. Öyle ki dört bir yanı denizlerle çevrili bir şehir olması başlı başına buranın görülmesi için neden olmaktadır.

İstanbul Konaklama İmkanları
İstanbul Konaklama İmkanları

Anadolu ve Avrupa yakası ile muhteşem bir gezi destinasyonu burada bulunmaktadır. Öyle ki İstanbul’u tam anlamıyla gezebilmeniz için kendinize yeteri kadar zaman ayırmanız gerekir. Burada özellikle görmeniz gereken yerlere ait bir liste yapmanız avantaj sağlar. Böylelikle İstanbul’da gezilecek yerler başlıca şu adreslerdir.

 • Kapalı Çarşı
 • Topkapı Sarayı
 • Galata Kulesi
 • Sultanahmet Camii
 • Ayasofya
 • Dolmabahçe Sarayı
 • Adalar
 • Beyoğlu
 • Ortaköy Camii
 • Yere Batan Sarnıcı
 • Çamlıca Tepesi
 • Üsküdar
 • Pierre Loti Tepesi

İstanbul gezilecek yerler açısından zaman kavramı tatiliniz için önemli unsurdur. Zira geziniz için yeteri kadar zaman burayı tamamen keşfetmenize neden olacaktır.

Şehri gezi planında nereden başlayacağınıza dair seçim yapmak oldukça zordur. Sebebi çok fazla tarihi ve doğal güzelliklere sahip olmasıdır. Dünya tarihi açısından en önemli görülmesi gereken yeri Ayasofya olmaktadır. Bu sebeple gezi listenizin ilk sırasına burası yazılabilir. Doğa Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen Ayasofya’nın tarihi 360 yılıdır. Bu anlamda Dünya’nın en eski yapılarından biri olmaktadır. Özellikle Katedral olarak önemli yerdir. Öyle ki yapımı yaklaşık 10 yıl sürmüştür. Buna rağmen dünyada en kısa sürede inşası tamamlanan katedral unvanı bulunmaktadır. Günümüzde camii olarak kullanılan yer birçok medeniyet için önemli bir yer olma özelliği taşımaktadır.

İstanbul Konaklama İmkanları
İstanbul Konaklama İmkanları

İstanbul ile gezinizin en önemli durağından biri Topkapı Sarayıdır. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Sarayburnu’ndu bulunan saray Osmanlı İmparatorluğunun merkezi olmuştur. Öyle ki burası yaklaşık 400 yıl boyunca yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Toplam alanı ve kapalı arşivleri ile dünyanın en büyük müzesidir. Sadece bu sarayı gezebilmeniz için kendinize en az bir gün ayırmanız gerekir. Zira saray içerisinde harem, has oda, köşkler, Hırka-ı Saadet Dairesi geziniz sonrası derin izler bırakacak yerlerdir.

Topkapı Sarayı Ne Zaman Gezilir? Açılış Kapanış Saatleri Kaç?

İstanbul Topkapı Sarayı sabah 10:00 ile 17:30 arası gezilebilmektedir.. Konumu ve doğal güzellikleri ile İstanbul’un çok güzel yerinde olan saray mutlaka görülmesi gerekir.

Bölgesel açıdan çok geniş gezi listesi ile sizleri bekleyen İstanbul muhteşem bir destinasyondur. Bu anlamda ulaşım, rehberlik ve diğer hususlarda maksimum bir verim alınması açısından planlama önemli olur. Bu planlama ile gezinizi rahat bir şekilde geçirmeniz için ise gezi danışmanlığı alınması önemli aşamalardan biri olmaktadır.

İstanbul Ulaşım İmkanları

Bulunduğunuz şehirden İstanbul’a ulaşım imkanları çok rahattır. Bu sayede İstanbul uçak bileti fiyatları merak edilen hususların başında gelmektedir. Gidiş ve gelişler için en ucuz İstanbul uçak bileti bilet.net ile temin edilebilmektedir. Bunula birlikte şehre ulaşım sonrası bölgeyi gezebilmek için karayolu ve deniz yolu imkanlarınız bulunmaktadır.

İstanbul Konaklama İmkanları
İstanbul Konaklama İmkanları

Çok geniş bir coğrafyaya  sahip olan İstanbul daha çok karayolu ile ulaşım sağlanan bir şehirdir. Ancak bölgede tramway, metro ile deniz yolu ulaşımı bulunmaktadır. Bu sayede istediğiniz yere gidebileceğiniz toplu ulaşım araçlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Şehir trafiği özellikle karayolu sık kullanılıyor olması nedeniyle yoğundur. Bu sebeple gezinizde daha rahat hareket edebilmeniz için program yapılması gerekir. Bu sayede çok daha rahat bir gezi sizleri bekler.

Şehir merkezinde toplu ulaşım araçları ile istediğiniz noktalara gidebilirsiniz. Otobüs, Minibüs, Metrobüs, tramvay, feribot ve metro sizlere kolaylık sağlayan başlıca ulaşım araçlar olmaktadır. Şehirde toplu ulaşım araçlarını İstanbul Kart ile kullanabilirsiniz. Bu kart tüm ulaşım araçlarında geçmektedir. Temini ise tüm satış noktalarında yapılabilir. Temininde yabancı turistlerin almasına bir engel bulunmamaktadır. Özellikle şehir içi otobüsleri sabah 06:00 gibi başlarken akşam 24:00’e kadar devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma