Cepten Para Gönderme Nasıl Yapılır?

105
Cepten Para Gönderme Nasıl Yapılır?

İhtiyaçlara cevap vermek adına teknolojiye ayak uyduran ve tüm yeniliklere açık olan bankalar bu konudaki Ar-ge çalışmalarını sürekli bir adım öne götürmekteler. Pratik ve hızlı bir şekilde işlem yapmaya olanak veren bu çalışmaların ürünlerinden birisi de cepten para gönderimi olarak tüketicilerin hizmetine sunulanlar arasında.

Cebe Para Gönderme

Cep bankacılığı olarak nitelendirebileceğimiz hizmet olan bankacılık işlemleri sürekli güncellenirken hayatımıza yenileri katılmaya da devam ediyor. Yeni özellikleri içerisinde büründüren cep telefonuna havale diğer adıyla cepten para gönderme oldukça pratik bir işlem olmasına rağmen vatandaşlarca da henüz bilinmeyen bir bankacılık işlemi olarak karşımıza çıkıyor. Sizin ihtiyacınız olmayabilir fakat genel olarak insanların böyle bir hizmetten haberi olmalı ve gerektiğinde de kullanabilmeli diye düşünüyorum. Yada en azından öğrenmek isteyenler makalemizin devamını inceleyebilirler.

Cepten para gönderme işlemi yapılabilmesi için kişinin bankalar nezdinde hesabı olması gerekir. Hesabı olmayan kişiler sahibi oldukları kredi kartları üzerinden cepe para gönderimi sağlayabiliyorlar ki, bu da bir ayrıcalık. Bankalar her türlü işlem yapılabilmesi için hesap sahiplerinin özellikle telefon numaraları gibi iletişim bilgilerine hayati önemde sahip oluyorlar. Hem güvenlik açısından hem kişiye ulaşım açısından önemli bir husus olan cep telefonu ile tüm hizmetlerin önüne geçilebiliyor.

Cepten Para Havale Nerelerden Oluyor?

Bu işlemin sonuçlandırabilmek adına hesabınızın olduğu bankamatikler üzerinden ya da inter bankacılığından yada bir banka şubesinden gerçekleştirebilmeniz mümkün. Bankalar arasında farklı bir işlem uygulanıyor olsa da bu genel olarak aynı mantık çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Muhtemel gireceğiniz interaktif bankacılık işlemleri ile burada para gönderimi esnasında nasıl bir yol izleyeceğiniz farklı butonlar ile size yönlendiriliyor. Burada yapacağınız cepten hava işlemi ile gireceğiniz para miktarı ile birlikte gönderilecek kişinin cep telefonuna bir şifre geliyor. Bu şifre ile herhangi bir hesap üzerinden para çekimi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Tüm kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veremese de cepten para gönderme işlemi anlık ve küçük limitler dahilinde yapılabilecek kolay bir adım olarak müşterilere sunulmuş durumda. Özellikle hesabı olmayan öğrencilere gönderilecek para tutarları için kullanılan bu hizmet çok kullanılacak bir para gönderim işlemi gibi duruyor.

Yurt Dışına Cepten Para Gönderimi Olur mu?

Bankalar müşterilerine sundukları cepten para gönderme işlemi için yurt dışı telefonlarına bu imkanı vermemektedir. Hepsi yurt içinde bağlı olunan GSM operatörleri için geçerlidir ve yurt dışına para gönderimi sağlansa bile bu paranın çekimi yurt dışındaki banka şubeleri yada ATM’leri üzerinden gerçekleştirilemiyor.

Cebine Para Gelen Nasıl Çekiyor?

Kişinin hesabı olsun olmasın internet bankacılığı kullanıcıları tarafından cebe gönderilen paralar bankamatikler üzerinden çekilebiliyor. Bu çekim işlemi için ise kişinin TC numarısı, alıcı ve göndericinin cep telefonu numarası, gönderilen tutar ile telefonuna gelen şifre eşliğinde yapılabiliyor. Gönderilen paraları alıcının tamamını çekmesi gerekiyor. Parça parça çekim söz konusu değil.

Vakıfbank Cebe Para Gönder

Mesai saati gözetmeksizin Vakıfbank şubelerinde hesabı bulunan kişiler işlem için internet bankacılığı yada mobil bankacılığı kullanabiliyor. İnternet bankacılığına giriş sonrası Para Gönderme – Cepe Para gönder menülerini takip eden tüketiciler parayı göndermek istediği kişinin cep numarasını girerek para gönderme işlemini tamamlıyorlar.  Burada istenilen bilgilerden biriside göndereceğiniz kişinin TC kimlik numarası. Vakıfbank hesaplarından cepe gönderilen paraların 24 saat içinde çekilmesi gerekiyor ki, bu süre sonrasında çekilmeyen paralar gönderici hesabına iade ediliyor. Ücretsiz SMS ile yapılan bu işlem için banka limitler belirlemiş. En az 10 lira gönderilirken, günlük iki kez olmak üzere 500 lira limit, haftalık bin lira limit ve 4 işlem imkanı verilmiş. Aylık ta bin 500 liraya kadar gönderebiliyorsunuz.

QNB Finansbank Cep Telefonunu Numarasına Para Transferi

Hesabı olsun yada olmasın her TC vatandaşı kişiye haftanın 7 günü 24 saat cep telefonuna para gönderimini yapmanız ile her ATM’den para çekimi yapılabiliyor. Bu işlem için internet bankacılığını kullanmanız ve Transferler menüsünden işlem yapmanız ve burada alıcının cep telefonu numarasını girmeniz gerekiyor. TL olarak gönderim yapabileceğiniz bu işlem için günlük iki kez 500 lira, haftalık 4 kez bin lira ve aylık 6 kez bin 500 lira para gönderimi sağlayabiliyorsunuz. ATM’den para çekme işlemi yapmak isteyenler ise Para Çekme, Cepe Gelen Parayı çekme menüsünü takip etmeli.

Yapı Kredi Para Cepten Cebe Havale

Para gönderimleri sırasında kişini adı soyadı ile birlikte İBAN gibi önemli hesap numaraları gerekirken Yapı Kredi Bankasından Cepten Cebe havale işlemi için sadece göndereceğiniz kişinin cep telefon numarası gerekiyor. Yapı Kredi Bankası internet bankacılığı üzerinden yapacağınız işlem için takip etmeniz gereken menüler Para Transferleri – Cebe Havale Menüsü. Burada istenilen bilgiler TC Kimlik numarası, cep telefonu numarası, şifre ile gönderilmiş olan tutar girilerek çekim işlemi yapılabiliyor.

İş Bankası Cebe Havale

Alıcıların TC numarası ve tutarı ile cep telefonu numarasını girerek cepe para gönderebileceğiniz menü takibini Para aktarma, havale, Cebe menüsü ile yapıyorsunuz. Bankamatiklerde ise para transferleri ve cebe havale gönderme işlemi takip edilmeli. Parayı alacak kişiler ise kartsız işlem ve cebe havale para çekme menüsünü kullanıyorlar.

Garanti Bankası Cep Bank

Cep telefonuna para gönderme yollarını tüketicilerine sunan bankalardan birisi de Garanti Bankası Cepbank. Cep telefonu numarasına göndereceğiniz Garanti Bankası müşterileri herhangi bir ATM’den bu parayı çekebiliyor.

Üçüncü dünya ülkelerinde henüz gelişememiş olmanın verdiği imkanlar çerçevesinde banka şube sayısı az olduğu için geçmiş yıllardan bu yana cep telefonları ile para gönderme imkanı bulunuyor. Bu duru kulağa biraz garip gelebilir. Ancak kişiler banka şubesine ulaşamadıkları için bankalarda bu hizmeti sunmaya başlayalı epeyce zaman geçmiş.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.