Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Trafikten Çekilebilir mi?

Hacizli Araç Trafikten Çekilebilir mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
291 0
Hacizli Araç Trafikten Çekilebilir mi?

Aracında haciz olan kişiler doğal olarak trafiğe çıkabilmek için hacizli araç trafikten çekilebilir mi sorusuna yanıt aramaktadır.

Üzerinde bir yakalama kararı olan ve hacizli olan araçlar trafik çevirmelerinde bağlanır. Gelişen teknoloji ile birlikte plaka okuyucu ve MOBESE kameralar sayesinde yakalama kararı bulunan her türlü araç trafikten men edilir.

Haciz şerhi işlenmiş olan aracın yakalama masrafına yatırılması halinde borçluya ait araç yakalama konulması icra müdürlüklerinden talep edilir ve yakalama kararı konur. Araç yakalama konulması aracın trafikte ya da görüldüğü yerde emniyet güçleri tarafından bağlanarak yediemin otoparkına çekilmesi demektir. İcralık araçlar dolayısıyla finansal sorunlar nedeniyle hacizli araçlar konusu çok sık araştırılan hususlardan olmaktadır.

Hacizli Araç Ne Zaman Bağlanır?

Eğer sürekli olarak kullanmış olduğunuz aracınızda bir haciz işlemi söz konusu ise trafik çevirmeye girdiğinizde aracınız bağlanır. Aracınız bağlandıktan sonra yediemin otoparkına çekilir ve avukatlar tarafından 6 ay ila 1 yıl içerisinde satışa çıkarılabilir. Eğer aracınızın plakası üzerinde haciz durumu söz konusu ise icra dairesi mahkeme kararı ve tarih bilgilerini kullanarak haciz kayıtlarına listeler. Eğer aracınızda yakalama emri varsa aracın tespit edildiği anda trafikten men işlemleri yapılır.

Hacizli Araç Trafikten Çekilebilir mi?
Hacizli Araç Trafikten Çekilebilir mi?

Trafikten Men Cezası

Eğer aracınıza yakalama kararı varsa ve bu halde trafiğe çıktıysanız bu durumda yakalandığınız anda trafikten men cezası verilir.  Bu durum karşısında trafik polisleri aracınız rehin alır ve alıkoyar. Aracın üzerindeki borcunuzu ödeyene kadar da rehin kaldırılmaz.

Trafikten Men Edilme Nedenleri

Hacizli araçların hepsine trafikten men cezası uygulanmaz. Yani hacizli araçların trafikten men edilmesi için bazı nedenler vardır. Öncelikle alacaklı olan kişinin araç için bir yakalama talebinde bulunması gerekiyor. Bu kararın çıkmasının ardından araç bağlanır ve yediemin otoparkına çekilir. Araç otoparka çekildikten sonra belirlenen yasal süre içerisinde borçlunun borcunu ödemesi durumunda araç rehinden kurtarılabilir. Eğer ödeme gerçekleşmezse araca trafikten men cezası uygulanır. Elbette bununla birlikte vergisi ödenmemiş ve muayenesi yapılmamış olan araçlar da trafikten men cezası alır.

Hacizli Aracın Bağlanması Durumda Ne Yapılır?

Hacizli aracın bağlanması durumunda yapılacak olan tek şey rehin pozisyonundaki aracın borcunu ödeyerek aracı otoparktan almaktır. Elbette bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus her araç bağlanmaz ve trafikten men edilmez. Yalnızca çok uzun süre boyunca hacizli pozisyonda olan ve üzerine yakalama kararı çıkarılmış olan araçlar için bağlanma ve trafikten men cezası verilir. Hacizli araçlar birçok kişi tarafından tercih ediliyor ve kullanılıyor.

Bu araçlar uygun fiyatlı olması ve kolay satın alınabilir olması nedeni ile çok fazla rağbet görüyor. Ancak hacizli araçlar bağlandığında bu hususlara önem vermek çok önemlidir. Ülkemizde trafikte birçok hacizli araç vardır. Trafikte bu kadar çok hacizli aracın olduğu bilinse bile herkese kurallara uyulması tavsiye edilir. Eğer aracınız trafikten çekildi ise bu durumda yapabileceğiniz tek şey aracınızın borcunu ödemeniz ve bulunduğu yerden aracınızı kurtarmanız olur.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma