Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Taksitle Altın Alımı Var mı? Hangi Kartla Taksitle Altın Alırım?

Taksitle Altın Alımı Var mı? Hangi Kartla Taksitle Altın Alırım?

Aydin Duran Aydin Duran -
214 0

Ağustos 2018 tarihi itibariyle BDDK altın alımına taksitlendirme imkanlarına son verdi. Bu tarihe kadar dört taksitle alınabilen altın bu tarihten sonra peşin olarak alınabiliyor. Altın alımında taksit yapan kredi kartları ile arayış içerisine giren tüketici hâlâ taksitle alabilir miyim sorusunun cevabını arıyor. Fakat güncel olarak kartla taksitle altın alımının tek yolu takı ve mücevher almak oluyor.

Altın Alımında Taksit Yapan Kredi Kartları

Altına getirilen taksit yasağının ana nedeni tüketicilerin mağduriyetlerinin önüne geçmek. Mağduriyetten kasıt para ihtiyacı olan kişilerin alacakları altını tekrar satmak nedeniyle paraya çevirmesi. Kredi kartını nakite çevirme olarak geçen bu işlem tüketicinin maddi olarak zararına olan bir husus. Sebep ise pahalıya alınıyor olması, bu rakama banka komisyonunun eklenmesi, taksit söz konusu olduğunda ise araya eklenen faizler neticesinde tekrar satışa konu olan altının fiyatının çok daha düşük oranlarda olması.Bu durumda kuyumcu esnafı satarken kazanıyor, alırken kazanıyor. Banka komisyon ve masraf ile faiz kazancı sağlıyor. Bu kazançların hepsi ise tüketicinin cebinden çıkmış oluyor. Bu durumun önüne geçmek için adım atan BDDK geçtiğimiz yıl taksit olayına bir son verdi. Kuyumcu esnaf odalarının bu duruma karşı çıkmasına ve sektörün daralacağına dair iddialara rağmen yapılan bu düzenleme tamamen tüketicinin lehine yapılmış bir hizmet.

Nakite Çevirme Yapılan İşlemlerden

Karta getirilen altın alımında taksit yasağı olmasına rağmen tüketiciler ve piyasa hala kartını nakite çevirme yollarına başvurabiliyor. Bu duruma tam anlamıyla engel olunabilmiş değil. Zira pek çok alım için 12 ay vadeler söz konusu. Bu alımlar sonrası da nakite çevirme yapan tüketicinin durumu maddi ihtiyaçtan kaynaklanıyor.

Kredi Kartına Taksitle Takı Alımı

Tüm bu açıklamalar eşliğinde sorumuz olan taksitle altın alımı var mı diye bir merakınız bulunuyorsa evet var. Sadece kolye, yüzük, küpe gibi mücevherlerin alımı için dört taksit ile sınırlı. Bu durumda yeni düzenleme ile yapılmış durumda. Bu alımlar için taksit olsa da işçilik parası söz konusu oluyor. Bu para ise yüksek oranlara neden olduğu için nakite çevirme söz konusu edilemiyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma