Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Kredili Mevduat Hesabı Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Kredili Mevduat Hesabı Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Aydin Duran Aydin Duran -
171 0

Geçmiş işlemleriniz, ödemeleriniz ve kredi notunuza bağlı olarak kredili mevduat hesabı başvurusu yapabilirsiniz. Hesabın açılığında risk raporunuz göz önüne alınacaktır ve bankanın gözündeki itibarınıza göre belirleme yapılır. Mevduat hesabınıza ek olarak acıkacaktır ve bu sizin anlık ihtiyaçlarınızı karşılamanız için yegane yöntemlerdendir.

KMH Başvuruları

Bankalar kendi bünyelerinde farklı isimler altında hizmet veriyor olsa da hepsinin ortak ismi Kredili Mevduat Hesabı (KMH) dır. Bu hesaplar örneğin Garanti Bankası Avans Hesap, Akbank Artı Hesap, Yapı Kredi Esnek Hesap yada İng Bank Destek Hesap adı altında müşterilere sunuluyor. Aslında hepsinde mantık aynıdır. Başvuru şartları, süreç, onay ve limit tutarları belirledikten sonra hesaba tanımlama.

Kredili Mevduat Hesabı Başvuru Süreci

Avans ya da ek hesap olarak da isimlendirilmekte olan kredili mevduat hesabı; tarafınıza ait olan herhangi bir mevduat hesabı ilişkilendirilmiş olan hesaptır.  Bu hesap türü; mevcut olan mevduat hesabınızda para bulunmadığında, belirlenmiş bir limit sınırınca para çekebilmenize olanak tanımaktadır.

Sık tercih edilirliğinin başlıca sebebi; kredi kartından çekilen nakit avansın geri ödenmesinde meydana gelen faiz oranlarının oldukça altında faizlendirme ile nakit teminine imkân sağlamasıdır.

Banka ve finansal kuruluşlar açısından oldukça önem teşkil etmekte olan Kredili Mevduat Hesapları; bilhassa maaş müşterilerine yönelik teşviksel faaliyetler gerçekleştirmektedirler.

Kredili Mevduat Hesabına Hangi Durumlarda Başvurulmalıdır?

Kredili mevduat hesapları avantajlı olarak öne çıktığı tek durum acil nakit ihtiyacı ile karşı karşıya kalındığı durumlardır. Zira ödemenizin nakit ile gerçekleştirilmesi zorunlu değil ise Kredili mevduat hesabına başvurmamanızı öneririz. Geri ödeme konusunda kredi kartı ve ihtiyaç kredisinin faiz oranları ile kıyaslandığında aralarında oldukça yüksek bir fark bulunduğunu dile getirmek zor değil.

Bu sebeple tekrar belirtmeliyiz ki; KMH acil olmayan durumlar karşında mümkün olduğunca tercih etmeyiniz. Ödemlerinizde nakit, banka / kredi kartı ve ihtiyaç kredisi gibi alternatifleri öncelikli olarak değerlendirmeniz, geri ödeme süreci açısından çok daha verimli olacaktır.

Kredili Mevduat Hesabı Avantajları Nelerdir?

Düşük faizle kredi çekmiş olacaksınız, malum bu zamanda faizler bir hayli yüksek. Ayrıca çekeceğiniz miktar krediler kadar büyük olmuyor ve buda sizin için ödemede kolaylık anlamına gelmektedir. Bankaların acil nakit ihtiyaçlarına anlık cevap vermesi gerçekten çok güzel bir kolaylıktır. Bankadaki mevduat hesabınıza bağlı olarak KMH açılabilir. Başvuru taleplerinizi en kısa sürede sonuçlandıran bankaları dikkate almanızı öneririz.

Kredili mevduat hesabı yararları var, fakat bankalarla aranızın iyi olması gerekiyor. Banka hesabınızdaki mevduatın, geçmiş işlemlerin ve kredi skorunuzun durumuna göre değerlendirme yapar. Müşterilerinin hepsine ayrı değer veren bankalardan kredi çekmek için birbirinden farklı yöntemler var. Fakat sizin için en uygun olanını bulmanız gerekiyor ve kredinin dışında KMH kullanacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

KMH ödemesini yaptıktan sonra kredi puanınız artacaktır. Findeks raporu günümüzde tüm bankaların dikkate aldığı unsurlar arasındadır, ilerleyen dönemlerde bankalarla yapacağınız tüm işlemlerinizde dikkatli olun. Daha düşük faiz oranlarıyla kredili mevduat hesabı başvurusu yapmanız mümkündür, müşterilerinin söylediklerini dikkate alan bankalarla çalışmak ticaret hayatını olumlu etkileyecektir. Bireysel ve ticari kullanılan tüm hesaplar sizin sicilinizle bağlantılıdır, atacağınız adımların size etkisinin büyük olacağını belirtiriz.

Kişiye özel tanımlanan KMH, limiti bünyesinde kredilere de sahne oluyor. Kişi limiti ne kadar ise o kadar taksitli avans da çekebilme haklarına sahip. Taksit miktarı 12 ay ile sınırlı olsa da; limit düşük olduğu için bu durum hesap sahibine de fazla dokunmadan kullanılmasına olanak veriyor. Bu anlamda bazı harcamalarınız için bu destekten de faydalanmak mantıklı olabiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma