Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Denizbank Kimin, Kim Satın Aldı? (Emirates NBN Bank)

Denizbank Kimin, Kim Satın Aldı? (Emirates NBN Bank)

Aydin Duran Aydin Duran -
274 0

Son zamanlarda medyaya sürekli yansıyan Denizbank kimin, Bankayı kim satın aldı? soruları sıklıkla yapılmaktadır.

Denizbank Türkiye’de bir devlet bankası olarak kurulmuştu. Zamanla bu durum değişti ve 1938 yılında  denizcilik faaliyetlerine maddi destek amaçlı kurulan banka 1992 yılında Emlak Bankası ile birleştirildi. Bu anlamda 1997 yılında da üç şubesi satışa konu edildi. Bu satış ile Denizbank’ın sahibi Rus Sberbank oldu. Zaman içerisinde attığı güçlü adımlar neticesinde Cİtibank’ı da bünyesine katarak büyüyen Denizbank 2012 yılında tekrar satışa konu edildi ve bankanın yeni sahibi Emirates NBD Bank oldu.

Emirates NBD Bank

Varlıkları, aktif bilançosu ile Birleşik Arap Emirliklerinin en büyük bankası konumundaki Emirates NBD Bank ın merkezi Dubai. 526 milyar AED (143 Milyar ABD doları)  büyüklüğe sahip banka 1963 yılında Şeyh Rashid Bin Saeed Al Maktoum tarafından Dubai’de kurulmuş ilk ulusal banka konumunda. Daha sonra 2007 yılında Emirates Bank İnternational (EBI) ile birleşti. 2017 yılında En Yenilikçi Finansal Hizmetler Organizasyonu ilan edildi. Birleşik Arap Emirlerinde ve yurt dışında 234 şubesi olan bankanın 1076 bankamatiği bulunuyor. Ayrıca Suudi Arabistan, Mısır, Hindistan, Singapur, Birlekşik Krallık , Çin ve Endonezya da temsilcilikleri bulunuyor.

Denizbank İsim Değiştirecek mi?

Satın almasının ardından altı yıl sonra Denizbank’ı satan Rus Sberbank bu satışın ardından Türkiye’de bankacılık hizmetlerinden çıktı. Satışta 3,2 milyar dolar para ödendiği yapılan açıkamalar arasında ve bu paranın TL karşılığı ise 14,6 milyar TL. Yapılan açıklamada bankanın isminin yine Denizbank olarak devam edeceği konusunda idi. Bankalar satış sonrası isimlerinin yanına başka bir isim ekleyebiliyor. Örneğin Finansbank satış sonrası QNB Finansbank olurken Garanti Bankası ise Garanti BBVA olarak isim değişikliğine gitti.

Katar’lı dostların satın aldığı bankalardan sonra Birleşik Arap Emirliklerinin de Türk bankacılık sektörüne girmesi sonrası büyük varlıklara sahip bankaların nasıl bir rekabet içerisine gireceği ise merak konusu. Bankacılık ürünlerinin yanında bir çok hizmeti olan bankanın yurt içi ve dışında bir çok ülkede 713 şubesi bulunuyor. Yatırım, Gayrimenkul yatırım, portföy, Leasing, Faktoring gibi tüm küresel dünyada hizmet veren banka önemli özel bankalar arasında.

Genel Merkezi

Bankanın genel merkezi Büyükdere Caddesi, No141, Esentepe İstanbul adresinde bulunuyor. Geçmişi büyük tecrübelere sahip bankanın teknolojik alt yapısı sayesinde ATM ağı gelişmiş durumda.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma