Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ordan Burdan
  4. »
  5. Petrol Nasıl Alırım? (Petrol Hesabı)

Petrol Nasıl Alırım? (Petrol Hesabı)

Aydin Duran Aydin Duran -
215 0

Petrol, Uluslararası anlaşmalar sonucu kullanımına izin verilen bir enerji yakıtıdır. Üretimi sadece gerekli izinleri tamamlanmış büyük şirketler tarafından yeraltı kaynaklardan çıkarılmaktadır. Sondaj sistemi sayesinde büyük firmalar gerekli izinleri alarak sadece izin verilen bölgelerde petrol taraması yaparak çalışma izinleri çıkartabilmektedirler. Sizler petrol nasıl alırım sorusunu sorarsanız bu iş biraz zor görünüyor.

Petrol Hesabı Olur mu?

Sek halde bulunan bu enerji yakıtı ile hiçbir araç çalışmamaktadır. Petrolü enerji yakıtına çevirebilmek için birçok aşamadan geçirmek gerekmektedir. Mazot, Benzin gibi özelliklere ayrılan bu petrol yakıtının içinde birçok bileşen bulunmaktadır. Benzin bile günümüzde 10 çeşit ile benzin istasyonlarında karşımıza çıkmaktadır. O yüzden petrolü almak pek mümkün değildir.

Sadece Avrupa ülkelerinin ender görülen kesimlerinde ve Suudi Arabistan gibi bazı Afrika ülkelerinde sek petrol alışverişine izin verilmektedir. Petrolün her bir hacminin alımı satımı için uluslararası izinler gerekmektedir. Ülkemizde petrol satışı için yalnızca benzin istasyonları bulunmaktadır. Gerekli testlerden geçildikten sonra ve çalışma prensiplerine uyulması durumunda benzin istasyonu açarak sizlerde petrolü ülke içinden alıp vatandaşlara aktarabilirsiniz. Bu durumda bile yurt dışından petrol alma şansınız bulunmamaktadır. Devletlerarası gerçekleşen bu ticarete sizler ortak olamazsınız çünkü yasalar gereği vatandaşlar değil anlaşmaları devletler kendi aralarında yapmaktadır.

Zaten petrol yakıtını işlemek için çok büyük bir teknolojik tesis ihtiyacı doğmaktadır. Ülkemizin çok çok az bir bölümünde üretimi bulunan bu enerji yakıtı dışa bağımlılığımızı arttırmaktadır. Çünkü ülkemiz bile petrol alım satım içinde çok büyük zorluklardan geçmektedir. Batman’da üretilen petrol sadece o bölgenin ihtiyacını bile karşılamamaktadır.

Petrol Satışı Yapmak

Petrol satışı yapmak da en az petrol alımı yapmak kadar imkansız bir olaydır. Benzin istasyonu sahibi dahi olsanız yasal olarak petrol satışı yapmanıza izin verilmemektedir. Enerji kaynaklarının gittikçe tükenmesi üzerine petrol satışı yasaklanmıştır. Petrolün satılması yerine işlenerek daha çok bileşeni ortaya çıkarıp daha fazla yakıt üretimi yapmak hedeflenmiştir. Avrupa İnsan Hakları yasasınca insanların petrol alım satması yasaktır. Bu yetki sadece devletlerarası yapılan ticarete ortak edilmiştir. Benzin istasyonlarına gelen yakıt petrol değildir. Benzin istasyonlarına gelen işlenmiş petrol ve daha çok bileşen elde edilmiş enerji yakıtı benzin ve mazottur. Kazanç açısından yatırım kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Günümüzde petrol ile enerji üretmektense petrol kaynaklı benzin ve mazot üretimi yaparak daha çok enerji kaynağını ortaya çıkartmak için birçok firma çalışmalarını devam ettirmektedir. Petrol tüketmek yerine ondan üretilen enerji kaynaklarının için doğada saf olarak bulunan petrolün ne yazık ki alımı ve satımı yasaklanmıştır insanlar arasında. Günümüzde şuan bu kurallar uygulansa da önümüzdeki günlerde değişiklik yapılabilir ve gelişim çağının sonuna geldiğimizde belki de petrolün yerini başka enerji kaynakları alabilir. Avrupa gündeminde şuan petrol yerine tüketilebilecek enerji kaynakları arayışları başladı ve üzerinde çalışmalar artmış bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma