Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Aracı Satın Almak Haram mı? 

Hacizli Aracı Satın Almak Haram mı? 

Aydin Duran Aydin Duran -
203 0
Hacizli Aracı Satın Almak Haram mı?

İcra ile satılan araçlar genellikle borca mukabildir. Bu durum herkes tarafından bilinen bir gerçektir. İcralık araç satışında mal sahibinin yetkisi yoktur. Buradaki yetkiye tamamen icra makamının üzerindedir. İcra makamı da aracı kendi rızası ile satar. Bununla birlikte icra makamı tarafından araç satışı zaruret nedeni iledir. Bu noktadaki zaruret aracın satılıp borcunun ödenmesidir ve hak sahibine teslim edilmesidir.

Bu nedenle de icradan araç satışı dinen caizdir. Fakat bir de konunun vicdani boyutu vardır. İcradan satışa çıkarılan araçlar piyasa fiyatının çok altına satılır. Bu da borçlu kişinin zor durumundan faydalanmak anlamına gelir. Bu noktada borçlu kişinin imkanlar dahilinde elinden tutulmalı ve mağdur olmaması için gayret göstermek gerekir.

İcralık araçlar her dönem merak eden konuların başında gelmektedir. Bu anlamda sitemizde birçok bilgiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hacizli Araç Nereden Satın Alınır?

Hacizli Aracı Satın Almak Haram mı?
Hacizli Aracı Satın Almak Haram mı?

Günümüzde birçok insan sıfır ve 2. el araç fiyatlarının artış göstermesi nedeniyle farklı yöntemler ile araç sahibi olmak istiyorlar. Bu noktada hacizli araçlar devreye giriyor ve insanlar daha az nakit ödeyerek araç sahibi olabiliyorlar. Araç sahibi olmak isteyen kişiler haciz tutarını araç tutarından düşüyor ve aracı riske girerek satın alma imkânına sahip olabiliyorlar. İcradan satışa çıkarılan hacizli araçlar kısa vadeli olsa bile haciz tutarı kadar kesinti yapılarak alınır. Bu da düşük miktarda bir nakit ödeyerek iyi bir araba sahip olmak isteyen kişilerin ilgisini çekiyor.

Hacizli Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer hacizli bir araç almaya karar verdiyseniz öncelikle araç üzerindeki icra dosyasını incelemeniz tavsiye edilir. Çünkü satın alım işlemlerinden sonra icra dosyaları açık bir şekilde devam eder. Günün birinde almış olduğunuz bu aracın elinizden alınması ihtimali yüksektir. Yani hacizli olarak satın almış olduğunuz araçta her zaman bir risk vardır. Genellikle araç satın alacak olan kişi haciz miktarını araç fiyatından düşer ve bu şekilde aracı satın alır.

Banka Hacizli Araç Satışı

Banka hacizli araç satış işlemi bankaların icra yolu ile el koymuş oldukları araçların satışını ihale ile yapmaları anlamına gelir. Bankaların satışa sunmuş olduğu bu araçlar uygun fiyatlıdır ve araç satın almak isteyen kişiler yüksek modelli araçları avantajlı fiyatlar ile sahip olabilirler. Banka ihalesi ile araç satın almak isteyen kişiler başvurularını bizzat banka şubelerine giderek yapmaları gereklidir. Başvuru yaparken muhammen bedelinin %5’lik kısmını ödemeniz istenir.

Bankadan hacizli araç satın alarak uygun fiyatlı araç sahibi olmak isteyen kişilerin taşıması gerekli olan bazı şartlar vardır. Öncelikle bankadan hacizli araç satın almak istiyorsanız 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Başvuru şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunluluğu vardır. Bu şartları taşıyan kişiler bankadan hacizli araç satışı başvurusu yapabilir ve en yüksek teklifi vermeleri halinde uygun fiyatlı araç sahibi olabilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma