Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Ortak ATM ücretleri nedir ne kadardır?

Ortak ATM ücretleri nedir ne kadardır?

Aydin Duran Aydin Duran -
240 0

Bankalar uzun yıllardır hayatımızın bir parçasını oluşturmaktadır. Dünyada ki belli finans kurumlarından olan bankalar son dönemin en geniş teknolojisini kullanan kurumlardan bir tanesidir. Eskiden bankalar kendi içlerinden uzun kuyruklara ve iş yüklerine sahip olan kurumlardı. Sık sık görmeye alışık olduğumu bankalarda ki bu sıralar ve işlem yükleri ise ilk olarak ATM gibi elektronik cihazların çıkması ile bu iş yükünü ve yoğun sıraları ortadan kaldırmıştır. ATM’ler diğer bir adı ile Bankamatik olarak da bilinmektedir. Bankalarda yapılan birçok işlem bankamatikler yani ATM’ler sayesinde temel işlemler yapılmaktadır. Bankamatiklerin bir diğer önemli özelliği ise günün her anında işlem yapmaya uygun olması ve bankaların açık olmadığı bir alan da önemli işlemlerinizi yapmaya yaramaktadır. Artık bildiğimiz üzere maaşlarımız, borçlarımız, faturalarımızın hepsi banka hesapları üzerinden akmakta ve bu aracılık sayesinde halledilmektedir. Bu nedenle bankalarınızdan istediğiniz bir zamanda para çekebilirsiniz, faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Zor durumda kalınması halinde bankanın işlemlerinin büyük bir kısmını bu araçlar sayesinde halletmek mümkündür.

Ortak ATM’den alınan ücretler?

ATM’lerin bankaların işlemlerini yapmaya yaradığını ve müşterilerin kolay bir şekilde hem de günün her saatinde yapılabilecek bir işlem olduğunu söylemiştik. Ortak ATM’ler ise herhangi bir banka fark etmeksizin bir bir bankaya ait olan bankamatik tarafından diğer bankalarında işlem yapmasına izin veren bir makine sistemidir. Bu bankamatikler son zamanlarda oldukça popüler bir hal aldı ve kendi bankasını bulamayan ve acil nakit işlemine ihtiyaç duyan kişiler için önem arz etmeye başlamıştır. Ortak ATM’lerden istediğiniz zaman kendi bankanızın kartını takarak para çekebilir ya da EFT işlemlerinde bulunabilirsiniz. Elbette ki ortak ATM’leri kullanmanızın da sizler için bir bedeli olacaktır. Müşterisi olduğunuz bankanın ATM cihazlarını kullandığınız zaman herhangi bir işlem ücreti ödemenize gerek kalmayan işlemler vardır. Bu para çekme ve bazen de havale gibi işlemlerdir. Ancak Ortak ATM’lerin her bir bankaya özel bir komisyonu bulunmaktadır.

Yapı Kredi Bankasının ortak ATM’lerinden işlem yapacağınız zaman da sizlerden bir miktar ücret kesilmektedir. Para çekmek istediğiniz de banka sizlerden para çekme işleminiz de ilk olarak 3,5 TL gibi bir ücret kesecektir. Bu ücret sizlerin çekmek istediği paranın boyutuna bağlı olarak fiyat artış gösterecektir.

İş bankası üzerinden de birçok bankamatik ortak işlem yapma özelliğine sahiptir. ATM üzerinden yapacağınız para çekme işlemleriniz de ise 1,25 TL bir ücret talep edilecektir. Bu ücret miktarına göre de değişim gösterebilir. Ayrıca bu bankamatiklerden bakiyenizi sorgulamak isterseniz bu durumda da 0,25 kuruş bir ücret kesilmesi olacaktır. Aynı zamanda özel bankalarda işlem ücretleri daha yukarı da olurken devlet bankalarında ise bu ücretlendirme daha düşük komisyonlara mal olmaktadır.

Akbank bildiğimiz gibi bir özel bankadır ve Akbank ATM’lerinden yapmak istediğiniz işlemlerde ise bankanın sizlerden talep edeceği fiyatlandırma biraz daha fazladır. Akbank ortak ATM’lerinden para çekmek istemeniz durumunda sizden alınacak komisyon bedeli 4 TL, bakiye sorgulaması yapılması halinde ise bu ücretlendirme 0,50 kuruş şeklinde olacaktır. Ortak ATM ücretleri bankalar arasında yapılan anlaşmalar gereği masrafsız da olabiliyor. Bu durum genelde şubesi olmayan bankalar için yapılmış protokollere bağlı.

Ortak ATM’ler aslında sizlere tüm bankacılık işlemlerini yapacak bir hizmet vermemektedir. Bu bankamatiklerin amacı ise bankaların belli bir komisyon karşılığında acil para çekme ihtiyacında ya da EFT işlemlerinde yardımcı olmaktır. Aslında bu durum oldukça işe yaramakta ve acil durumlarda sizlere yardımcı olmaktadır. Her bankanın her yerde ATM’si bulunmamakta ve bu nedenle sizlerin yeterli paranız kalmadığında ya da kendi bankamatiğinizi arayacak vaktiniz olmadığı zaman banka kartınız ile herhangi bir bankanın ortak ATM’sinden para çekebilir ya da EFT işlemi yapabilirsiniz. Bu da son dönemin en kolay işlemlerinden birisidir. Geçtiğimiz zamanlarda komisyon bedelleri çok yüksek olan bu ortak ATM’lerin komisyon ücretleri son dönemlerde biraz daha normalleşmiş durumdadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma