Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Mastercard ve Visa arasındaki farklar nelerdir?

Mastercard ve Visa arasındaki farklar nelerdir?

Aydin Duran Aydin Duran -
227 0

Visa ve Mastercard iki farklı malî kuruluştur. Bu iki farklı kuruluş ister banka kartımız olsun isterse de kredi kartımız olsun, bunları kullanarak ödeme ve alışveriş yapmamıza yardımcı olan, bu olanağı sağlayan kuruluşlardır. Ancak bu iki kuruluşun dışında da çeşitli kuruluşlar vardır. American Express, Discover ve Diners Club gibi kuruluşlar da yine aynı işlevleri sağlayan kuruluşlar arasındadır. Ancak ülkemizde Visa ve Mastercard yaygın olarak kullanılmaktadır.

Visa ve Mastercard dünyada ve ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılan iki kuruluştur. Öyle ki dünyada %70’lik bir orana hizmet vermektedirler. Visa ve Mastercard kullanarak ödeme yapmak ve alışveriş yapmak oldukça kolaydır. Kredi kartları olarak hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Hem Visa hem de Mastercard kullanıcıları dünyada 2 milyon ATM’den para çekme şansına sahiptirler. Özellikle tüm bankalar bu kartlar ile çalışma yoluna gitmektedir.

Alışveriş yapmak içinse 200 milyondan fazla iş yerinden yararlanabilmektedirler. Genel olarak eğer bir kuruluşun alışverişlerde kullanıldığı bir yer varsa diğeri de aynı yerde kullanılmaktadır. Bunun nedeni de sürekli bir rekabet içerisinde olmalarıdır. Bu nedenledir ki iki kuruluş dünyada yaygın halde bulunmaktadır. Rekabetlerine devam eden bu iki kuruluş temassız işlem ya da mobil ödeme gibi ödeme çeşitleri çıkartarak birbirleriyle rekabete devam etmektedir. Ancak eğer para çekmek ve ödeme yapmak için bu iki kuruluşun arasındaki farktan bahsedecek olursak, sadece bu işlemler için aralarından birini kullanmanın bir farkı olmayacaktır. Günümüzde oldukça yaygın olan Visa ve Mastercard kullanarak para çekmek ve kredi kartıyla alışveriş yapmak gibi işlemler size bir diğerine göre bir avantaj sağlamaz.

Mastercard ve Visa arasındaki farklar nelerdir?
Mastercard ve Visa arasındaki farklar nelerdir?

Mastercard ve Visa arasındaki farkları ne ortaya çıkartır?

Mastercard ve Visa kullanıcılarına bazı özel ayrıcalıklar sağlamaktadır. Ancak dışarıdan bakıldığında Visa ve Mastercard arasında fark yokmuş gibi görünecektir.  Mastercard ve Visa kampanyalar ve özel fırsatlarla kullanıcılarına farklarını belli eder.  Firmalar kullanıcılarına yaptıkları alışveriş tutarına oranla puan vererek, alışveriş yapılan internet sitelerinde indirim sağlayarak ya da çeşitli firmalarda yapılan alışverişe göre başka avantajlar sunarak kullanıcılarına fark yaratabilirler. Yapılan bu kampanyalarsa bankaların yaptığı kampanyalardan bağımsız yani bankaların yapmış olduğu kampanyalar değildir.

Bu kampanyalar bu finansal kurumların kullanıcılarına yönelik yapmış olduğu kampanyalardır.  Bu şekilde de kullanıcılarına avantajlar sağlayarak farklarını belirtirler. Kurumların bu yapmış oldukları kampanyalardan yararlanmak için de kendi kartlarını kullanıyor olmanız gerekmektedir. Mastercard firmasının yapmış olduğu bir kampanyadan yararlanabilmek için Mastercard logosu bulunan kartla alışveriş yapmış olmanız gerekmektedir. Visa firmasının yapmış olduğu bir kampanyadan yararlanmak istiyorsanız da Visa logosu bulunan bir kartla alışverişinizi gerçekleştirmiş olmalısınız. Aksi bir durumda kampanyadan yararlanmak mümkün olmayacaktır. Bu durumda kartınızın üzerinde hangi firmanın logosunun bulunduğu önemlidir.

Hangi bankanın kartı olduğu bu gibi kampanyalarda bir önem taşımaz. Her bankadan kart olabilir. Ancak kartın hangi kurumun olduğu önemlidir. Kullanıcılarına her zaman farklarını belli etmek için kampanyalar yapan bu şirketlerin güncel kampanyalarını takip etmek için internet siteleri kullanılabilir. Firmaların sitelerinde güncel kampanyalar takip edilip yararlanılabilir. Sürekli rekabet halinde olan Mastercard ve Visa kullanıcılarına güncel olarak kampanyalar sunmaktadır. Farklarını belli etmek için bu kampanyaları yaparlar. Kullanıcılar da günlük hayatlarında bu farkları hissetmek ve görmek için bu kampanyaları takip ederek yararlanabilir. Böylece kullandığınız kartın özellikleri de ortaya çıkar.

Mastercard mı Visa mı daha avantajlı?

Hangi logolu kartın ya da hangi finansal firmanın desteklediği kartın kullanılması daha avantajlı olur sorusu akıllara gelebilecek sorulardandır. Bunun için de iki firmanın da çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu yüzden bunlar araştırılarak seçim yapılabilir. Dünyada ve ülkemizde oldukça yaygın kullanılan Mastercard ve Visa için avantajlar seçimi kolaylaştıracaktır.

Öncelikle hem Mastercard hem de Visa avantaj sağlamak adına kullanıcılarına kampanyalar düzenlemektedir.  İki firma da bu konuda ayrım yapılamayacak düzeyde olabilir. Çünkü aralarında kurdukları bu rekabette birinin kampanya düzenlerken diğerinin düzenlememesi mümkün olmayacaktır. Bir diğer konuysa kartların alışverişlerde kullanımı konusudur. Ancak bu konuda da iki firma oldukça yaygın ve kullanışlıdır. Genellikle birinin kullanıldığı mağazada diğeri de bulunmaktadır. Dünyada da Türkiye’de de oldukça yaygın kullanılmaktadır.  Bu yüzden iki firma da gene olarak alışveriş yapılan mağazalarda kabul edilen firmalardandır. Bunun dışında iki firma da kullanıcılarına farklı hizmetler sunabilir. Herkese sunmadığı, özel müşterilerine sunacağı programlar düzenleyebilir.

Mastercard için World Elite MasterCard bu alanda değerlendirilebilecek bir programdır. Bunun yanında seyahat alanında da kullanıcılarına özel birçok avantaj sağlamaktadır. Aynı şekilde Visa da Visa Platinum adıyla birçok özel hizmet ve fırsat sunmaktadır. Özel olarak kullanıcılara sunulan bu fırsatlarda birçok avantaj yer almaktadır. Oldukça üst düzey olan bu avantajlar seçkin müşterilerin tercihlerini etkileyecek farklardır.

Bu gibi sebeplerden dolayı özellikle de seçkin müşteriler için farklar önemli bir hal alacaktır. Bu farkları yaratan da firmaların sağladıkları özel ve eşsiz fırsatlar olacaktır. Böylece kullanıcıların tercihleri şekillenecektir. Bu şekilde yapılan kampanyaların hangi banka müşterisi olduğunuzdan bağımsız olduğunu hatırlatmak gerekir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma