Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Notu
  4. »
  5. Kredi Notu Düşük Olana Kredi Kartı Verilir Mi? Hangi Bankalar Verir?

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Kartı Verilir Mi? Hangi Bankalar Verir?

Aydin Duran Aydin Duran -
201 0

Kredi kartları, kullanıcılarına günlük yaşantılarında büyük kolaylık sağlayan finansman araçlarıdır. Bankaların müşterilerine, birbirinden farklı özellikleri bulunan kredi kartı sundukları bilinmektedir. Kredi kartları kullanılarak, tek seferde alınması durumunda aylık bütçeyi sarsabilecek olan ihtiyaçlar taksit tutarınca aylara bölünerek daha kolay şekilde karşılanabilmekte, bankaların oluşturdukları bazı dönemlere denk gelen kampanyalardan alışveriş puanları kazanmak, kazanılan puanların alışverişlerde kullanılması gibi seçenekler dolayısıyla kredi kartları, kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Adından da anlaşılabilecek olduğu gibi kredi kartları, bankaların müşterilerine, kendilerine finansman sağlamaları ve alışverişlerini taksitli, kredili şekilde sağlamaları amacıyla verilen finansman ürünleridir. Bankalardan nasıl ki kredi notu düşük olan kişiler kolay kolay kredi kullanamıyorlarsa kredi kartlarında da aynı mantık geçerliliğini korumaktadır. Bankalar, verdikleri borçların kendilerine geri dönmesini istedikleri için kredi kartı ya da bankaların sunmakta olduğu diğer hizmetlerin geri ödemelerinde sorun yaşamış ve kredi notu düşürülmüş kişilerin yeni bir kredi kartı alması sorun çıkartabilecektir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Kartı Verilir Mi?

Kredi notunun düşük olduğunu bilen ya da notunun, daha önceki borçlanmalarından ve ödeme sürecinden kaynaklanan bir neden ile düşük olabileceğinden şüphelenen kişilerin merak ettikleri soruların başında, bankaların kendilerine kredi kartı verip vermeyecekleri gelmektedir. Bankaya giderek kredi kartı ya da kredi başvurusunda bulunan kişiler basit bir şekilde bankaya; “Sizden kredi kullanmak istiyorum ve kredinin gelen vadesini aynı ayına ödemeyi taahhüt ediyorum.” demektedir. Bu şekilde gerçekleştirilen başvurulardan sonra bankalar da başvuru sahibi müşterilerini inceleme altına alırlar.

Banka tarafından gerçekleştirilmekte olan araştırmada öncelikli olarak, başvuru sahibinin mesleği ve gelir durumu incelenmektedir. Kişilerin düzenli bir mesleklerinin olup olmadığı ve ne kadar gelirleri olduğu gibi değişkenler, bankaların karar almalarında en çok etki sahibi olan değişkenlerin başında gelmektedir. Araştırmanın devam eden evrelerinde de kişilerin bankalardaki mevcut borçluluk durumları ve geçmiş borçlarını ödemelerinde göstermiş oldukları hassasiyetler araştırılmaktadır. Bankalar tarafından gerçekleştirilmekte olan araştırmalar süresince kişiler araştırmaların nihayete erinceye kadar beklemek durumundadırlar.

Günümüz şartlarında bankalar, kredi notları düşük olan müşterilerine de kredi sağlamaktadırlar, tabi bu karar yine bankaya kalmıştır. Kredi notu düşük olan kimselerin sürekli çalıştıkları ve iyi bir gelir ettikleri meslekleri ve geçerli olan borçlarının bulunmaması durumunda kredi kartı alabilmeleri mümkün olmaktadır. Düzenli bir geliri olmayan ve kredi notu da düşük olan kimselerin kredi kartı alma konusunda pek bir şanslarının olmadığını belirtmek gerekir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Kartı Alabilirler?

Kredi notu düşük olan kimselerin de kredi kartı alma şansları bulunmaktadır fakat yazının devamında aktarılan yöntemlerin uygulanması durumunda bile kesin bir başarı vadedilmemektedir. Kredi kartı sunumu ve kişilerin başvurularının kabulü işlemleri, tamamen bankaların inisiyatiflerine kalmıştır.

a)Bankada Vadesiz Hesap Açtırmak

Kredi sicili düşük olan ve aynı zamanda kredi kartı almak isteyen kişilerin kredi kartı alma şanslarını arttıracak yöntemlerden ilki, kredi kartı almak istenen bankanın bir şubesinde vadesiz mevduat hesabı açtırmak olacaktır. açılan hesabın içerisine düzenli şekilde aktarılacak olan para, zaman içerisinde birikmeye ve bir değer elde etmeye başlayacaktır. Para miktarının birikmesinden sonra bankaya yapılacak olan kredi kartı başvurusunda banka, kendi şubesinde olan birikimi görecek ve değerlendirme sürecinde kişilerin onay alma şansları yükselecektir.

b) Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Bankalardaki hesaplarda sürekli şekilde nakit akışının olması, bankaların istediği ve hoşuna giden bir durumdur. Gerek nakit akışını hızlandırmak, gerekse banka üzerinden yapılan işlemlerin sayısını arttırmak için banka hesaplarına verilecek olan otomatik ödeme talimatları, ödeme talimatı verilen hesabın içerisinde bakiye bulunması ve ödemenin gerçekleşmesi gibi bir süreç, kredi kartı başvurusu sırasında kişilerin lehine sonuç verilmesine etkili olmaktadır.

c)Bloke Talimatlı Kredi Kartı

Kredi sicili kötü durumda olması halinde, bankalardan kredi kartı alma şansınızı arttıracak bir yöntemdir. Bu seçeneğin ana fikri, ilerleyen zamanlarda bankadan alacak olduğunuz kredi kartının borcunu ödememeniz halinde, bankanın bu borcu tahsil edebilecek olduğu bir banka hesabının bulunması ve kendisini bu şekilde sağlama almasıdır.

Öncelikli olarak kredi kartı alınacak olan bankada bir hesap açtırılır ve devamında, yine bankanın belirlemiş olduğu miktarda para bu hesaba yatırılır. İlerleyen sürelerde de bu hesaba para yatırılmaya devam edilir ve bu hesaptaki paralar geri çekilemez. Vadeli olarak bekletilmekte olan paralar ile banka, kredi kartı verecek olduğu kredi skoru düşük olan kişilere karşı kendisini güvence altına almış olur.

d) Sahip Olunan Taşınmazlar ve Diğer Değerler

Sahip olduğunuz ev, arsa, araba, dükkan gibi göstergeler; kredi notunuzun düşük olması durumunda bile bankalar karşısında elinizin güçlü olmasını sağlayacaktır. herhangi bir borç ödememe durumunda bankaların haciz gönderebilecek olduğu taşınmazların ve malların olduğun bilmesi yeterli gelecektir.

e) Çalıştığınız İş ve Aldığınız Maaş

Gerçekleştirmekte olduğunuz mesleğiniz ile geçiminizi sağlarken toplum içinde de mesleğinizin üzerinize yüklediği statü ile anılırsınız. Pek duygusal olmasa bile mesleğini ve kazanmakta olduğunuz para, çevrenizde ve kurumlarda sahip olduğunuz itibarınızı arttıracaktır. Bankalarda da kazanmakta olduğunuz düzenli geliriniz ve mesleğiniz gibi değişkenler, alabilecek olduğunuz hizmetlerin yelpazesini genişleten son derece önemli bir faktördür. Kredi skorunuzun düşük olmasına rağmen kredi kartı ya da farklı hizmetler alabilmeniz bu şekilde mümkün olmaktadır.

f) Düşük Kapasiteli Kredi Kartı

Kredi kartları, genellikle minimum olarak 500 TL limit sınırlamasına tabi tutularak sunulan finansman araçlarıdır. Genellikle öğrencilere ve yeni yeni kredi kartı kullanmaya başlayanlar ile kredi kartı limitini düşük tutmak isteyen kişiler bu gibi düşük limitlerde kredi kartı kullanmayı tercih etmektedirler.

Başvuruda bulunduğunuz kredi kartlarının limitleri ne kadar düşük olursa, bankanın onay verme olasılığı da o kadar yüksek olacaktır. Yüksek tutarlardaki borçların ödenmesinden, düşük tutarlardaki borçların ödenmesi daha kolay olduğu için bu seçeneği de denemeyi unutmamalısınız.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi sicili düşük olup kredi kartı kullanmak isteyen ve kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin, başvuru sırasında hazırladıkları evraklar, o andaki borçluluk durumları, sahip oldukları meslek ve kazanmakta oldukları sürekli gelirleri, bankaların gözünde kabul edilebilir derecede ise bankaların birçoğu kişilere kredi kartı verecektir. Kredi kartı başvurusunda bulunulan bankanın değerlendirme biriminin verecek olduğu karar da son derece önemlidir. Değerlendirme birimi öncelikli olarak sizin o andaki borçluluk durumunuza ve sahip olduğunuz mesleğe bakacaktır. Bu birincil unsurlar bakımından herhangi bir sorun çıkmaması durumunda büyük ihtimalle kredi kartı kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma