Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Mobil Bankacılık Telefon Numarası Güncellemesi

Mobil Bankacılık Telefon Numarası Güncellemesi

Aydin Duran Aydin Duran -
232 0

İnternet bankacılığına giriş yapmanın en büyük güvenlik adımı cep telefonunuza gelen giriş kodudur. Bu kod olmadan bankacılık uygulamasına giremezsiniz. Zaman içinde bu kodun gelmesi gereken telefonun sim kartında değişiklik olması, şebeke değişikliği ya da numara değişimi yapılması halinde güvenlik tedbirleri nedeniyle kod gelmez. Bu durumda da internet bankacılığına giriş yapamazsınız. mevcut girişleriniz için internet bankacılığına giriş telefon güncelleme yapmak gerecektir.

Telefon Güncelleme de Banka Şubeleri İlk Adres

İnternet Bankacılığı telefon güncelleme için bir kaç adım atmanız gerekiyor. Telefon bankacılığı üzerinden bu işlemi yapamıyor olmanız büyük eksiklik gibi gelebilir. Fakat bankacılık işlemlerinizin ve hizmetinizin güvenliği için alınmış bir önlemden bahsetmek mümkün. Bu güncelleme işleminin ilk adımı banka şubeleridir. Diğer bir adımı ise ATM’lerdir.

Bankacılık işlemleriniz bir çok yoluna imkanlar tanıyor olmasına rağmen bazı tüketicilerin vazgeçemediği banka şubeleridir. Kimileri bu mecraları daha güvenli bulur. Bu nedenle tüm işlemleri için şubeye gitmekten vazgeçemezler. İnternete girişte kullanacağınız telefon numarası güncelleme için bankanın müşteri temsilcisi ile görüşmesi talebi ile hızlıca yapılabiliyor. Numara değişikliğinde zaten şubeye gitmeniz gerekir. Fakat aynı numarayı kullanıyorsanız bu hizmeti bankamatikten alabilirsiniz.

ATM’den Güncelleme Yapabilirsiniz

Telefon numarası güncellemenin baka bir yolu da ATM lerdir. Her yerde bulabileceğiniz ATM’lerden güncelleme yapabilmeniz için o hesabın bankamatik kartı ve giriş için şifreniz olması gerekecektir. Giriş sonrası bilgi güncelleme menüsünden telefonunuzun şebekesini seçerek internet bankacılığına giriş kodu gelmesi için güncelleme işlemi yapabiliyorsunuz.

Bankalar Arasında Değişebilir

Mevcut numara ve GSM şebeke hattı güncelleme işlemi bankalar arasında da farklılık gözetebiliyor. Akbank bu güncelleme için ATM’leri yetkili kılabiliyor. Bununla birlikte örneğin QNB Finansbank güncelleme işlemleri için sadece banka şubelerini yetkili kılmış durumda. Yapı Kredi Bankası ise bu durumu bir adım daha ileri götürmüş ve telefon bankacılığı üzerinden güncelleme yapmanıza olanak veriyor. Sizinde hesabınızın olduğu ve hizmet aldığınız bankada kendi bünyesinde aldığı kararlar ile hareket edebilir. Bu nedenle banka kayıtlı telefon numarası değiştirme işlemi için karşınıza beklemediğiniz hususlar çıkabilir.

Akbank Direkt Girişlerde Tek Şifre Kullanımı

Dijital bankacılık şubelerine girişlerde size gelecek doğrulama kodu sizin olduğunuzu doğrular. Bu güvenlik adımını aşmanız mümkün değil. Fakat güncel olarak Akbank Direkt kullananlar bir kez giriş yaptıktan sonra bu koda gereksinim duymadan tek şifre ile aynı telefon üzerinden giriş yapabiliyor. Hizmetini aldıktan sonra güvenli çıkış menüsü sonrası ise size bir sonraki girişte tek şifre ile yada kod gelinmesi ile girişi seçebiliyorsunuz. Güvenlik adımı bununla da bitmiyor ve telefonunuza format dahi atsanız yada yeni telefon ile değiştirseniz numaranız aynı olsa bile Akbank Direkt’e girdikten sonra size bir saat süre ile bankacılık işlemi yapmanıza olanak vermiyor. Burada sizin güvenliğinize önem veriyor ki bu süre içinde başkaları hesabınıza girmiş olabileceğini düşünerek asıl hesap sahibine mail, SMS yada Akbank Direkt mesajları ile bilgilendirme yapıyor. Bu anlamda Akbank Direkt önemli bir mobil telefon uygulaması diyebiliriz.

Telefon Bankacılığından Güncelleme

Dünyanın neresinde olursanız olun bankalar maddi değeri olan paralar ile hareket ettiğinden dolayı kişisel verilere önem verirler. Bu durum ülkemizde de geçerli. Hem kendi güvenliği hem müşterisinin güvenini alabilmek bir yana yasalar gereği de tüm emniyeti sağlamakla yükümlü. Durum bu noktada olunca hem gelişmiş teknolojiye ayak uydurmak, hem müşterisini memnun etmek hem de mal varlıklarını koruma altına almak adına her türlü adım atılmak zorunda kalınıyor.

Bir mail adresinizde değişiklik yapmak için banka müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Fakat telefon numarası güncelleme işlemini internet bankacılığına giriş için yapabilmeniz her banka için mümkün görünmüyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma