Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ordan Burdan
 4. »
 5. Seyahat İzni Almanın En Kolay Yolu

Seyahat İzni Almanın En Kolay Yolu

Aydin Duran Aydin Duran -
162 0

Bilindiği üzere covid-19 vakası artışları ile devlet önemli sıkı tedbirler almaya başladı. Bu anlamda şehir için ve şehirlerarası sokağa çıkma kısıtlaması en önemlilerinden. Ancak vatandaşların ihtiyaçlarına istinaden özellikle şehir dışına çıkmak için seyahat izni alma talebi bulunuyor. Ancak bunu her vatandaşın alması mümkün değil. Bu aşamada izin almaya hak kazanan vatandaşlar bulunuyor. Seyahat izni almak için belli kriterlerin taşınıyor olması önemli. Bu kriterlere sahipseniz sokağa çıkma iznini alabilirsiniz.

Kimler Seyahat İzni Alabilir?

Öncelikli olarak devlet ve vatandaşın sağlığı açısından Covid 19 salgınında kamu düzeninin karşı karşıya kaldığı risk değerlendirildiğinde vatandaşların oldukları şehirde kalmaları esas alındı. Ancak yine de belli şartları taşıyanlara şehir dışı ve şehir içi seyahat özgürlüğü izin alma ile söz konusu edildi. Bu aşamada seyahat izni alabilecekleri 6 maddede sıralarsak;

 1. Tedavi görenlerin tedavisi bitmesi ile asıl ikamet yerine gitmesi gerekenler
 2. Kendi ve eşinin birinci derece yakınlarının cenazesine katılmak için. (anne, baba, kardeş)
 3. Olduğu şehre son beş gün içinde gelmesi ve kalacak yeri olmayanlar
 4. Askerlik sonrası evine dönmek isteyenler
 5. Özel ve Kamuda sözleşmeli davet yazısı olanlar
 6. Ceza infaz kurumlarından salıverilenler

Seyahat iznini almaya hak kazanıyor. Ancak burada kendi şartlarını taşıyan kişilerin dayanak belgelerinin olması önemli. Alo 199 Ücretli mi? başlıklı yazımız sizlere faydalı olacaktır

Seyahat İzni Nasıl Alınır?

İlk yol Alo 199 aranarak buradan kayıt oluşturulmasıdır. Bu kayıt sonrası yetkililere düşen başvuru incelenir. Gerekli görülürse kişiden belge istenir ve bu istek kişiye SMS yoluyla bildirilir. Bu SMS de belirtilen link yoluyla kişi telefonu ve internet sayesinde belgesini yükler ve seyahat kurulunda görevli kişi bu belgeyi inceler. Sonrasında şartları taşıyan kişinin seyahat izni verilmiş olur.

Okunmalı : Seyahat Sigortası

İkinci yol ise E-devlet üzerinden seyahat izni talebinde bulunulmasıdır. Burada önemli olan sizin seyahat etmenize neden olan hususun işlenmesi ve bu hususun dayanak belgesinin sisteme yüklenmesidir. Örneğin cenazesi olan kişi yakınının ölüm belgesini yüklemeli, şehre son beş gün içinde gelen ve kalacak yeri olmayan kişinin geliş otobüs bileti  gibi unsurları yüklemesi, hastaneden çıkanların taburcu kağıtları, askerlerin terhis belgesi yada infaz kurumunda çıkanlarında buradan alacakları belgeyi sisteme yüklemesi ile izin talebi yapılır.

Seyahat İzni Verildi Belgemi Nereden Alacağım

Seyahat izni onaylanan kişilere belge verilmemektedir. Fiziken de seyahat izni başvurusu yasaktır. Bu aşamada kişiye SMS yoluyla iznin verildiği, onaylandığı cevaplanır. Onaylanmadığı takdirde de neden onaylanmadığı hususları belirtilir. Burada Emniyet ve Jandarma güçleri yapılan GBT sorgulamasında izin alan kişilerin TC numarasına ulaşır. Yani belge verilmesine gerek yoktur. Bu sorguda kişinin izin aldığı çıkacaktır.

Okunmalı : Sokağa Çıkma Yasağında Karavan Tatili

Önemli : Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaftır. Hafta içi sokağa çıkma yasağı olmadığı 05:00 – 19:00 saatleri arasında ÖZEL ARAÇ, uçak, otobüs, tren, gemi vb. seyahat etmek izne tabi değildir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma