Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Kredi Kartım Yanımda Olmadan Ödeme Para Çekme Olur mu?

Kredi Kartım Yanımda Olmadan Ödeme Para Çekme Olur mu?

Aydin Duran Aydin Duran -
185 0

Gelişen teknoloji bizlere bankacılık ürünlerini kullanmamız için farklı alternatif yollar sunuyor. Güvenli ödeme aracı olarak kullandığımız kredi kartları yanımızda olmadığı zaman ödeme yapmak, para çekmek isteyebiliriz. Bu durum daha çok kartımızı almayı unuttuğumuz dönemlerde gerçekleşir. Bu aşamada kart sahibi kredi kartım yanımda olmadan ödeme yapabilir miyim sorusunu sorar. Bu sorunun cevabını makalemizde arıyorsanız tam adresine geldiğinizi belirtmek isterim.

Kredi Kartsız Alışveriş Ödemesi

Sahibi olduğunuz kredi kartınız yanınızda olmadan alışveriş yapmanız mümkün değil. Fakat kartınızı cep telefonunuza yada saatinize tanımlayacağınız temassız kartlar sayesinde istediğiniz ödeme noktasında kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Bu durum içinde temassız ödeme alan bir POS cihazı olan nokta olması önemli. Temassız özellik söz konusu değilse internet bankacılığı yada mobil bankacılık sayesinde cep telefonu numaranıza göndereceğiniz para ile yada karekod uygulaması ile temassız para çekme hizmetini bankanızın ATM’sinden alabiliyorsunuz.  İş Bankası Bluetooth ile para çekme örnek olarak gösterilebilir.

Günümüzde kişilerin birden fazla kartının olduğunu kabul edersek 85 milyon nüfuslu bir ülkedeki kredi kartı sayısını tahmin etmek zor. Fakat her banka kartı ile ödeme yapabileceğimiz çevremizde bulunan binlerce marketi, restoranı ve kafe gibi yerlerde kredi kartı ile ödeme yapmak için ya temassız ödeme yapmalı ya da kredi kartı şifresi girişi ile ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumda kartınız yoksa ödeme yapmanız mümkün değil.

Kredi Kartıyla İnternetten Ödeme

Ödemeyi İnternet üzerinden online gerçekleştirmek istiyorsanız burada fiziken varlığına ihtiyacınız olmayacaktır. Çünkü burada size gerekli bilgiler kredi kartı numaranız, kullanım süresi ve güvenlik kodudur. Bu bilgileri doğru girmeniz halinde size gelen geçici kod ile ödemenizi kredi kartınız yanınızda olmadan gerçekleştirebilirsiniz. Kart bilgilerinizi çaldırmanız halinde online ödeme için size gelecek geçici koda ihtiyaç duyulacaktır. Bu kod sizin telefon numaranıza geldiği için kartınız emin ellerde denebilir. Bu durumda başkasının ödeme yapması söz konusu değildir.

Cep Telefonundan Kredi Kartı Ödemesi

Günümüzün popüler ödeme aracı kredi kartının temassız olarak cep telefonuna tanımlanması ile gerçekleştirilen ödemedir. Bazı bankalar bu temassız ödeme hususunu saate yada kolye gibi bir aksesura da bağlayabiliyor. Bu durumda tanımlama yapmanız halinde bu tür aksesuarlarınızı da kullanabilir hale geliyorsunuz. Yani kredi kartınız yanınızda olmadan ödeme imkanınız oluyor. Fakat burada bilmeniz gereken bir husus ta var ki ödemenizi temassız ödeme limiti dahilinde yapabiliyor olmanız. Bunun üzerinde bir rakamı ödemeniz mümkün değil. Güncel temassız ödeme limitleri ise 250 Lira.

Kredi Kartından Hesabınızdan EFT Havale Yapılabilir

Kartınızın yanınızda olmadı zamanlarda bu hesabınızdan ödeme yapamayabilirsiniz. Ancak farklı ödeme yollarını denemek doğru olabilir. Yani internet bankacılığı bizlere birden fazla alternatif yol sunuyor. Buradan giriş yaparak kredi kartından eft yapmamız mümkün. Yada banka hesabımız ile bu işlemi yapabiliyorsunuz. Ayrıca bazı banka kartlarına kredi kartı tanımı da yapılıyor. Örneğin kredi kartınıza bankamatik kartı tanımı da bulunduğu için ATM’den hesabınıza girişte yapabiliyorsunuz. Ödeme yapılacak kişinin iban numarası olması halinde bu numaraya da para havalesi yapabilirsiniz. Yada kapıda ödeme seçenekleri de söz konusu.

Bankaların markası olan başta TROY kart olmak üzere Visa, Mastercard ve American Express kartları sizlerin ödemenizi 250 liraya kadar temassız olarak yapma imkanı veriyor. Bunun için kartınızın POS cihazına takılmasına, şifre girişi yapılmasına ihtiyaç duyulmuyor. Burada kartınızın üzerinde temassız ödeme logosu olması halinde ve POS cihazının da desteklemesi ile ödemeniz temassız olarak yapılıyor.

Kısaca değinmek gerekirse; kredi kartınızın yanınızda olmadığı dönemde ödeme yapabilmek için temassız tanımlı uygulamaya ihtiyaç duyarsınız. Online ödemeler için kredi kartı bilgileri yeterlidir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma