Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bankalar
 4. »
 5. Dolar Euro Hesabından EFT Havale

Dolar Euro Hesabından EFT Havale

Aydin Duran Aydin Duran -
163 0

Bankalarda yatırım hesabı olarak değerlendirebileceğiniz Dolar hesabı sizin bu döviz kurunu alıp satmanıza olanak sağlıyor. Ancak bazı kesimlerin ihtiyacı Türk lirasında olduğu gibi dolar parasını da başka bankalara eft ve havale yapmak. Bu aşamada ise tüketicinin karşısına birden fazla sorun çıkabilir. Arayış içerisindeyseniz döviz kurlarını oluşturan başta Euro ve dolar olmak üzere eft ve havale yapımı için makalemiz sizlere aydınlatıcı olabilir.

İnternet Bankacılığından Dolar Euro Gönderme Nasıl Yapılır?

Her banka mobil ve internet bankacılığından döviz kurunu eft ile gönderme imkanı veriyor. Ancak burada kullandığınız ara yüz önemli elbette. Ben sizlere dijital bankacılığın öncüsü Enpara ile dolar nasıl gönderilir kısaca onu açıklamak istiyorum. Öncelikli olarak bankada dolar hesabınız olmalı. Bu aşamadan sonra enpara internet şubesine girdikten sonra yapmanız gerekenler kısaca şu şekilde;

 • Transfer-Ödeme menüsünden başka hesaplara sayfasını seçin.
 • Açılan sayfada gönderen hesap üzerinden dolar hesabınızı seçin.
 • Daha sonra Dolar kurunu göndermek istediğiniz Dolar hesabına ait ibanı girin.
 • Parayı göndereceğiniz kişinin adı ve soyadını girin.
 • Daha sonra göndereceğiniz para tutarını girin.
 • Burada parayı göndereceğiniz bankanın swift kodu önemlidir. Bu kodu bilmiyorsanız yanında swift kodunu bilmiyorum menüsü ile parayı göndermek istediğiniz bankayı seçerek kodunuzu yazabilirsiniz.
 • Parayı göndermenizdeki transfer tipi ise ne için gönderdiğinizi seçiyorsunuz.
 • Ardından gönder menüsüne tıkladığınızda açılan sayfada para gönderimindeki ayrıntılara ulaşıyorsunuz . Bu bilgileri kontrol sonrası vereceğiniz onay ile Dolar paranızı başka hesaba göndermiş oluyorsunuz.

Dolar ve Euro Gönderiminde Masraflar

Dolar ve Euro EFT yapmanızda en önemli husus bankaların aldıkları masraflardır. Burada özellikle yabancı para biriminden yapılan transferlerde bankalar, aracı kuruluşlar gönderilen tutara istinaden değişen masraf tutarları kesiyor. Yani 100 dolar gibi büyük meblağlarda paralar kesilebilir. Kaldı ki bu para gönderimindeki tutar üzerinden kesilerek bankalar tahsil eder. Yani bu durumda da göndermiş olduğunuz paranın altında bir çekim yapılır. Yani sizin göndereceğiniz 100 dolar için banka yaklaşık 100 lira masraf alır. Bu masrafı da göndermiş olduğunuz paranın içinden keser.

 

Yatırım İçin Döviz Hesapları

Türk Lirasının sürekli değer kaybı yaşıyor olması tüketicinin aynı zamanda parasının değerini koruyabilmek için döviz kurlarına yatırım yapmasına neden oluyor. Bu yatırımın yolu ise bankalarda açılan döviz hesapları ile gerçekleştirilirken günümüzün en yaygın kullanımı internet bankacılığı ile gerçekleştiriliyor. Vatandaşa sağlanan bu kolaylık ile her seviyede maksimum fayda sağlanmaya başlandı. Geçmiş yıllarda bir hayli zorlu olan, banka şubeleri ile uğraşılan ve bunun karşılığında yüklü miktarlarda masraf ödemesi ile karşılaşan tüketici günümüzde bu durumu hızlı ve daha az para karşılığında gerçekleştirebiliyor. Bankada açtığınız dolar hesabınızdan veya euro hesabınızdan başka bir bankada bulunan hesaba EFT ve havale yapmanız mümkün.

Okunmalı : Döviz EFT Olur mu?

Tüketicinin ihtiyacı ile sorduğu soru Dolar Hesabından EFT yapılır mı? Bu sorumuzun cevabı evet. Bununla kalınmaz ayrıca sizin kendi hesabınıza da bu kurda döviz eftsi yapılabilir. Bu durum yurt içi ve yurt dışından da yapılabilen bir husus. Yani dünyanın neresinde olursanız olun dolarınızı başka birinin hesabına EFT yapabilmeniz mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken gönderdiğiniz hesap numarasının da aynı döviz kurundan açılmış olması. Yani dolar hesabından dolar hesabına, euro hesabından ise euro hesabına gönderim yapabiliyorsunuz. Bunun dışında hesaba göndermeniz mümkün değil. Ancak kişinin adına para gönderimi yapmanız halinde kişi istediği döviz kurunu farklı para birimini değiştirerek bozdurma deyimiyle gerçekleştirebiliyor.

Okunmalı : Yanlış İbana Para Gönderdim Nasıl Geri Alırım?

Dolar Hesabım Yok EFT Yapabilir miyim?

Dolar hesabı üzeriden dolar kurunda para göndermeniz mümkün. Ancak hesabınız yoksa bu işlemi yine gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun için banka şubesine gitmek zorunda kalırsınız. Ancak burada banka şube aracılığıyla dolar gönderme işlemi için masraf ödemeniz de artacaktır. Bu anlamda hesap üzerinden gönderim yapmak istiyorsanız internet bankacılığı üzerinden kendinize anlık olarak bir dolar hesabı açabilir, Türk liranızı dolar olarak değiştirebilir ve bu dolarınızı da başka hesaplara eft olarak gönderebilirsiniz. Bankada döviz hesabı açmanız size ek masraf çıkarmaz. Bu nedenle açmaktan da çekinmemek gerekir.

Okunmalı : Kredi kartından EFT ve Havale Nasıl Yapılır?

Kredi Kartından Dolar ve Euro Transferi

Her bankada olmasa da sahibi olduğunuz kredi kartları ile dolar ve euro kurundaki dövizini başka hesaplara gönderme yapmanız mümkün. Fakat bankacılık sektörü her işlemi kendi lehine para kazanma aracı olarak uyguladığından dolayı burada da masrafınız ile cebenizden çok daha fazla para çıkması söz konusu. Yani anlık olarak TL döviz kuruna çevrilip gönderiliyor. Bu aşamada döviz makas farkı da önem arz ediyor. Yani daha yüksek tutardan döviz almış olmanız da sizin zararınıza.  Bu nedenle muhtemel muhasebenizi iyi yapmanız önemli.

Okunmalı : Gece Döviz Satabilir miyim?

Dolar Euro Gönderiminde Limit

Bankacılık sektörü yapılan tüm işlemler için bir limit belirliyor. Bu limitler hem bankanın yararına hem de zaman zaman tüketicinin yararına olan bir husus. Türk Lirası ile limitler daha yüksek tutulurken Dolar Euro EFT yapmanızda limitler daha düşük. Örneğin Yapı Kredi Bankası Swift için Dolar 100 Bin, Western Union ile USD dolar gönderimi 3 Bin Dolar ile limitlendirmiş. Ancak Türk Lirası için mesai saatinde 200 bin liraya kadar para gönderimi yapabiliyorsunuz.

Okunmalı : Ziraat Bankası Swift Ücretleri

Kısaca değinecek olursak; para gönderimi için birim önemli değildir. Bu aşamada her para birimi için EFT söz konusudur. Ancak aracı kuruluş ve bankaların alacakları masraflar nedeniyle cebinizde daha yüksek tutarlar çıkacağı anlamına gelir. Fakat elzem bir ihtiyaç halinde dolar ve euro gibi paralarınızı başka banka hesaplarına EFT ve Havale ile gönderme imkanınız bulunduğunu belirtmek isterim.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma