Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Havale Nasıl Yapılır Saatleri Kaç?

Havale Nasıl Yapılır Saatleri Kaç?

Aydin Duran Aydin Duran -
168 0

Para gönderme seçenekleri arasında en çok kullandığımız havale yöntemidir. Aynı bankalar arası para transferidir ve anlık olarak hesaplar arasında kullanılır. Bir çok ticari amaçlı firmanın, e-ticaret sitesinin ve bireysel çalışanın havale yöntemiyle para gönderdiğini söyleyebiliriz.

Havale Nedir?

Sıklıkla tercih edilmekte olan para transfer yöntemlerinden birisi olan havale; aynı banka arasında iki farklı hesap üzerinde gerçekleşmekte olan transfer yöntemidir. Farklı bankalar üzerinde sağlanan transfere ise EFT denilmektedir.

Havale işlemi gelişen teknoloji ile birlikte banka şubelerinden gerçekleştirimi oldukça azalmıştır. Genellikle ATM, internet ve mobil şubeler üzerinden sağlanmaktadır. Havale işleminin gerçekleştirimi için iki farklı alternatif mevcut kılınmıştır.

Havale Nasıl Yapılır?

Birincil seçenek IBAN numarası ile sağlanmaktadır. Para havalesi yapılacak olan kişinin adı, soyadı ve 26 haneli IBAN numarası bu işlem için yeterlidir. İnternet şubesi üzerinden havale yapabilmek için; bankanızda hesap açtırdığınız sırada internet bankacılığı talebinde bulunmuş olmalısınız. Eğer böyle bir talepte bulunmamışsanız; bankanızın şubesine başvurarak birkaç dakika içerisinde internet bankacılığı talebinizi onaylattırabilirsiniz. Müşteri numaranız ve şifreniz ile internet şubesine sağlanmasının ardından “Para Transferleri” bölümünden “Havale” seçeneği tercih ediniz. Ardından ilgili alanlara muhatap kişinin ad, soyadı ve IBAN bilgilerini ilgili alanlara girerek işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer yöntem ise; gereksinim duyulan bilgiler, muhatabın adı, soyadı, hesap numarası ve şube numarasıdır. Bu bilgiler “Para Transferleri” bölümünün “Havale” seçeneğinin alt başlığı olan “Hesap Numarası İle Havale” seçeneğinin ilgili alanlarına girilerek işlem gerçekleştirilir.

Havale İşleminin Saatleri Var mı?

Havale işlemleri EFT işlemine nazaran daha düşük ücretlendirme ve kısa süre içerisinde gerçekleşir. Fakat dezavantajı ise; yalınızda aynı banka üzerinden gerçekleştirilmesidir.

Havale saatleri konusu ise ATM ve İnternet Bankacılığı ve diğer online araçlardan istediğiniz zaman aynı bankada bulunan başka birinin hesabına havale yapmak mümkündür.

Havale Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Mobil bankadan, şubeden, gişeden, ATM’den para gönderirken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Para transferlerinde yaşanan üzücü şeyleri ortadan kaldırmak için ekstra dikkat gerekmektedir.

  • Parayı göndereceğiniz hesap numarası ve şube konu en azından iki defa kontrol edilmelidir.
  • Havale yapılacak hesabın ait olduğu kişinin adı ve soyadı kontrol edilmeli. Para göndermeden önce karşınıza çıkacak son ekranı iki sefer incelemeyi ihmal etmeyin.
  • Mobil bankacılık havale işlemlerinde, telefon ile onay alma özelliğini aktif etmeyi unutmayın. Bireysel bankacılıktan, müşteri hizmetlerinden, şubeden ve mobil bankacılığı kullanarak onay alma özelliğini açın.
  • Havale yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli özelliklerden biri ise tutarı doğru girmenizdir. Örneğin 400 TL yerine 4.000 göndermeniz olasıdır ve yapacağınız ufak bir hata geri dönüşü olmayan sonuçlara sebebiyet verebilir.
  • Transfer işlemi gerçekleştikten sonra muhakkak karşı taraf ile teyitleşin.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma