Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Kredi Borcum Devam Ederken İkinci Kredi Çekebilir miyim?

Kredi Borcum Devam Ederken İkinci Kredi Çekebilir miyim?

Aydin Duran Aydin Duran -
215 0
Kredi Borcum Devam Ederken İkinci Kredi Çekebilir miyim?

Günümüzde kredi çekmek sıradan nakit ihtiyacını karşılama aracı olarak görünmeye başladı. Zira o kadar çok kredi çekiliyor ki tüketiciler ikinci yada üçüncü kredinin peşine düşmüş durumda. Özellikle cep telefonu gibi taksiti mümkün olmayan ürünlerin alımı için teknoloji marketlerinin sunduğu bankacılık hizmetlerinden faydalanan tüketiciler zamanla nakit ihtiyaçlarını yine krediler üzerinden karşılamak istiyorlar. Fakat burada karşılarına çıkan husus önceki kullanmış oldukları krediler. Kredi borcum devam ederken ikinci krediyi çekebilir miyim? Sorularının cevabını sizlere vermek isterim.

Öncelikle ödemiş olduğunuz kredinin taksitleri devam ederken vadesine uzun yada kısa zaman kalmış olsa da ikinci bir krediyi çekebilmeniz mümkün. Bu sorumuz için evet cevabı vermeliyiz. Fakat bu hizmetinde şartları bulunuyor. Bu şartları taşıyan herkes iki, üç veya dördüncü kredisini bile alabilir. Ya da borçların hepsini kapatarak yapılandırma söz konusu olabilir.

Birer yaşayan olarak para ihtiyacımız defalarca karşımıza çıkabilecek hususlar arasında. İhtiyacınız ya da bir ürün almak için almış olduğunuz kredinin geri ödeme vadesi devam ederken yine paraya ihtiyacınız oldu. Alabileceğiniz tek yer bankalar. Bunun için bankaya başvuru yapmak istiyorsunuz fakat çekinceniz ilk krediniz. Bence de çekinin. Çünkü almış olduğunuz kredinin tutarı yüksekse, geri ödeme tutarlarınız yüksek ise ve bunlara rağmen geliriniz düşük ise size banka ikinci bir kredi vermez. Vereceği kredinin taksitini sizin gelirinizin ödemesi de yetmiyor. Ayrıca yaşamınızı idame ettirecek kadar size para kalması gerekir. Bu nokta da size ikinci bir kredi tahsisi yapılır.

Kredi Borcum Devam Ederken İkinci Kredi Çekebilir miyim?
Kredi Borcum Devam Ederken İkinci Kredi Çekebilir miyim?

Yeni Kredi Çektim Tekrar Çekebilir miyim?

Geliriniz sizin ikinci bir krediye uymuyorsa, yetmiyorsa burada yapabileceğiniz işlem mevcut kredinizi kapatmanız ve hemen yeni bir kredi çekmeniz olabilir. Bu kredinin kapatılması için paranız bulunmasına gerek yok. Çünkü mevcut kredinizi aldığınız bankadan yaptığınız takdirde bunu banka ile paylaşıyorsunuz. Banka size parayı vermeden direk borcu kapatıyor ve kalan kısmı sizin hesabınıza virman ediyor. Böylelikle yeni bir kredi kullanmış oluyorsunuz. Elbette bu kredinin tahsisi yine bankanın onayına ve şartlarına bağlı. Kesinlikle alacaksınız ya da alabilirsiniz diye bir kaide bulunmuyor.

Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekme

Ayrıca yapılandırma yada yeni bir kredi başvurusunda önceki kredi vadeniz ile ödeme alışkanlığınız da önem arz ediyor.  Çünkü almış olduğunuz kredinin taksitlerinde son günü geçirme, geciktirme gibi alışkanlıklar edinmişseniz banka size yeni bir kredi açma yolundan kaçınır. Yani borç verdiği kişi zamanında parayı ödemezse bu riskli kişilerdir. Riskli kişilerle çalışmak bankalara uyan bir husus değil. Bu nedenle yaptığınız protokolde belirtilen hususları ne kadar çok yerine getirirseniz bir sonraki bankacılık ürünleriniz için bir referans oluşturacaktır. Yani kredi notunuz üst seviyelere tırmanmaya devam edecektir.

Üçüncü Krediyi Çekebilir miyim?

Kredi kullanımlarında sayı sınırlaması diye bir husus yoktur. Kişinin gelirinin belli bir seviyesi ile taksitlendirilebilecek kadar kredi alımı söz konusudur. Bu seviyenin karşıladığı kredi tutarını alabilirsiniz. Daha fazlası mümkün değil. Bu gelir sizin karşıladığı sürece 3. Ya da 4. Krediyi de alabilir ve kullanabilirsiniz. 2. Kredide olduğu gibi her daim kredi notunuz, geliriniz, ödemek taksit tutarı ve kredi tutarlarınızın orantılı bir şekilde olduğu sürece kredi alımınıza engel bulunmaz.

Aynı Bankadan İkinci Kredi Çekilir mi?

Tekrarlanacak yeni bir kredi tahsisi için müracaat aslında yine aynı banka olmalı. Neden? Çünkü başka bir bankadan krediye başvurmanız halinde yine kredi borcunuz görünür. Bu durumda bankalar pek sıcak bakmayabilir. Aynı bankaya yeni bir kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması daha çok muhtemeller arasında. Özellikle yapılandırma söz konusu olduğu zaman en mantıklı adım.

Aynı Anda İki Bankadan Kredi Çekilebilir mi?

Sizin almak istediğiniz kredi tutarı bankaların size verdiğinden fazla olabilir. Bunu karşılamak için iki bankadan birden kredi çekmek isteyebilirsiniz. Bu şartların oluşması için yine önceki saydığımız hususların oluşması gerekir. Bankalar başka bankalara yaptığınız kredi başvurularını göremiyor olsalar da, almış olduğunuz kredileri göreceklerdir. Bu durumda size kredi vermeye yanaşmayabilirler. Bu nedenle aynı anda iki bankadan para çekme olanağınız çok zor görünüyor.

Aynı Bankadan 3. Krediyi Çekebilir miyim?

Bu sorunuzun cevabını şu şekilde vermeliyiz. Gelirleriniz, mal varlığınızdaki ipotekler, kredi alışkanlıklarınız, yaptığınız düzenli ödemeler ve kredi notunuzu bağlı olarak yeni kredi alımınız için dikkat edilecek hususlar bulunuyor. Bunun için daha önceki kredi borçlarınızın ne kadar kaldığı, almak istediğiniz yeni kredi tutarları önem arz ediyor. Bu şartlar oluştuğu takdirde alabiliyorsunuz.

İhtiyaç Kredisi Varken Konut Kredisi Çekilir mi?

Kredi türünüzün ne olduğunun çok bir önemi yoktur. Kredi üstüne kredi çekilebilir. Bunun için de ihtiyaç kredisi ödemeniz bulunurken konut kredisi de çekebilirsiniz. Hatta bunun için bankalar daha ılıman yaklaşır. Nedeni ise alacağınız eve ipotek koymalarıdır. Bunun için geliriniz yettiği sürece ihtiyaç kredisi varken konut kredisi de çekilebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma