Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Piyasalarda işlem saatleri Kaç?

Piyasalarda işlem saatleri Kaç?

Aydin Duran Aydin Duran -
141 0

Piyasalarda işlem saatleri nelerdir? Bu soru birçok yatırımcının ilgisini çekiyor. Çünkü döviz alıp satmak için piyasaların çalışma saatlerini bilmeniz gerekiyor.

Bu yazımızda döviz piyasası açma sorusunun cevabını arayacağız. Ayrıca, Pazar günleri piyasa açma ve bankalar tarafından piyasa açma sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Ülkemizde özellikle altın ve döviz yatırımcıları döviz alım satım saatleri hakkında bilgi arıyor. Çünkü piyasa saatlerinde veya döviz alım satım saatlerinde alım satım çok önemlidir. Aksi takdirde, piyasalar kapalıyken alım satım yapmak ek maliyetler anlamına gelir.

Bu yazıda piyasaların açılış ve kapanış saatleri hakkında bilgi vereceğiz. Daha sonrasında ise piyasaların işlem saatlerini sizlere belirteceğiz. Bu sayede işlemlerinizi daha kolay ve güvenli şekilde yapmanıza olanak sağlanacaktır.

Piyasaların ne zaman açılacağını sorarak başlayacağım, borsa ne zaman bittikten sonra diğer soruların cevaplarını size anlatacağım.

Piyasaların Açılış Saati

Piyasaların açılış saatleri önemli bir yere sahiptir. Buna bağlı olarak işlemler gerçekleşme süreci belirlenerek planlama yapılır. Size piyasaların ne zaman açılacağını söylediğimizde bahsettiğimiz açılış saatleri bulunduğunuz yere göre değişebilir.  Örneğin, hisse senedi ve bazı piyasa işlem saatleri farklıdır. Para değiştiricilerin işlem saatleri bile değişir. Bankanın döviz alım satım süresi de farklılık gösterir.

Pazar açılış ve kapanış saatleri her ülkenin yerel saatine göre değişiklik gösterir. Ancak genellikle piyasalar sabahları açılır ve akşamları kapanır. Borsa, hisse senetlerinin alınıp satıldığı, yani işlem gördüğü bir piyasadır.

Piyasaların kapanış Saati

Dünyadaki tüm pazarların açılış ve kapanış saatleri vardır. Bu nedenle yatırımcılar, para biriminin ne zaman kapanacağını sorarak piyasaların ne zaman kapanacağını bilmek isterler.  Borsa’dan belli başlı piyasaların mesai saatleri bazında bahsedecek olursak, borsalar sabah 09: 40’ta başlayıp 18: 00’de kapanıyor. 10. Pazartesi açılır ve Cuma günü kapanır. Döviz, hafta sonları ve dış ticaret saatlerinde kapalıdır. Piyasaların kapanış saati bu yazımıza da sizlere tüm detaylarıyla aktarılmıştır.

Dolar gibi Döviz alım satım saatleri bazı zaman dilimlerine bölünmüştür. Sabah seansının ardından siparişler alınır, ardından fiyatlar karşılaştırılır ve belirlenir. Aşağıdaki hisse senedi alım satım seanslarına bir göz atalım.  Hisse senedi alım satımının açılış saatlerini bilmemiz gerekiyor. Borsanın açılış ve kapanış saatleri yukarıdaki bölümde anlatılmıştır. Şimdi işlem süresinin ne olduğuna daha yakından bakalım.

Öncelikle döviz piyasası, döviz büroları, bankalar ve kuyumcular döviz bozdurulabilecek yerlerdir. Ancak bazı piyasaların ticareti için en çok tercih edilen yerler döviz piyasası ve bankalardır.

Döviz piyasasının açılış saatleri, döviz piyasasında nerede işlem yaptığınıza bağlı olarak değişir. Madeni paraların ne zaman kapandığı sorusu, tercih ettiğiniz pazara bağlı olarak değişir. Örneğin döviz piyasasında dövizin kapanış saati Cuma gecesi olarak belirlenir. Ancak döviz büroları, kuyumcular ve bankaların piyasalar gece kapandığında işlem yapmalarına izin verilmiyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma