Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Finansal Sorunlar
 4. »
 5. Çiftçiye Gelen İcrada Haczedilemeyecek Eşyalar

Çiftçiye Gelen İcrada Haczedilemeyecek Eşyalar

Aydin Duran Aydin Duran -
205 0

Çiftçiye gelen icrada finansal ve hukuksal açıdan dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Özellikle haciz işlemi ile hangi eşyalar haczedilebilir bunu öğrenmek gerekir.  Maddi açıdan zor durumda olan çiftçi ödeyemediği borçlarından dolayı icra tebligatları ile karşı karşıya. Bu durumda çiftçinin icra gelmesi durumunda hangi eşyalarının haciz edilip edilemeyeceği de ayrı bir merak konusu.

Bilindiği gibi kurak bir mevsim sonrası,  koronavirüs salgınının etkisi, ülke ekonomisi ve bir çok hususlarda çiftçiler yeteri kadar verim alamadı. Bu durum elbette ekonomilerini olumsuz yönde etkiledi. Ürünleri ile ödeme yapmak için sezonluk kredi alan çiftçiler bir yana kredi kartı ve diğer giderlerin de artması nedeniyle çiftçiyi zor bir sürecin beklediğini söylemek yanlış olmaz.

Çiftçinin sadece borcu bankalarla bitmiyor. Bunun yanında gübrecisi, yemcisi, kira ücretleri gibi bir çok husustan bahsetmek mümkün. Gelirini alamayan çiftçi mağdur durumda iken banka ve diğer borçlarının birikmesi sonrası kurak geçen bir sezon sonrası ürünlerinden de verim alamamış durumda. Bu aşamada borçların nasıl ödeneceği ise merak konusu.

Çiftçinin Hangi Eşyaları Haczedilemez

Muhtemel özellikle banka borçlarından dolayı icra ve dolayısıyla haciz bekleyen çiftçiler ise haciz gelmesi durumunda hangi eşyaların alınamadığını merak ediyor. Bu aşamada haczedilemeyecek eşyaları sıralarsak;

 • İİK 82 nci maddede çiftçi ile ailesinin geçimini sağlayacak olan arsa, hayvan, tarımsal faaliyette bulundukları nakil araçları, tarımsal ekipmanlar icra takiplerinde haczedilemiyor.
 • Borçlu olan çiftçiler ailesinin geçimi için kendi tercih edeceği bir süt ineği ve 3 koyununun haczedilemeyeceğini bilmelidir.
 • Çiftçinin bir sonraki sezonda ekmeyi düşündüğü mahsuller haczedilemez.
 • Çiftçi geçimini bağı, bahçesi ve meyve bahçesi olan yer ile sağlıyorsa bu yerler haczedilemez.
 • Çiftçi hayvancılıkla uğraşıyorsa geçimini sağlamak için zaruri olması halinde yetecek kadar büyükbaş hayvanlar ile bu hayvanlara 3 aylık yemleri ile hayvanların kalacak yerleri haczedilemez.
 • Hayvancılık desteği ile ödeme alan çiftçilerin bu ödemeleri de kamu kaynağı olarak göründüğü için kişinin hesabına aktarılmadan önce haciz ve icra ile temlik işlemlerine tabi tutulamıyor.

Saymış olduğumuz bu durumlar dışında çiftçiler aleyhinde icra ve haciz işlemi ile takip başlatılabilir. Bu durumda haczedilemeyecek eşyalar listesinde iken haciz işlemi yapılması halinde bu haczin kaldırılması için çiftçiler de doğal olarak şikayet yoluna gitmelidir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma