Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. Altın Teminatlı Kredi Veren Bankalar

Altın Teminatlı Kredi Veren Bankalar

Aydin Duran Aydin Duran -
221 0

Bankalardan kredi alabilmenin bir yolu da ipotekli kredi olarak yapılıyor. İpotek ise kişinin taşınır ve taşınmaz mal varlıklarının üzerine koyulabiliyor. Bu varlıklara verebileceğimiz bir örnekte altın karşılığı yani altın teminatlı kredi olarak bankalarca verilebiliyor. Bankalar arasında koşullarda farklılık taşıyan bu ürünün kullanılmasında yapılması gerekenlerde bulunuyor. TuranAy.com.tr ailesi olarak fiziki altını olan ve bu altınları için kredi alma düşüncesindeki okurlarımızı aydınlatmak istedik. Dilerseniz ayrıntılara bakalım.

Neden Altın İpotekli Kredi Talebi Olur?

Krediyi bankadan talep etmenize rağmen banka olumsuz bir tavır takınıyorsa mutlaka bunda bir sebep bulunur. Bu sebeplerin ortadan kaldırarak kredi almak isteyen kişilerin birinci öncelik olarak bu alternatifi değerlendirdiklerini söyleyebiliriz. Fiziki altını olan kişi para ihtiyacını bu altınları satarak karşılayabilir. Fakat bu elbette kişinin kendisine kalmış bir durum. Yani altın ipotekli kredi almanın bir nedeni kredi çekemiyorum diyenlere alternatif. Kolay kredi almanın bir yolu.

Altın ipotekli kredi almanın diğer bir yolu da girişimci olma. Bankalar genelde fiziki altınlarını teminatla kredi verme yolunu kadın girişimcilere veriyor. Burada kadın olmak ve bu kişinin de girişimci yani yeni bir iş yeri açıyor olması. Bu durum bankalar arasında göreceli olarak karşılanıyor.

Altın Teminatlı Kredi Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Kredi ürünlerine dijital yollardan başvuru imkanı bulunurken, altın teminatlı kredi talebinizi bir banka şubesinden yapmak zorundasınız. Zira elinizdeki altının fiziken gramı ve ayarı gibi hususlar ile ne kadar bir bedel olduğuna dair hesaplamaların yapılması gerekir. Zira alacağınız krediye orantılı olarak bu hususların yerine getirilmesi gerekir. Yani bankaların eksperleri yada anlaşmalı durumdaki kuyumcuları aracılığıyla bu işlemin yerine getirilmesi için banka şubesine başvurmalı ve gerekli ekspertize yönlendirilmesi sağlanmalı.

Altın ipoteği ile kredi veren bankaların kısıtlı durumda. Bu ürünü her banka vermiyor. Başlıca veren bankalar Garanti Bankası ve TEB. Genel olarak ta girişimci desteği ile bu kredinin tahsisi mümkün.

Altın İpotekli Kredinin Avantajı ve Dezavantajı

Elinizdeki mevcut fiziki altın ile kredi almanın en büyük avantajı kredi yasaklısı olmanıza rağmen kredi alabiliyor olmanız. Yine bununla birlikte elinizdeki altınları satmadan, borcun tamamlanması halinde mevcut altınınız iade alıyor olmanız da bir avantaj. Diğer kredi ürünlerine nazaran tek dezavantajı ise ekspertiz ücreti gibi ayrı masrafların ortaya çıkması ve bu masrafları başvuran olarak ödemek zorunda kalmanız.

Garanti Bankası Altın Teminatlı Kredi

Garanti Bankası altın birikimi olan kadın girişimcilere bu kredi ürününü sağlıyor. Garanti Bankası Altın Teminatlı Kredi ürünü kullanmak isteyen kişilerin Garanti Bankası Altın Salısı günlerinde altın toplayan şubelere altınlarını götürmesi ve uzman eksperlerden alınan fayda ile grama çevrilmesi gerekiyor. Çevrilen gram ile hesaba yatırılan altınlar teminat sayılarak başvuru sahibine kredi tahsisi yapılıyor. Bu işlemi her şubede yapamıyor olmanız bir dezavantaj.

TEB Altın Teminatlı Kredi

Garanti Bankasında olduğu gibi TEB’de kadın müşterilerine altın karşılığında kredi tahsisi yapıyor. Ticari taksitli kredi ürünü olarak kredinin verilebilmesi için TEB anlaşmalı kuyumcularına gidilmesi, fiziki altının grama çevrilmesi ile yapılabiliyor. Kredinin vadesi 24 ay ile sınırlı. Ayrıca 3 ay ödemesiz dönem imkanı da bulunuyor ve maksimum 30 bin liraya kadar kredi alabiliyorsunuz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma