Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Konut Kredileri
  4. »
  5. Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Düştü?

Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Düştü?

Aydin Duran Aydin Duran -
106 0

Merkez Bankasının son PPK toplantısı sonrasında 4,5 yılın ardından ilk kez faiz indirimine gitmesi konut alımı yapmayı düşünen kesimi heyecanlandırdı. Bu durum ülke genelinde olumlu karşılanmış olsa da; özellikle konut alımı için emlak piyasasında daha önem arz ediyor.Politika faizinde yapılan 425 puanlık indirim yüzde 24 ten yüzde 19,75 e inen politika faizinin ardından tüm kesimlerin faiz indirimine gitmesi beklenir hale geldi.

Merkez Bankasının Faiz İndirimi

Merkez Bankası başkanlığına Murat Uysal’ın atanmasından sonra PPK toplantısında çıkan karar neticesinde 2015 yılından bu yana ilk kez faiz indirimi yaşandı. Bu indirim kararı sonrası dolar 5,77 seviyesinden 5,65 seviyesine kadar geriledi. Güncel olarak ta 5,66 seviyelerinde hareket ediyor.

İlgili Yazı : Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Gelişen olaylar eşliğinde son dönemde oluşan veriler ekonominin toparlanma aşamasında olduğunu gösteriyor. Bu toparlanmanın önüne geçecek derecede olumsuz gelişmeler olmasına rağmen ekonomi alanındaki toparlanma süreci devam edecek gibi görünüyor. Nedeni ise Merkez Bankasının almış olduğu karar. Bu karar neticesinde mevduat faizlerinin inmesi ile beraberinde kredi faizlerinin de inmesi söz konusu olacaktır. Nitekim bu anlamda bankalar konut kredi faizlerini düşürdü. Henüz beklentileri karşılamıyor olmasına rağmen konut alımı aşamasındakilere önemli avantajlar sunacak olan faizler emlak piyasasını canlandıracaktır.

Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Tüm bu gelişmeler neticesinde enflasyonun son aşamalarda sürekli aşağı yönde olması Merkez Bankasının faiz indiriminde elini güçlendirmiş oldu. Enflasyondaki düşüş devam edecektir. Nitekim özellikle gıda ve enerji fiyatlarındaki yavaşlamalar enflasyonun düşmesine neden oluyor. Bu durum domino taşı gibi tüm rakamlara yansıyacaktır ve kredi faizleri ile mevduat faizleri de eklentileri karşılayacak konuma uzun vadede gelecektir.

Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Düştü?

Merkez Bankasının indirdiği faiz kararı sonrası Konut Kredisi Faizleri düştü. Bu duruma bazı bankalar henüz seyirci kalıyor olsa da; muhtemel alacağınız 100 bin lira konut kredisi için bankalara ödeyeceğiniz 120 ay vadelerde ödeyeceğiniz taksit tutarları ve faiz oranları şu şekilde.

BANKA TAKSİT FAİZ %
Ziraat Bankası 1.801 1,50
Vakıfbank 1.794 1,49
Akbank 1.794 1,49
Garanti BBVA 1.825 1,53
ICBC 1.825 1,53
Yapı Kredi 1.864 1,58
İng Bank 1.809 1.51
Halk Bank 1.825 1,53
İş Bankası 1.975 1,72
Vakıf Katılım 1.871 1,59

 

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma