Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bireysel Emeklilik (BES) Hesaplama

Bireysel Emeklilik (BES) Hesaplama

Sonsatir Sonsatir -
205 0

BES, yani daha açık ismiyle bireysel emeklilik sistemi, son yılların en fazla konuşulan yatırım ve tasarruf araçlarından biri kabul edilmektedir. İnsanlar, bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgi almak ve biran önce bu sisteme katılabilmek için adeta birbirleriyle yarışmaktadırlar. Bireysel emeklilik sisteminde hem gelir elde etmek; hem de bu sistem üzerinden emekli olmak mümkündür. Bu sistemden önce bazı sınıfta yer alan insanlar emekliliğin hayalini bile kurmazlardı; çünkü bu insanların emekli olması teoride dahi mümkün değildi. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde milyonlarca insan için yeni bir umut ışığı doğmuştur diyebiliriz. İnsanlar, geçmişten duydukları pişmanlıkları da bireysel emeklilik sayesinde yenmişlerdir. Muhakkak milyonlarca insan bireysel emeklilik öncesinde emekliliğin hayalini bile kuramadığı için kendisini suçlamaktaydı; oysa bireysel emeklilik sistemi sayesinde herkesin emeklilik hakkına kavuşması mümkün hale gelmiştir.

Bes uygulamasında ilk yapılması gereken resmi bir bireysel emeklilik şirketine kayıt yaptırmaktır.  BES şirketi, bireysel emeklilik kaydının alınması, fonların değerlendirmesi ve bes hesaplama gibi konularda bireylere yardımcı olacaktır. Özellikle bes hesaplama konusunda bireysel emeklilik şirketlerinin önemli çalışmaları söz konusudur. Normal şartlar altında bes hesaplama işlemi oldukça zor olacakken bireysel emeklilik firmalarının özel programları sayesinde daha kolay hale gelmiştir. Firmalar, müşterilerine özel bes hesaplama programları hazırlamakta ve bireylerin hesaplarını kontrol etmelerini sağlamaktadırlar.

Özel emeklilik sistemi

Özel emeklilik sistemi, sadece ülkemizde değil dünya genelinde bilinmekte ve farklı sistemlerle beraber kullanılmaktadır. Ülkemizde bu sistemin beklenenden daha iyi sonuçlar doğurduğunu söyleyebiliriz. Özel emeklilik sistemi, birçok insan için umut ışığı olmuş ve insanların daha iyi bir gelecek kurması esasında etkili olmuştur. Birçok insan, özel emeklilik sayesinde kendisine ve ailesine sağlam bir gelecek kurmayı başarmıştır. Bu durum, diğer insanların da özel emeklilik sistemine katılım göstermelerini sağlamıştır. Her ne kadar firma reklamları ve tanıtımları kullanılsa da bireylerin kendi aralarındaki tanıtımların özel emeklilik kavramını daha fazla duyurduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar, yakın çevrelerine özel emeklilik hakkında bilgi vermeye devam ettikçe bireysel emeklilik sistemine olan ilgi de artarak devam edecektir.

Yatırımcı adayları, yatırım yaparken özel emeklilik yatırım ve tasarruf programından faydalanabilirler. Özel emeklilik, hem yatırım; hem de tasarruf aracı adıyla kullanılmaktadır. İnsanlar, elde ettikleri gelirin bir kısmını iktisat teoremine göre tasarruf ederler ve farklı yatırımlara ayırırlar. İşte bu yatırım kaynaklarından birisi de özel emeklilik olarak bilinir. Buradan bireysel emekliliğin hem yatırım; hem de tasarruf açısından değer taşıdığını söylememiz mümkün. Bireysel emeklilik müşterileri, özel emeklilik sözleşmesini imzalayarak sisteme katılırlar ve 56 yaşına kadar bu sistemde kalabilirler. Sistemden emekli olabilmek, ancak 10 sene boyunca ödeme yapmakla mümkün hale gelecektir. 10 yıl boyunda ödeme yapan birey, 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğini isteyebilir. Emeklilik sonrasında özel maaş seçeneklerinden yararlanmak da mümkündür. Yani özel emeklilik sistemi, klasik emeklilik sistemiyle hemen hemen aynı özelliklere sahiptir; hatta birçok yönden daha iyi olduğu dahi savunulabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma