Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Notu
  4. »
  5. Kredi Puanı Aralıkları Anlamları Nedir?

Kredi Puanı Aralıkları Anlamları Nedir?

Aydin Duran Aydin Duran -
8 0
Kredi Puanı Aralıkları

Risk raporuna göre düzenlenen kredi puan aralıkları vardır. Her renk grubu belirli puanları temsil eder ve adınıza çıkaran krediyi hesaplamanızda yardımcı olur. Kırmızı, turuncu, sarı, açık ve koyu yeşil renkler mevcuttur. Güvenilir sicil için kredi puanı kaç olmalıdır, hangi renkte bulunmalıdır ve diğer sorularınız için detaylı bir yazı hazırladık.

Kredi Puan Aralıkları Ne Anlama Gelir?

Hemen hemen hepimiz başımız sıkıştığında maddi sıkıntı çektiğimizde ya da ev veya araba sahibi olmak istediğimizde banka kredilerine baş vururuz. Bankalar krediyi müşterileri belli kriterlere uygunluk gösterdiği takdirde verirler. Bu kriterlerin başında da kredi notu gelir. Kredi notu bankaların müşterilerinin ödemelerine sadık olup olmadıklarına baktıkları bir nevi verilen krediyi geri ödeme güçlerinin olup olmadığını nitelendiren bir nottur.

Kredi Notu 400 Ne Anlama Geliyor?

Kredi Puanı Aralıkları
Kredi Puanı Aralıkları

Kredi notu genellikle 400 ile 900 arasında değişir. Müşterilerin yüzde ellisinin notu 675’in altında yüzde ellisinin notu da 675’in üstündedir. Kredi notu bir bakıma bireylerin kredi geçmişlerini ortaya koymaktadır. Kredi notu bireylerin şu andaki aylık geliri varsa daha önceden kullandığı kredinin ödemesindeki tutarlılığı faturaların zamanında ödenmesi kredi kartı ekstrelerinin son ödeme gününden önce ödenmesi gecikmeye düşmemesi ve banka ile çalışılan süre ve şu anki toplam borcu ile belirlenir.

Ödemelerinizin düzensiz olması sürekli çalıştığınız bankaları değiştirmeniz kredi kartı ekstrelerinizi ödememeniz kredi notunuzu düşürebilir. Bu da demektir ki kredi alma oranınız düşmektedir. Yine kredi için her başvurduğunuzda kredi notunuzda düşüş gerçekleşecektir. Bu yüzden tek bir banka seçip tüm çalışmalarınızı o bankayla yapıp zaman koşulunu da yerine getirdiğinizde kredi alamamanız için bir sebep kalmayacaktır. Eğer şu anda veya ileride kredi kullanma ihtimalinizi düşünüyorsanız kredi notunuzu olabildiğince yükseltmenizde fayda vardır. Böylece istediğiniz miktarda kredi kullanabilirsiniz ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kredi Puanı Aralıkları
Kredi Puanı Aralıkları

Kırmızı Turuncu Sarı Yeşil Renkli Kredi Notları

Her geçen gün gelişen bankacılık sektörü insanlar için gerçekten güzel bir Pazar haline geliyor.Bankalardan yapılan işlemler sayesinde, insan hayatı daha yaşanabilir ve kolay hale geldi diyebiliriz. Kırmızı findeks rengi gerçekten kötüdür ve bankalardan asla kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelir. Böyle bir durumda kefille kredi çekmek mümkündür ve size güvenecek birisi gerekir. Ekstra olarak ipotekli kredi çıkartabilirsiniz, teminat olarak göstereceğiniz şeyin değerinin belirli yüzdesini size verebilirler.

Orta ve az riskli gruplarda olmanız şansınızın artacağı anlamına gelir. Turuncu ve sarı findeks rengi sizin riskli gruplar içinde olduğunuzun bir göstergesidir. Sarı renkten yeşile geçiş yapma aşamasında dikkat edin. Bankalar ile aranızı iyi tutmak istiyorsanız kredi kartı ödemelerini gününde yapın, faturalarınızı ve diğer ödemelerinizi bankalardan yürütün. Bunların tamamı sicilinize pozitif olarak işlenecektir, yeşil findeks rengi sizin için hayal olmaktan çıkacak…

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır