Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Düşen Kredi Faizlerinin Ekonomiye Etkileri

Düşen Kredi Faizlerinin Ekonomiye Etkileri

Aydin Duran Aydin Duran -
218 0

Düşen kredi faizleri ile ardından şirketler borçların ödenmesi teşviki ile kişiler öncelikli olarak borç ödemesine gidecektir. Daha sonra azalan borcun ardından tüketim artacak olsa da, uzun vadede inen faizler ile taşıt, konut ile emlak sektörü başta olmak üzere ihtiyaç kredisi alımları da artış gösterecektir. Fakat düşen faizlerin mevduat faizlerini de indirmesi gerekiyor. Zira bankalar aldıkları dış borçları yüksek faizler ile ödeyeceklerinden kredi faizlerinde indirime gitmeyebilir. Bu durum en azından bir süre sürecektir diye düşünüyorum.

Düşen Kredi Faizleri Etkileri

Mevcut kredi faiz oranları en dip noktalarda dahi olsa düşme ihtimali ve beklentisi her zaman olur ve olacaktır da. Nitekim geçtiğimiz aylarda Merkez Bankası attığı adımlardan bir tanesi sonrası faizlerde ciddi düşüşler yaşandı. Bu ne kadar olumlu karşılansa da piyasalarca yetersiz bulundu ve beklentiler devam etti. Bu yetersiz bulanlardan birisi de ülkenin başı Cumhurbaşkanımızdan geldi ki yaptığı açıklamalar neticesinde yapılacak toplantıda faiz indirimi çıkacağı müjdesini çoktan vermişti. Nitekim toplanan kurul yine faiz indirimine gitti ve özellikle tüketici kredilerinde faiz indirimi reklamlarını bankalar birer birer duyurmaya başladı. Bu indirimlerin tüm bankalara yayılacağı ve kısa süre içinde önemli düşüşlerin yaşanacağı bir gerçek. Fakat alt gelir grubunun özellikle merak ettiği hususlardan birisi olan düşen kredi faizlerinin ekonomiye etkisi ne olur sorusu elbette ekonominin canlanması açısından önemli.

Kredi Faiz Oranları Çok Tutarsız

Bankalar şimdiden düşen faiz oranları ile reklamlarını yapıyor. Bu çok sevindirici bir husus olsa da, ilan edilen faiz oranlarından vermediklerini de ayrıca belirtmek gerekir. Nedeni ise verilen oranlarda alınabilecek kredi tutarının çok düşük seviyelerde olması, yani kampanya dahilinde alabileceğiniz kredi limitinin düşüklüğü. Bunun yanında bir diğeri ise kredi notu bilmecesi. Çünkü bankalar ilan ederken başvuru yapan kişilere bu oranların üstünde faiz oranı teklifinde bulunuyor. Bunun nedeni ise kredi notu düşüklüğünün öne sürülüyor olması. Burada kredi talebi olan kişilerin bu durumlara da dikkat etmesi gerekiyor. Yani banka size duyurduğu faiz oranı ile vermekten kaçınıyor. Bu durum ise tüketiciyi bankaya karşı küstürüyor.

Okunmalı : Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

İhtiyaç Kredisi Faizleri

Geçtiğimiz Nisan ay’ında % 25 seviyelerinde olan ihtiyaç kredileri Mayıs ay’nda % 28 seviyesine ardından Haziran ay’ında % 29 seviyelerine kadar tırmandı. En yüksek seviyesini Haziran ay’ında veren faizler sonradan düşme trendine girdi. Temmuz başında % 28 sonunda ise % 27 ile hareket etti. Ağustos ay’ında Para Politikaları Kurulu faiz indirimine gitti. Bu durum Eylül ay’ındaki toplantıda da devam etti. Nitekim bu durumun önümüzdeki süreçte de devam edeceği kanısındayım.

Düşen Faizleri  Ekonomiye Etkisi

Düşün faizler domino taşı gibi tüm sektörde önemli bir hareketlik yaşatacaktır. Zira ilk önemlisi ise sayın Erdoğan’ın yaptığı açıklamada olduğu gibi enflasyon rakamlarına etki edeceği. Çünkü faizlerin yüksek olması beraberinde enflasyon ateşini de artırıyor. Düşen enflasyon ile TL daha çok değer kazanacak. Bununla birlikte Dolar, Euro ve Altın kurlarında düşüşler yaşanacak. Bu düşüşlerin karşılığı ise TL’nin değer kazanması anlamına geliyor. Düşen faizlerin ekonomiye etkileri bir çok bazda olacağı için en çok bu durumdan emlak sektörü faydalanacak gibi görünüyor. Zira durma noktasındaki emlak sektörünün en önemli ateşleyicisi konut kredisi faizleri. Bu oranlarda düşüş olması demek kişilerin konut alımı yapması anlamına geliyor ki daralan bir emlak sektörünün canlanacağı kanısındayım. Ayrıca faizlerin inmesi otomotiv sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Çünkü ÖTV indiriminin devam etmemesi sonrası neredeyse araç satışı durma noktasına gelmişti. Burada faizlerin düşmesi kişilerin araç alımının yolunu açacağından taşıt kredisi faizleri de araç sahibi olma isteğindekilerin iştahını açacaktır.

Faiz İndirim Kararı Taşıt Kredilerini Etkiler mi?

Para Politikası Kurulunun aldığı karar neticesinde faiz indirimi hemen bankalarca uygulanmasa da orta vade de indirimlerin geleceğini söylemek mümkün. Taşıt kredisi bu vade sonunda % 050 oranlarına kadar gerileyebilir. 1,90 seviyesinden verilen taşıt kredisinde alınan 50 bin lira kredi için 2 bin 50 lira taksit ödemesi söz konusu iken 1,70 seviyelerine inen faiz ile bu taksit oranı 1.974 lira seviyelerine inecektir. Bu durum yeterli bulunur mu bilinmez fakat alım için kişileri cazip kılabilir.

Düşen Faizin Konut Kredisine Etkisi

Her ne kadar Merkez Bankası faiz indirimine gitmiş olsa da, bu durum bankalara göre değişecektir. Zira Konut Kredisi Faizleri devlet bankalarında 0,99 seviyesinde veriliyor. Bu durum özel bankalarda 1,29 ile 1,99 seviyeleri aralığında bulunuyor. Yani her banka bu duruma ayak uydurmayabilir. Yine de her bankanın elini taşın altına koyması ve gerekli faiz indirimine gitmesi ülke ve ülke ekonomisinin geleceği açısından önem arz ediyor. Kurulan Emlak Bankası ile konut ediminde önemli adımlar atan devlet bu durumu devlet bankaları ile destekliyor. Kişiler de bunun için Özellikle Ziraat Bankası tercihinde bulunuyor. Düşen Faiz Konut Kredisine etkisi emlak sektörünün canlanması, konut satışlarının artması ile önemli bir etki edecektir.

Dünya Ülkeleri Faiz İndirimine Gidiyor

Yurt dışında ülkelerin faiz indirimine gidiyor olması elbette Merkez Bankasının elini güçlendirmiş durumda. Gelişmekte olan ülkeler arasında en önemli düşüşü ülke olarak Türkiye yaptı. Yapmaya da devam edecektir. Bu durum yine gelişmekte olan ülkelerin sermaye hareketlerini önemli seviyelerde artırıyor. Düşen faiz ile ülkeye sermaye girişinin daha da artarak devam edeceği kanısındayım.

İstenen seviyelerde bir düşme yaşanmamış olmasına rağmen faizlerdeki her baz puan düşüş ekonomiyi olumlu yönde etkiliyor. Bu sayede mevduat faizleri de düşüyor ki yatırımlarında önünü açıyor. Nitekim yapılan açıklamalar toplanan mevduatların % 36 sı kadar kredi açıldığı yönünde. Bankaların faiz indirimine yanaşmamasının bir sebebi de dış borç ödüyor olmaları. Burada mevduat faizlerinin de indirilmesi gerektiğinden bahsetmek gerekiyor. Çünkü bu faizlerin inmemesi kredi faizlerinin de yüksek kalmasına neden oluyor.

İlk Etapta Mevcut Borçlar Ödenecek

Düşen faizlerin ardından alınacak krediler borç ödemeye gidecek gibi görünüyor. Bu bir anlamda düşen faiz ile borç ödemeye teşvik anlamına geliyor. Yani tüketimin artması ilk adımda söz konusu olmayacaktır. Burada azalan borç sonrası tüketimde canlanma olacaktır.

Faiz Neden Önemli?

Malım alım ve satımında kullanılan paranın faizi tüm sektörü yakından etkiliyor. Burada paraya verilen bir fiyat vardır. Bu fiyat ta ekonomiyi ve ticareti etkiler. Yüksek faizler yatırımların durması, mevduata yatırılan paranın artması anlamına geliyor. Burada mevduatlar para olarak kalması halinde yatırımlar yapılmaz. Yatırımcının kafası karışır ve yatırım yapmaktan imtina eder. Yatırım yapacak kişiler elindeki paranın yanında ayrıca kredi almak ister. Burada yüksek faizler nedeniyle kredi almaktan kaçınan yatırımcı yine yatırımını yapamaz. Bu durum ise ülkenin ve ekonominin küçülmesi anlamına gelecektir. Yatırımların artmaması işsizliğin büyümesine neden olur. Dolayısıyla artan faiz yükü ile bir çok ticari işletme mal alım ve satımına bile ara verir. Bunun yanında kişiler mevduata yatırdıkları paranın mevcut alım gücünü koruma iç güdüsü ile hareket eder. Yani faiz ile para artışı söz konusu olsa bile alım gücü yine aynı kalacaktır.

Düşen Kredi Faizleri

Faiz Oranları Nasıl Belirleniyor?

Faiz paranın fiyatıdır dersek yanlış olmayacaktır. Burada artan faizler ile enflasyon yükselir ve mevcut paranın satın alma gücüde düşer. Burada artan enflasyon rakamları yada düşün enflasyon rakamları faiz oranının belirlenmesinde etkileyici bir rol oynuyor. Mala olan talep malın fiyatını artırırken bunun yanında da enflasyon yükselmiş olur. Burada paranın değerinin korunması için de faizin artırılması yoluna gidilir.

Kredi Alacaklar Ne Yapmalı?

Düşen faizler cazip gelebilir. Burada kredi talebinde bulunacak kişi para aciliyetine göre hareket etmelidir. Nedeni ise orta ve uzun vadelerde kredi faizlerinin daha da düşme ihtimalinin olmasıdır. Zira hükümet kanadından yapılan çağrılar faizlerin indirilmesi gerektiği yönünde. Dünya ülkelerinin de bu indirime gidiyor olması ile Merkez Bankasının indirime gitmesinin yolunu açarken kolaylaştırıyor. Bu nedenle en azından kısa vadelerde beklentiler ile daha uygun faizlerden kredi alımı gerçekleştirebileceğinizi düşünerek bu talebinize bir süre zaman tanımak faydalı olabilir.

Not: http://www.Turanay.com.tr adresi olarak sizlere muhtemel beklentiler ile oluşabilecek durumlardan bahsediyor olsak da tamamen yorumlardan ibaret bir durum söz konusudur. Yatırım yapacak yada kredi alacak kişiler tamamen kendilerinin sorumluluğu altındadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma