Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Aracı Kimler Alabilir?

Hacizli Aracı Kimler Alabilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
196 0
Hacizli Aracı Kimler Alabilir?

Fiyatı nedeniyle alım için büyük bir alternatif yol olarak görülen hacizli araçların satışında birden fazla adres bulunmaktadır. Bu anlamda kullanıcılar hacizli aracı kimler alabilir sorusuna yanıt arar. Yüksek modeller ile satışa konu edilen hacizli araç fiyatları piyasanın neredeyse % 30 gibi daha düşük rakamlara satılmaktadır. Bu nedenle çok daha cazip alım fırsatı olabilmektedir.

Borçluların geri ödemesinde büyük önem taşıyan müzayedelerden hacizli araç almak, verdiği avantaj ve alınan malın güvenliği için devlet garantisi bulunarak ikinci el araç almaktan daha sağlıklı bir yöntem olarak dikkat çekiyor.  Alım tamamen devletin denetim ve güvencesi altındadır. Yasalara uygun olarak hacizli satılan otomobil başta olmak üzere her türlü aracı alabiliyorsunuz. Ancak yasal yerlerden usulüne uygun araç alınması için adım atılması gerekir. Güvenilir kaynaklardan araç alımı sizleri yasalar bazında da korumaktadır.

Araç İhalesine Katılım Nasıl Yapılır?

Hacizli Aracı Kimler Alabilir?
Hacizli Aracı Kimler Alabilir?

Hacizli araçların katıldığı ihaleye sadece kimlik kartı ve ‘katılım ücreti’ kriterleriyle katılabilirsiniz. İsteyenler nakit yerine bankadan alacakları teminat mektubu ile de ihaleye katılabilirler.  İhaleler otopark içerisinde genel müdür, otopark yetkilileri, tellal ve hatta gerekirse polis eşliğinde yapılır. İhale alanı 24 saat kameralarla izlenmektedir. İhale garantisi tamamen devlete aittir. Ayrıca, hapis cezası da dâhil olmak üzere, teklif sahtekârlığı için ciddi cezalar vardır.

Alınan Araç Bilgileri Eksiksiz mi?

Alım satım işlemi tamamlandıktan sonra aracın teslim alınması sürecinde; belirtilenler dışında bir ihlal, arıza veya öngörülemeyen masraf olması durumunda, kişi kayıtların mutabakatını talep ederek satışı iptal edebilir. Araçla ilgili ödemeler, resmi olarak tanımlanabilen bilinen avans ödemeleridir. Satış sonrası mülk yöneticisinin otoparkında meydana gelen ve kayıtlara geçmeyen sorunlardan alıcı sorumlu değildir.

Hacizli Aracı Kimler Alabilir?
Hacizli Aracı Kimler Alabilir?

Hacizli Araba İhalelerinde Hata Yapılabileceği Doğru mu?

Sıklıkla karşımıza çıkan “ihale mafyası” teriminin haciz ihaleleri için geçerli olmadığı söylenebilir. İhaleler kameralarla izlenmekte ve yetkililer tarafından yönetilmektedir. Anlık olarak en ufak bir şüpheli gelişme bile, yetkililere bildirilirse ihalenin ertelenmesine yol açabilecek sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca ihalede hile yapılması durumunda hapis cezasına kadar varabilen ağır cezalar getirilir.

Satış Sonrası Araçlarda Bilinenlerden Farklı Özelliklerle Karşılaşırsam Ne Olur?

İhale, tellalın “Sattım, satıyorum” demesiyle sona erer. Bu adımdan sonra, ödenmesi gereken önceden belirlenmiş harç ve bedellerini ödeyerek araca sahip olursunuz. Ancak bir eksiklik, yanlışlık, evrakta olmayan ve resmi makamlarca bildirilmiş bir eksiklik olduğu tespit edilirse dosyanın kapatılmasını talep edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, ödenen tüm tutar 7 iş günü içerisinde tarafınıza iade edilecek olup olası en kötü senaryoda, resmi nedenlerle geri ödeme ertelenirse, hükümet ulusal para biriminize faiz uygulayacaktır. Başka bir deyişle, dava için ödenen tüm harç ve harçlar herhangi bir değer kaybetmeyecektir.

Hacizli Aracı Kimler Alabilir?
Hacizli Aracı Kimler Alabilir?

Hacizli Araç Satışına Herkes Katılabilir mi?

Devam eden bir aracın satışına araç satış bildiriminin şartlarını sağlayan herkes katılabilir. İhaleye katılacak olanlar, ekspertiz bedelinin %5’ini ifa yetkisine sahip Yönetim Kurulu hesabına veya “şartsız, kesin ve süresiz teminat mektubu” ödemek zorundadır. Tüm harç ve vergiler ödendikten sonra aracı teslim almak için teklifin tamamlanmasını beklemek zorundadır.

Satışın yapıldığı icra dairesi talepte bulunacaktır. Herhangi bir yasal işlem yapılmamışsa, hacizli araç satın alan kişinin yetkili taşıma mercii talimatıyla işlem emrini yerine getirin Teklifin iptali davası açılmış ise verilen teklif bedeli icra dairesinin bulunduğu banka nezdinde tutulacaktır.

Borçlar Kanunu’nun 226’ncı maddesinde belirtilen sebepler de dâhil olmak üzere teklife çağrının sona ermesi, sadece alacaklılar, borçlular ve diğer alacaklıların araçları ve ihale yoluyla teklife davete katılanların rehin vermesidir. Yurtiçi bir adresi haklı gösterdiklerini, teklife çağrıldıkları tarihten itibaren yedi gün içinde icra mahkemesini tutuklayarak yedi gün içinde talep edebilirler.

İcralık araçlar ve diğer finansal sorunlarınız hakkında sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma