Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kiracı Sigortası

Kiracı Sigortası

Sonsatir Sonsatir -
118 0

Her geçen gün sigortacılık dallarına ihtiyaçlara binaen yeniler ekleniyor. Çokta yeni olmasa da 7-8 yıl içerisinde hayatımıza geren kira sigortası zamanla daha talep edilebilir bir duruma gelecek gibi görünüyor.

Ödenecek primlere istinaden mülkünü kiraya veren ve kiralayanları bir takım teminatlar altına alan bu sigorta sistemi Türkiye’de farklı isimlerle telaffuz ediliyor. Kira Garanti Sigortası ya da kira güvence sistemi denilse de hepsi aynı amaç doğrultusunda işlem yapmaktadır.

Kira Sigortası Kiracılara Ne Sağlıyor?

Kiracı, kiraladığı gayri menkul için sigorta poliçesi düzenlettiği takdirde başına gelebilecek çeşitli sebeplerle ödeyemeyeceği  kira bedelini teminat altına almış oluyor. Kiralanan mülk ev olabilir, dükkân ya da arsa gibi taşınmazlar olabilir. Kiraya taraf kiracı rahatsızlanması, uzun süreli çalışamayacak kadar tedaviye ihtiyaç olması, işinden ayrılmak zorunda kalması ya da hayatını kaybetmesi ile sigorta poliçesinde bertilen süre boyunca kira bedelini sigorta şirketi karşılamaktadır.

Kiraya Verene Faydaları

Taşınmaz gayrimenkulünü kiraya vermesi sonucu kira sigortası ettiren mülk sahibi az önce anlatılan sebeplerde dâhil olmak üzere kira bedelini alamadığı zamanlar için sigorta şirketi taşınmaz sahibinin maddi zararını karşılama yoluna diğer. Sonuçta kişi kiraladığı gayrimenkulün kira bedeline ihtiyacı olabilir ve belki de yaşamını bununla idame ettiriyor olabilir. Kira sigortası ile mülk sahibinin mağduriyetinin de önüne geçilmiş oluyor.

İstatistikler Türkiye’de 3,5 milyondan fazla kiracı bulunduğunu gösteriyor. Tabi bu rakam kira beyannamesi veren kişilerle sınırlı. Yani gelir vergisi ödememek için beyanname vermeyenler ve kira bedelini beyan değerinin altında olanlar da hesaba katılırsa bu miktar kat ve kat artacaktır.

Ödenmeyen ya da ödenemeyen kiraların mağduriyetlerinin sayısı ise milyonlardan bahsedilirken yıllardır Avrupa’da sürdürülebilen bu sistemi yürürlüğe girmesi önemli bir gelişme. Küçük rakamlar karşılığı kiralama bedelleri bir yana, ticari olarak mülk kiralanmasının yapılması, para kazanılacak hayallerinin ardından işlerin yolunda gitmemesi ile birçok işyeri faaliyetine son vermektedir. Bu durumda kira sözleşmesi tarafları mağdur olmaktadır.

Uzmanlarca yapılan değerlendirmelerde zamanla bu işlemlerin daha profesyonel şirketlerle yapılacağı, gayrimenkullerin doğru kiralanması ile maksimum fayda sağlanacağı yönündedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma